Strona główna >Blog >Finanse >Domowy budżet - jak zaplanować i kontrolować wydatki?

Domowy budżet - jak zaplanować i kontrolować wydatki?

Budżet domowy, czyli zasoby finansowe, którymi dysponujemy, powinien być stale kontrolowany. Liczy się przede wszystkim regularność i systematyczne prowadzenie rozliczeń. By ułatwić prowadzenie budżetu domowego, warto skorzystać z aplikacji na urządzenia mobilne, programu Excel, czy gotowych szablonów do obliczeń w wersji papierowej. Takie rozwiązanie nakieruje nasze działania. W pierwszej kolejności należy określić wydatki podstawowe (np. żywność) oraz jednorazowe (np. remont). Pozostała kwota to budżet, który pozostaje nam do dyspozycji w danym okresie rozliczeniowym. By prowadzić jak najbardziej dostatnie życie, warto szukać w dzisiejszych czasach oszczędności, np. poprzez śledzenie aktualnych promocji w sklepach.

Zarządzanie budżetem domowym - od czego zacząć? 

Budżet domowy to priorytetowa kwestia, która przy odpowiednim planowaniu pozwala na najbardziej dostatnie życie. Odpowiednie rozłożenie wydatków to podstawa racjonalnego dysponowania własnymi pieniędzmi. W przypadku braku odpowiedniej organizacji, zazwyczaj budżet domowy w bardzo szybkim czasie ulega nieprzemyślanemu rozdysponowaniu. Jak zatem zacząć zarządzanie finansami osobistymi? 

W pierwszej kolejności przede wszystkim musimy podjąć wewnętrzną decyzję, że jesteśmy w stanie perfekcyjnie rozplanować własne fundusze. Darmowy program do zarządzania finansami będzie najlepszym wyborem. I chociaż początki bywają trudne, zarządzanie budżetem domowym za pomocą programu Excel czy innych aplikacji mobilnych sprawi, że prowadzenie budżetu domowego będzie o wiele prostsze. 

Jak planować swoje wydatki domowe?

Szablon do druku do kontrolowania budżetu domowego jest sposobem dla miłośników prowadzenia dokumentacji papierowej. Budżet domowy online może być prowadzony za pomocą popularnego programu Excel na urządzeniu elektrycznym. Planowanie budżetu domowego z aplikacją Mój budżet też będzie trafną decyzją. 

Na sam początek należy podzielić swój budżet domowy na pewne okresy rozliczeniowe. Najbardziej popularny jest podział miesięczny. Większość z nas co miesiąc otrzymuje wynagrodzenie za pracę, bądź osiąga wpływy z innych źródeł dochodów. 

Następnie wszystkie dochody i wpływy finansowe należy zsumować. W efekcie uzyskamy łączną kwotę, która będzie podstawą do dalszej pracy nad budżetem domowym. 

Jak skutecznie zarządzać domowym budżetem?

Dzięki rozwojowi technologii, mamy wiele dostępnych wariantów związanych z kontrolą wydatków. Aplikacja Budżet domowy iOS to metoda dla posiadaczy iPhone, Moje Finanse to aplikacja dla posiadaczy systemów Android. Prosty budżet domowy Excel jest w stanie poprowadzić niezwykle skrupulatnie. Wypełnianie szablonu do druku, czyli decyzja o prowadzeniu rozliczeń w wersji papierowej, wymaga od nas największej samodyscypliny. Jak zatem skutecznie zarządzać budżetem domowym? Bez względu na wybór metody, przede wszystkim liczy się regularność i sumienność w prowadzeniu rozliczeń. By móc sprawnie kontrolować swoje wydatki, należy na bieżąco wprowadzać je do aplikacji, komputera czy na wydrukowany szablon. Tylko wówczas możemy spodziewać się zamierzonych efektów. Odkładanie dokonywania rozliczeń, np. na koniec miesiąca, nie będzie efektywne i przyniesie marne rezultaty. 

5 kroków do zaplanowania wydatków 

Budżet domowy - aplikacja doskonale pomaga nam w postawieniu pierwszych pięciu podstawowych kroków do rozpoczęcia zarządzania finansami osobistymi. Prosty budżet domowy powinien opierać się na:

1) określeniu ogólnej sumy przychodów,

2) sprecyzowaniu podstawowych wydatków życia codziennego,

3) określeniu wydatków tzw. jednorazowych,

4) przeznaczeniu określonej sumy na poczet oszczędności,

5) określeniu kwoty, która pozostaje nam do dyspozycji po wszystkich wcześniejszych transakcjach. 

Taki układ pozwala na najbardziej racjonalne dysponowanie własnymi funduszami. Co więcej, działając w tak określonym schemacie, zazwyczaj uda nam się uniknąć zaskoczenia z powodu prawie pustego konta bankowego w połowie miesiąca. Któż z nas nie zadał sobie kiedykolwiek takiego pytania jak: " Ile? Gdzie są te wszystkie pieniądze?". Kontrolą wydatków jesteśmy w stanie wygenerować nawet oszczędności w budżecie domowym. Przykładowy budżet domowy możemy zobaczyć na wielu stronach internetowych, dzięki czemu dowiemy się jak działa kontrola wydatków w praktyce. 

Domowy budżet - podstawowe wydatki 

Czym są podstawowe wydatki? Zarządzanie finansami osobistymi oparte jest na określeniu tego rodzaju kosztów. Generalnie, mieści się tu wszystko, co potrzebne jest do naszej codziennej egzystencji. Żywność, tankowanie samochodu, środki higieniczne. Zaliczamy do tej grupy także opłaty za energię elektryczną, gaz, wodę, internet i telewizję, abonament telefoniczny, czynsz za mieszkanie. Co ważne, w tej kategorii mieszczą się także comiesięczne raty spłaty kredytów czy pożyczek. 

Domowy budżet - jednorazowe wydatki 

Jednorazowe wydatki to wszystkie koszty, których nie musimy ponosić co miesiąc, czy w danym okresie rozliczeniowymŚwięta Wielkanocne i Święta Bożego Narodzenia to okresy, w których chcemy podarować prezenty naszym najbliższym, co jest wydatkiem jednorazowym. Jeśli chcemy wymienić wyposażenie naszej kuchni, bądź kupić nowe akcesoria, które będą przydatne w gotowaniu, taki zakup jest również wydatkiem jednorazowym. Wakacje i wszelkie weekendowe wyjazdy, wyjście do kina czy kawiarni to wydatki związane z rozrywką, które również należą do grupy jednorazowych. Szablon do druku do planowania budżetu powieszony w widocznym miejscu naszego domu, np. na lodówce, pozwoli na doskonałą kontrolę wydatków

Oszczędzanie w dzisiejszych czasach to priorytet

Rosnąca inflacja, znaczne podwyżki cen prądu czy gazu wiążą się z koniecznością generowania oszczędności. I chociaż z założenia nasze wynagrodzenie powinno wzrosnąć, wzrost ten zazwyczaj nie jest wystarczający do pokrycia podwyżek cen życia codziennego. Żywność to obszar, w którym wzrost cen jest jednym z najbardziej widocznych. Jednocześnie w wydatkach związanych z żywieniem możemy wygenerować największe oszczędności. W tym celu warto śledzić aktualne promocje w sklepach, dzięki czemu będziemy mogli kupić ulubione produkty spożywcze w bardzo atrakcyjnych cenach. 

Comiesięczne oszczędzanie nawet niewielkich kwot rzędu 50-100zł, w rozrachunku rocznym pozwoli na zakup rzeczy czy wyjazd, na który nie byłoby nas normalnie stać. Dlatego warto szukać obniżek cen i racjonalnie dysponować zasobami finansowymi. 

Jak szukać dodatkowych źródeł dochodów?

Dodatkowe źródła dochodu niejednokrotnie potrafią uratować nasz budżet domowy. Jak szukać dodatkowych form zarobku? Może ktoś z naszych sąsiadów potrzebuje pomocy w wykonaniu domowych prac, a sami ze względu na wiek bądź choroby nie są w stanie ich wykonać. Warto przejrzeć oferty pracy internetowej, które mogą być bardzo dobrym źródłem dodatkowego dochodu, np. testowanie produktów czy wypełnianie wniosków online.

Domowy budżet - plan roczny 

Budżet domowy rozplanowany na założony okres rozliczeniowy, powinien mieć także przełożenie na plan roczny. Wiedząc o wyższym wynagrodzeniu w danym miesiącu np. ze względu na dodatkową premię uznaniową, nagrodę, warto na taki czas przeznaczyć tzw. jednorazowe wydatki, czy odłożyć w tym okresie większą kwotę pieniędzy. Plan roczny powinien zakładać nasze cele, które chcemy osiągnąć. Budżet domowy roczny powinien uwzględniać wczasy, wymianę wyposażenia domowego, zmianę auta czy inne ważne i znaczące inwestycje. Darmowy program do zarządzania finansami czy aplikacja Budżet domowy iOS lub Android, pomogą nam w idealnym rozplanowaniu przychodów i kosztów. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci