Po ten alkohol sięgamy najczęściej. Jak piją i imprezują Polacy? Ceny trunków w 2023 roku

Ile alkoholu spożywa w ciągu roku przeciętny Polak oraz czy obecnie Polacy piją więcej niż w poprzednich latach - to pytania, na które odpowiedzi szukała niejedna agencja zajmująca się badaniami dotyczącymi spożycia alkoholu w naszym kraju. Polacy alkohol pili, piją i pić będą, jednak trendy oraz zainteresowania zmieniają się zarówno poprzez ewolucję różnych typów alkoholi, jak i również poprzez wpływ na sytuację epidemiologiczną na świecie. Jak powszechnie wiadomo, Polacy najbardziej lubują się w spożyciu piwa oraz wódki, jednak pandemia sporo namieszała na rynku alkoholi i przewartościowała go pod wieloma względami. Zatem ile pijemy, jak pijemy i co pijemy?

Jak piją Polacy? Jak wypadamy na tle innych krajów świata?

Alkohol jest obecny w naszym życiu praktycznie od zawsze. Kultura picia alkoholu w Polsce jest bardzo rozwinięta, a statystycznie rzecz biorąc, większość z nas w swoim życiu z alkoholem obcuje przynajmniej raz w ciągu tygodnia. Jedni piją więcej, inni piją mniej - nie zmienia to jednak faktu, że jako kraj spożywamy całkiem spore ilości alkoholu. W Polsce badania dotyczące picia prowadzone były wielokrotnie na różnych płaszczyznach, a wyniki za każdym razem były do siebie zbliżone. 

Wielokrotne badania dotyczące spożycia alkoholu przez Polaków ukazują fakt, iż badani najczęściej deklarowali picie przynajmniej kilka razy w ciągu tygodnia. Pojawiają się także głosy, które nie są osamotnione, iż znaczna część Polaków pije alkohol codziennie. Nadużywanie alkoholu przez Polaków nadal jest problemem w naszym kraju. Już nie na tyle widocznym jak jeszcze paręnaście lat temu, lecz nadal zjawisko to jest obecne, zwłaszcza wśród ludzi z grupy wiekowej między 30 a 59 lat. Przyjmuje się zatem, że  około 2,5 miliona Polaków posiada problemy z alkoholem. Jak jednak wypadamy na tle innych krajów?

Spożycie alkoholu w Polsce jest wysokie, jednak na mapie świata wyróżniamy kraje, które w ciągu roku spożywają go zdecydowanie więcej. Przeciętny Polak w ciągu roku spożywa około 11 litrów czystego alkoholu. Największy wynik osiąga w tym temacie Mołdawia, która deklaruje spożycie w przybliżeniu 15,2 l na jedną osobę. Tuż za Mołdawią plasują się:

  • Niemcy (13,4 l)
  • Irlandia (13 l)
  • Bułgaria (12,7 l)
  • Wielka Brytania (11,5 l)

Co piją Polacy? Przed pandemią królowało piwo, aktualnie przechodzi do przeszłości

Po jaki alkohol najczęściej sięgają Polacy? Jeszcze trzy lata temu, zanim na świecie wybuchła pandemia koronawirusa - Polacy najchętniej sięgali po piwo oraz wódkę. Wszechobecne imprezy zarówno plenerowe, jak i również wśród rodziny i znajomych, owocowały w częste spożycie wyżej wymienionych trunków. 

w 2019 roku jednak pojawił się koronawirus, który skutecznie przewartościował rynek alkoholi zarówno w Polsce, jak i również na całym świecie. Przez okres dwóch lat praktycznie zniknęły imprezy masowe, takie jak koncerty - zarówno plenerowe, jak i te odbywające się w klubie, ograniczona została widownia kin, trybun piłkarskich oraz wiele innych imprez, na których spożywa się alkohol. Brak możliwości zorganizowania spotkań ze znajomymi skutecznie ograniczył spożywanie dotychczasowego alkoholu. Polacy pić nie przestali, jednak kultura picia uległa zmianie, a inne trendy zaczęły być widoczne na rynku. Nadal jednak najczęściej spożywanym alkoholem jest w Polsce piwo, jednak jego sprzedaż znacznie zmalała, a Polacy zaczęli sięgać również po inne trunki. w 2022 roku sytuacja powoli wraca do normy, lecz nowe przyzwyczajenia, jeśli chodzi o spożycie alkoholu nie uległy zmianie.

Po jakie trunki sięgamy teraz najchętniej?

Który alkohol wybierają Polacy? W dalszym ciągu najwięcej spożywa się piwa, jednak nowe trendy wskazują na coraz to częstsze sięganie po wino. Jest to wynik odwrotnie proporcjonalny do spożycia tego trunku na świecie, gdyż w czasie pandemii rynek winiarski został znacznie osłabiony. Polacy jednak znacznie chętniej zaczęli sięgać po wino. W latach 2020/2021 sprzedaż detaliczna wina w naszym kraju wyniosła 3,83 mld zł, co przekłada się na 12% wyższy wynik niż w poprzednim sezonie. 

W czasie pandemii i licznych lockdownów nakładanych przez nasz rząd na przestrzeni ostatnich lat - Polacy z braku możliwości degustacji win w restauracjach, zaczęli coraz częściej kupować całe butelki celem spożycia ich w zaciszu domowym. Przełożyło się to między innymi na przewartościowanie rynku alkoholi w naszym kraju. Spożycie wódki i piwa zmalało na rzecz czerwonych i białych win. Zatem ile wina pije statystyczny Polak? Zgodnie z najnowszymi badaniami szacuje się, że Polacy wypijają około 3,5 litra wina rocznie. 

Niszowe alkohole, które coraz częściej pojawiają się na naszych stołach

Co Polacy piją najczęściej? Coraz więcej w Polskich domach sięga się po tak zwane niszowe alkohole takie jak brandy, koniaki, aperol czy whisky. Ostatnimi czasy zaobserwować można trend, który uwydatnia spożycie niszowych alkoholi wśród Polaków. Piwo i wódka mówiąc kolokwialnie, nadal pozostają naszym "dobrem narodowym", jednak coraz częściej Polacy mają skłonności do próbowania coraz to nowszych rodzajów trunków. Pokazała to właśnie pandemia koronawirusa, która zamykając Polaków w domach, nakazała im szukać rozrywek wśród czterech ścian, aniżeli w pubach, klubach czy na koncertach. Zamiast zwykłego piwa lub wódki, zaczęto wówczas coraz częstsze degustacje innych rodzajów alkoholi, które to przyjmują się na naszym rynku całkiem dobrze.

Polityka alkoholowa w Polsce: ile będzie kosztował alkohol w 2023 roku?

Polityka alkoholowa w Polsce zmienia się z dnia na dzień. Szalejąca w każdym sektorze naszego życia inflacja, która dodatkowo spotęgowana jest napiętą sytuacją na arenie międzynarodowej - w znacznym stopniu przyczyniła się do zmiany dotyczącej codziennego spożycia alkoholu w Polsce. Ceny prądu, gazu i opału poszybowały w górę w takim tempie, że wielu ludzi najzwyczajniej w świecie nie stać na częste spożywanie alkoholu, który to również cały czas drożeje. Dlatego też coraz częściej udajemy się do znanych wszystkim marketów jak np. LidlCarrefuor czy choćby Netto w poszukiwaniu promocji na ulubiony alkohol.

Ceny alkoholu w 2023 roku jak i w latach kolejnych niestety nadal będą posiadały tendencję wzrostową. Dzieje się tak ze względu na ciągle rosnące akcyzy na alkohol. Zgodnie z przedstawionym przez Radę Ministrów projektem budżetu na 2023 rok - akcyza na alkohol będzie rosła o 5% z każdym kolejny rokiem aż do 2027 roku. Uwzględniając w tym wszystkim dalsze podwyżki spowodowane inflacją oraz wojną na Ukrainie, ostatecznie może dojść do momentu, w którym spożycie alkoholu przez Polaków spadnie do zdecydowanego minimum. 

Jakie zatem będą przewidywane ceny piwa w 2023 roku? Szacuje się, że wzrost będzie oscylował w granicach 4 gr na butelce 0,5l. Oznacza to, że cena przykładowo z 2,86 zł wzrośnie na 2,90 zł. Ceny wódki w 2023 roku zaś szacowane są o wzrost około złotówki na butelce półlitrowej. Ceny te oczywiście nadal mogą ulec zmianie i najprawdopodobniej takiej ulegną, gdyż inflacja się nie zatrzymuje, a ceny energii w dalszym ciągu rosną. Alkohol jednak od zawsze był ważnym aspektem w naszym kraju. Spożycie alkoholu odbywa się praktycznie od zawsze i ciężko wyobrazić sobie fakt, aby miało ono diametralnie spaść. Jak mówi stare polskie powiedzenie - alkohol jest dla ludzi, a jego picie, choć obecnie dużo mniejsze - nadal będzie ważnym czynnikiem wśród Polaków.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci