Strona główna >Blog >Finanse >Co kupować w czasie inflacji? W którym markecie zakupy będą najtańsze?

Co kupować w czasie inflacji? W którym markecie zakupy będą najtańsze?

Inflacja w Polsce bije kolejne rekordy. Ceny na sklepowych półkach rosną z dnia na dzień, co zmusza coraz większą liczbę klientów do ograniczenia zakupów i wybierania tańszych produktów. Niestety, wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek, a szczyt inflacji dopiero przed nami. To najlepsza pora, aby nauczyć się rozsądnego planowania wydatków oraz oszczędzania podczas zakupów. Co i jak kupować w czasie inflacji? Sprawdź, w którym markecie zrobisz najtańsze zakupy.

Inflacja w Polsce a zakupy - jak podwyżki cen wpływają na wybory zakupowe Polaków?

Według najnowszych danych inflacja w czerwcu wyniosła 15,5%. Co gorsza, jak szacują eksperci, szczyt podwyżek dopiero przed nami. Wiele osób zastanawia się, jak zacząć oszczędzać pieniądze i szuka sposobów na tanie zakupy. Niestety, wysokie ceny i drożyzna pozostaną z nami na dłużej, prawdopodobnie przez co najmniej kilkanaście najbliższych miesięcy. Skutki inflacji widać już gołym okiem w sklepach spożywczych i marketach. Półki z artykułami promocyjnymi pustoszeją błyskawicznie, a produkty o obniżonych cenach kupowane są w nadprogramowych ilościach.

Ostatnie sondaże pokazują, że już niemal 80% Polaków poszukuje w sklepach tańszych zamienników. Na czym oszczędzamy najbardziej? Przede wszystkim na żywności, robiąc oszczędne zakupy spożywcze. Kupujemy produkty o obniżonych cenach, artykuły promocyjne, a nawet zamieniamy dotychczasowe wybory na produkty z niższej półki cenowej (np. drób zamiast ryb, margaryna zamiast masła). Klienci coraz częściej zastanawiają się co kupować w czasie inflacji, aby nie dać się zaskoczyć przy kasie.

Co kupować w czasie inflacji? Krajowe produkty sezonowe w najlepszych cenach

Klientów w sklepach interesują przede wszystkim sposoby na tanie zakupy. Najtańsze markety w Polsce starają się regularnie wprowadzać oferty promocyjne najpopularniejszych produktów, takich jak mięso, warzywa czy nabiał. Jeżeli zastanawiasz się co kupować w czasie inflacji, postaw na krajowe produkty sezonowe. Przede wszystkim wybieraj rozsądnie warzywa i owoce, śledząc ich rynkowe ceny.

Początek lata i jesień to najlepszy moment na zrobienie zimowych zapasów czy przetworów. Czerwiec i początek lipca to sezon na truskawki, z których można przygotować smaczne dżemy i kompoty. Letnie miesiące to najlepszy czas na zakup malin, poziomek, czereśni i wiśni. W miesiącach zimowych wybrać możemy za to jabłka, banany, gruszki, mandarynki czy pomarańcze.

Jak oszczędzać pieniądze już na etapie planowania zakupów?

Planowanie zakupów jest podstawą, aby wykonać oszczędne zakupy spożywcze. Przede wszystkim nie rób zakupów pod wpływem impulsu oraz chwili. Do sklepu wybierz się z gotową listą zakupów, poprzedzoną gruntowym przeglądem lodówki i spiżarni. Warto z wyprzedzeniem przejrzeć aplikacje zakupowe, gdzie znajdziemy informacje o bieżących promocjach i rabatach.

Jeżeli interesują Cię domowe sposoby na tanie życie, warto zaplanować tygodniowe menu domowe dla całej rodziny. Można je dopasować pod aktualne promocyjne żywnościowe. Niektóre markety, jak na przykład Lidl wprowadzają co tydzień ofertę innej kuchni, np. tydzień azjatycki lub tydzień kuchni włoskiej. Korzystając z takiej okazji kupisz wszystkie niezbędne produkty w atrakcyjnych cenach, co pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Zanim udasz się do sklepu, sprawdź oferty poszczególnych sieci handlowych i wybierz najtańszy market. Aktualne oferty cenowe znajdziesz w gazetkach promocyjnych. Możesz skorzystać z aplikacji zakupowych, w których znajdziesz wszystkie promocje w jednym miejscu.

Jak zaplanować zapasy żywności w czasach kryzysu i ciągłych podwyżek?

Jednym z popularniejszych sposobów oszczędzania jest kupowanie większej ilości produktów i gromadzenie zapasów. Jest to dobry pomysł, o ile realizujemy go rozsądnie i w zaplanowany sposób. Nieprzemyślane zakupy mogą czasami doprowadzić do zbędnych wydatków i wygenerować niepotrzebne koszty. Jak oszczędzać na zakupach? W dużych zestawach opakowań, warto kupować przede wszystkim artykuły z długim terminem ważności. Głównie dotyczy to konserw, przypraw, artykułów sypkich, olejów, napojów, czy artykułów chemicznych. Produkty z krótkim terminem ważności do spożycia wybieraj rozsądnie, oceniając czy jesteś w stanie je skonsumować w określonym czasie.

Zastanawiasz się co kupować w czasie inflacji na zapas? Z pewnością w najbliższym czasie nie ma co liczyć na spadek cen oleju lub cukru. Dobrym pomysłem jest zakup owoców lub warzyw sezonowych, które następnie można przerobić na zimowe zapasy i konserwy. Kupując w zapasie mięso lub wędliny podziel je na kilka mniejszych porcji i zamróź. Odpowiednio przechowywane produkty w zamrażalce mogą znajdować się nawet kilkanaście miesięcy.

Najtańsze markety w Polsce, czyli gdzie znajdziesz produkty spożywcze w najlepszych cenach?

Wielu Polaków zastanawia się, jak oszczędzać na jedzeniu. Podstawowym krokiem jest wybrać najtańszy market, który oferuje najkorzystniejsze rozwiązania cenowe. Gdzie warto robić zakupy? Najtańsze markety w Polsce to popularne sieci dyskontów, takie jak Biedronka, Lidl czy Netto. Duże sieci handlowe nie pozostają jednak z tyłu, kusząc klientów bogatą ofertą przemysłową. W Auchan i Kauflandzie zrobisz nie tylko zakupy spożywcze, ale również znajdziesz w nich ubrania, sprzęt AGD, czy zabawki.

Obecnie trudno wybrać jeden najtańszy market, w którym rachunek zawsze będzie opiewał na najmniejszą kwotę. Poszczególne markety nieustannie rywalizują między sobą i wymieniają się atrakcyjnymi promocjami. Klienci poza ceną bardzo często biorą pod uwagę także lokalizację marketu, szukając sklepu stosunkowo niedaleko miejsca zamieszkania. W dobie szalejących cen paliw ciekawą alternatywą jest Carrefour, który oferuje zakupy z dostawą do domu.

Sposoby na tanie zakupy - 3 sprytne triki, które pomogą Ci zaoszczędzić

Planując tanie zakupy wykorzystaj sprawdzone triki, pozwolą zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych podczas każdych zakupów.

\1. Zwracaj uwagę na gramaturę produktu i sprawdzaj cenę w przeliczeniu na pełną jednostkę (kilogram, litr, sztukę). Sprzedawcy bardzo często żonglują cenami i wielkością opakowań, oferując pozornie tańszy produkt w o wiele mniejszym opakowaniu.

\2. Rób zakupy wspólnie z rodziną lub znajomymi. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele promocji wymagających zakupu dwóch lub trzech opakowań tego samego produktu. Zamiast na siłę dobierać żywność, której nie potrzebujesz, podziel się nią z bliskimi - a z niskiej ceny skorzystacie wszyscy.

\3. Zrezygnuj z przetworzonej żywności i gotowych dań. Najlepsze sposoby na tanie jedzenie to samodzielne gotowanie i unikanie dań instant. Przygotowany od podstaw sos do makaronu będzie kosztował Cię znacznie mniej, niż gotowy produkt w słoiku. Jeżeli masz dużo czasu możesz spróbować nawet samodzielnie wypiekać pieczywo lub robić makaron.

Aplikacje zakupowe, kupony promocyjne i programy lojalnościowe – rozsądne podejście do zakupów

Świetnym pomysłem na oszczędności na zakupach jest korzystanie z programów lojalnościowych, kuponów rabatowych czy kart stałego klienta. Jeżeli regularnie robisz zakupy w konkretnej placówce handlowej warto wyrobić sobie kartę lojalnościową. Coraz więcej marketów oferuje także kupony promocyjne, uprawniające do zniżki na kolejne zakupy w ich placówce handlowej. To doskonałe sposoby na tanie zakupy, które pozwolą zaoszczędzić miesięcznie sporą sumę pieniędzy.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci