Strona główna >Blog >Zakupy >Jak mądrze robić zakupy?

Jak mądrze robić zakupy?

Czasami stajemy przed koniecznością dokładnego przeanalizować swoich miesięcznych wydatków. Zazwyczaj wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy. Od czego należy zatem zacząć? 

Kluczowe znaczenie ma tutaj uświadomienie sobie miesięcznych wydatków związanych z szeroko pojętymi a przy tym najmniej kontrolowanymi- zakupami spożywczymi. Będzie nam to dalej niezbędne do znalezienia sposobu na oszczędzanie pieniędzy, mimo ich wydawania.  

Planowanie zakupów spożywczych warto rozpocząć od przeanalizowania stanu spiżarni. Pozwoli to wykluczyć niepotrzebne powielanie produktów, ale nie tylko. Stanowiło będzie też punkt wyjścia dla określonych dań czy posiłków, które będziemy chcieli w najbliższym czasie przygotować. Plan posiłków jest tutaj najważniejszy.  

Planując posiłki należy zatem wyjść od posiadanych zapasów, poszerzając je o wszystkie brakujące składniki i produkty non-food. 

Podczas sporządzania listy zakupów, z pomocą przychodzą nam aplikacje na telefon. Poza szybkim tworzeniem listy zakupów, posiadają one wiele przydatnych opcji dodatkowych, takich jak: możliwość udostępnienia listy innym osobom, porady dotyczące wybranych produktów, porównywanie promocji różnych supermarketów czy nawet przepisy wykorzystujące zgromadzone na liście produkty. 

Do takich aplikacji należą:  

Out of milk

Jest prostą w obsłudze aplikacją, która poza tworzeniem listy zakupów, pozwala kontrolować posiadane zapasy żywności. Posiada również opcję dodawania zadań i przypominania o nich. Co ciekawe, można w niej dodawać ilość i ceny produktów, skanować ich kody kreskowe, a nawet- wydawać polecenia głosowe! Samą listę zakupów można oczywiście dalej udostępniać.  

Listonic

To aplikacja, która poza funkcjami podstawowymi, umożliwia także uporządkowanie zakupów w sposób odpowiadający ulokowaniu alejek sklepowych, co znacznie skraca czas poświęcony na zakupy. Program zapamiętuje również najczęściej kupowane produkty, przypominając nam o nich. Aplikacja umożliwia też przeglądanie przepisów i porad kulinarnych i co najważniejsze- daje dostęp do promocji i rabatów, oferowanych w wielu polskich supermarketach.

OI Shopping List

Jest to prosta w obsłudze aplikacja, posiadająca jedynie podstawowe funkcje. Jest zatem idealna dla poszukiwaczy prostych, intuicyjnych aplikacji. Poza funkcjami podstawowymi, umożliwia też segregowanie zakupów pod kątem wybranych sklepów.

Lista zakupów

To kolejna aplikacja niezwykle prosta w obsłudze. Pozwala, podobnie jak poprzednicy, dodawać ceny i ilość produktów, skanować ich kody, porządkować je na wybrane kategorie oraz udostępniać innym użytkownikom.  

Gdy uda nam się stworzyć kompletną listę zakupów, warto przeanalizować ceny produktów w najbliższych lub (relatywnie) najtańszych supermarketach. Przydarzą się tutaj gazetki promocyjne sklepów, dostępne na ich stronach internetowych lub, co wygodniejsze- aplikacje danego sklepu. Wiele portali oferuje również przegląd gazetek wszystkich (mniejszych i większych) supermarketów. Można je znaleźć m.in. na stronie gazetki promocyjne.net lub okazjum.pl . Analiza aktualnych promocji może się okazać dodatkowo o tyle przydatna, że w gazetkach promocyjnych znajduje się szczegółowy opis warunków danej promocji oraz cena za określoną, łatwo porównywalną gramaturę produktu. 

Co ważne, sami zaś użytkownicy aplikacji poszczególnych supermarketów, są na bieżąco informowani o aktualnych promocjach i rabatach. Pozwalają one też śledzić ilość zgromadzonych punktów czy rabatów, dostępnych dla uczestników rozmaitych programów lojalnościowych. Obecnie prawie każda sieć sklepów umożliwia swoim klientom przystąpienie do (kolejnego) programu lojalnościowego.

Do najpopularniejszych tego rodzaju programów należą:

Mój Carrefour

Jest to program sieci marketów, super- oraz hipermarketów Carrefour. Użytkownicy aplikacji mają dostęp do posiadanej karty, mogą aktywować kupony rabatowe do określonych sklepów, sprawdzać ceny produktów a dzięki usłudze Scan&Go, mogą również samodzielnie zeskanować produkty w sklepie, przy użyciu własnego telefonu. Aplikacja umożliwia również tworzenie listy zakupów oraz zbierania naklejek promocyjnych.  

Clubcard

To program lojalnościowy stworzony dla klientów sklepów Tesco. Na karcie Clubcard gromadzą się punkty zebrane podczas zakupów. Każde 2 zł to 1 punkt. Określona ilość punktów przeliczana jest na bony, którymi można następnie płacić za zakupy w Tesco.

Moja Biedronka

Jest programem lojalnościowym, dla klientów sieci sklepów Biedronka. Zarejestrowaną kartę Moja Biedronka należy okazywać przy każdych zakupach, gdyż wiele rabatów na wybrane produkty udzielane jest tylko dla jej posiadaczy.

Payback

Do samego programu należy kilkudziesięciu partnerów, od sklepów i drogerii internetowych, po stacje benzynową, kino czy biura podróży. Jedynym zaś supermarketem, należącym do programu Payback jest Kaufland, gdzie każde wydane 3 zł to 1 dodatkowy punkt.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci