Strona główna >Blog >Finanse >Jak energooszczędnie zarządzać gospodarstwem domowym?

Jak energooszczędnie zarządzać gospodarstwem domowym?

Rosnące ceny prądu zmuszają nas do tego, aby rozważniej korzystać z energii elektrycznej na co dzień. Sprytne sposoby na oszczędzanie energii pozwalają obniżyć rachunki nawet o kilkanaście procent w stosunku miesięcznym. Dodatkowo, energooszczędne zarządzanie gospodarstwem domowym przyczynia się do poprawy kondycji środowiska naturalnego. Oto kilka sposobów, które warto wprowadzić w życie w swoim domu.

Energooszczędny sprzęt domowy – jak rozumieć etykiety energetyczne i klasy energooszczędności?

Kupując sprzęt elektroniczny, warto zwrócić uwagę na klasy energooszczędności. Pokazują one, czy dane urządzenie jest efektywne pod względem energetycznym, a jednocześnie czy użytkowanie go wiąże się z niższymi kosztami. W 2021 roku w życie weszły zmiany nakazujące producentom oznaczanie sprzętów w inny sposób, niż dotychczas miało to miejsce. Wcześniej urządzenia elektryczne posiadały klasy energetyczne w zakresie od D do A+++.

Tymczasem od 2021 roku nie spotkamy już plusów, natomiast skala została rozszerzona aż do litery G. Litery A, B czy C oznaczają, że sprzęt jest wydajny pod kątem energetycznym, natomiast klasa G grupuje najmniej efektywne urządzenia. Klasy energooszczędności nie powinny być mylone z klasami hałasu, które oznacza się literami od A do D. Klasa A oznacza najcichsze, zaś D najgłośniejsze urządzenia.

Jak oszczędzać prąd na co dzień?

Domowe oszczędzanie pieniędzy polega przede wszystkim na ograniczeniu użycia energii elektrycznej, której wzrost cen mocno daje się we znaki. Jak oszczędzać prąd na co dzień? Przede wszystkim powinniśmy wyposażyć się w energooszczędne urządzenia, które pobierają stosunkowo małe ilości energii. W tym celu warto dokładnie czytać etykiety energetyczne, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego sprzętu.

Ważne aby włączać światło jedynie w pomieszczeniach, w których rzeczywiście przebywamy. Nie pozostawiajmy włączonego telewizora czy komputera w czasie, gdy nie zamierzamy z niego korzystać. Chcąc zmniejszyć domowe koszty, możemy zacząć gotować obiady na kilka dni - dotyczy to osób posiadających kuchenkę elektryczną. Jeśli nie lubimy monotonii, wybrane dania można zamrozić i spożyć w kolejnych dniach. 

Sprytne sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej – 3 metody, które obniżą Twoje rachunki

W dobie rosnących cen niemal każdy zastanawia się, jak oszczędzać na rachunkach. Warto znać 3 podstawowe metody, dzięki którym zużyjemy mniej energii elektrycznej, a tym samym poniesiemy znacznie niższe koszty. Należą do nich:

  • wietrzenie pomieszczeń przy wyłączonych kaloryferach - nawet zimą warto od czasu do czasu wpuścić do domu trochę świeżego powietrza, jednak musimy pamiętać, aby wcześniej wyłączyć kaloryfery; w przeciwnym razie ciepłe powietrze "ucieknie" na zewnątrz;
  • wyłączanie wszystkich sprzętów, z których się nie korzysta - niebezpieczny jest zwłaszcza tryb stand-by, który w ogólnym rozrachunku pobiera sporo energii;
  • rozsądne korzystanie z urządzeń elektrycznych - na przykład uruchamianie pralki dopiero wtedy, gdy jest pełna czy wyłączanie piekarnika nieco wcześniej, gdy potrawy są prawie gotowe (piekarnik długo trzyma ciepło, zatem mogą one leżakować w nim chwilę dłużej).

Jak oszczędzać energię cieplną? Racjonalne zarządzanie temperaturą w domu

W sezonie grzewczym warto zastosować kilka metod, które pozwolą oszczędzać energię cieplną. Bez względu na to, w jaki sposób ogrzewamy dom czy mieszkanie, możemy zminimalizować straty ciepła, jednocześnie płacąc niższe rachunki. Jak oszczędzać energię cieplną? Najważniejsze jest wyposażenie mieszkania w szczelne okna oraz drzwi. Pamiętajmy, aby nigdy nie wietrzyć pomieszczeń przy włączonych kaloryferach.

W słoneczny dzień odsłońmy żaluzje, wpuszczając do domu więcej naturalnego światła, które jednocześnie ogrzeje pomieszczenia. Zimą warto też powiesić w oknach cieńsze firanki. Na podłodze połóżmy natomiast grubsze dywany, które pozwolą odizolować się od zimnego powietrza. Oszczędzanie energii cieplnej polega także na obniżeniu temperatury w pomieszczeniach - pamiętajmy, że optymalna wynosi nie 24, a 20-21 stopni. Jest to ekonomiczne, ale i znacznie zdrowsze rozwiązanie.

Jak oszczędzać na oświetleniu? Energooszczędne żarówki to nie wszystko

W kontekście tego, jak oszczędzać na oświetleniu, najczęściej pojawia się temat żarówek energooszczędnych. Rzeczywiście, warto się nimi posiłkować, jednak możemy zrobić o wiele więcej, aby płacić niższe rachunki. Podstawowym zadaniem jest wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa.

Warto też wyposażyć się w regulatory natężenia światła - czasami można bowiem nieco przyciemnić pokój, na przykład gdy oglądamy telewizję. W niektórych przypadkach korzystniejsze okazuje się korzystanie z mniejszego oświetlenia - dotyczy to zwłaszcza kuchni, w której często montujemy panele LED. Mogą one z powodzeniem doświetlić pomieszczenie. Zastanówmy się również nad rozwiązaniami z zakresu smart home, na przykład w kontekście regulowania oświetlenia za pomocą telefonu.

Jak oszczędzać wodę na co dzień? 3 przykłady mądrego korzystania z zasobów naturalnych

Jak zmniejszyć domowe koszty? Najczęściej skupiamy się na oszczędzaniu energii elektrycznej, jednak warto też pomyśleć nad tym, jak racjonalnie korzystać z wody. Oto 3 sposoby, dzięki którym obniżymy miesięczne rachunki:

  • zakup energooszczędnej zmywarki - myjąc naczynia ręcznie, zużywamy znacznie więcej wody, niż korzystając ze zmywarki; największe straty odnotowuje się podczas płukania, gdy odkładając naczynia, woda wciąż swobodnie kapie. Pamiętajmy jednocześnie, aby uruchamiać wyłącznie pełną zmywarkę;
  • wyrzucanie brudnych opakowań do odpadów zmieszanych - często wydaje nam się, że opakowanie po serku można umieścić w koszu na plastiki, jeśli tylko porządnie je umyjemy; tymczasem nie należy płukać odpadów - powoduje to więcej strat niż korzyści dla środowiska naturalnego;
  • szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie - podczas kąpieli w wannie o standardowych wymiarach zużywamy nawet 170 litrów wody, podczas gdy biorąc szybki prysznic, zużyjemy zaledwie 40 litrów.

Jak wybrać energooszczędne akcesoria do domu? Czym się kierować?

Energooszczędny sprzęt domowy pozwala sporo zaoszczędzić - choć sam w sobie jest droższy niż standardowe produkty, to jego użytkowanie pociąga za sobą znacznie niższe koszty. Kupując konkretny sprzęt, zwróćmy uwagę przede wszystkim na klasy energooszczędności.

Sprytne sposoby na oszczędzanie energii to również wybór odpowiednich okien, które będą posiadały niski współczynnik przenikania ciepła. Pamiętajmy też o doborze właściwych drzwi, które zapobiegną utracie ciepłego powietrza. W naszym domu znajduje się wiele akcesoriów, które możemy wymienić na energooszczędne - zwykle w tym kontekście myślimy o pralce czy lodówce, jednak okazuje się, że warto wziąć pod uwagę również ściemniacze, akcesoria dachowe czy nawet okapy.

Wymiana wszystkich akcesoriów jednocześnie najczęściej jest niemożliwa, jednak zastanawiając się nad doborem nowego sprzętu, warto skupić się na energooszczędnych rozwiązaniach. W razie wątpliwości zapytajmy doradców w sklepach budowanych bądź z elektroniką, czy takowe w naszym przypadku będą dostępne. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci