Strona internetowa:
Liczba gazetek:
500
Biedronka to jedna z największych sieci handlowych w Polsce – wg danych serwisu Gazetkowo.pl na koniec marca 2019 roku dysponowała ona 3.063 sklepami w całym kraju (wliczając sklepy w budowie oraz te przeznaczone do zamknięcia). Najwięcej Biedronek znajduje się w Warszawie (155), a na kolejnych miejscach plasują się: Poznań (73), Wrocław (68), Gdańsk (63) oraz Kraków (59 lokalizacji). Właścicielem sieci jest portugalska firma Jeronimo Martins.
Dla Portugalczyków polski biznes to prawdziwa perła w koronie – generuje on ponad połowę przychodów konsorcjum na całym świecie. Wbrew obiegowej opinii, zagraniczny właściciel wcale nie oznacza niepłacenia podatków w naszym kraju. Jeronimo Martins to jeden z największych podatników w Polsce, a według danych Ministerstwa Finansów w roku 2017 tylko z samego podatku dochodowego (CIT) uiścił on do budżetu kwotę 460 mln zł.
Wysokie podatki płacone przez właściciela Biedronki nie powinny jednak dziwić, bo firma co roku zwiększa swoją sprzedaż – i to pomimo zakazu handlu w niedziele. W roku 2018 zostawiliśmy w kasach dyskontu rekordową kwotę 11,69 mld euro, czyli w przeliczeniu około… 50 miliardów złotych! To więcej niż w 2017 roku - o niemal 1,5 mld złotych, a trzeba dodać, że dni handlowych było w ubiegłym roku o 21 mniej niż w poprzednim roku.
Szacuje się, że Polacy wydają na zakupy – artykułów spożywczych czy gospodarczych – około 250 miliardów złotych rocznie. To pozwala przyjąć, że co piąta złotówka z naszych portfeli trafia właśnie do Biedronki. Nie powinien więc dziwić fakt, że sieć ta nieustannie otwiera nowe punkty sprzedaży i coraz mocniej rozpycha się na niezwykle konkurencyjnym rynku.
Już 4 kwietnia 2019 roku, Biedronka będzie obchodziła swoje 24. urodziny. W pierwszej połowie 1995 roku został bowiem otwarty pierwszy punkt sprzedaży w Poznaniu przy ul. Newtona. Założycielem biznesu był Polak, Mariusz Świtalski. Przez kolejne dwa lata Biedronka rozwijała się jako rodzime przedsiębiorstwo - aż do momentu, gdy liczącą ponad 200 sklepów sieć kupili w 1997 roku Portugalczycy z Jeronimo Martins.
Od tego momentu rozwój dyskontów z owadem w logo nabrał jeszcze szybszego tempa. W kolejnych latach otwierano średnio 120 nowych sklepów rocznie, także dzięki przejęciom (największym z nich był zakup niemieckiej sieci Plus). W roku 2014 otwarty został sklep w Milanówku – była to lokalizacja numer 2.500 w kraju. Uwzględniając zarówno otwarcia, jak i zamknięcia poszczególnych punktów – w tym roku wielkość sieci ustabilizuje się na poziomie powyżej 3.000 adresów.
Historia Biedronki to jednak nie tylko jasne karty i szybki rozwój. Sieci przez długi czas towarzyszyła opinia pracodawcy, który nie dba o swoich pracowników. Finałem sprawy był głośny telewizyjny reportaż oraz sprawy przed sądami pracy. W ciągu 15 lat, które minęły od tamtych wydarzeń wiele się jednak zmieniło, a dzisiaj Biedronka oferuje swoim pracownikom nie tylko atrakcyjne warunki płacowe, ale także szereg dodatkowych benefitów.
Chociaż może się to wydawać nieprawdopodobne, to jeszcze w połowie 2014 roku w Biedronce nie można było płacić kartą! Sieć akceptowała przede wszystkim gotówkę, a od pewnego momentu także płatności za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku Pekao. Dopiero w czerwcu 2014 roku w sklepach sieci zaczęły pojawiać się terminale, a dzisiaj trudno wyobrazić sobie, że za chleb i masło nie można zapłacić popularnym plastikiem.
Od czerwca 2010 roku, przez kolejne 4 lata, Biedronka była oficjalnym sponsorem reprezentacji Polski w piłce nożnej – zarówno seniorskiej, jak i młodzieżowej. Logo sklepu pojawiało się także przy okazji rozgrywek Pucharu Polski.