Nietypowe zastosowania piwa w domu. 10 sposobów na wykorzystanie napoju wyskokowego

Statystyki świadczą o tym, że piwo jest jednym z najpopularniejszych napojów alkoholowych w Polsce. Spożywane w umiarkowanych ilościach dostarcza organizmowi sporo składników odżywczych, m.in magnez, fosfor i witaminę B12. Mówi się nawet o tym, że w szyszkach chmielu znajdują się substancje z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu nerwicy i bezsenności. Podobnie jak czerwone wino - piwo wspomaga pracę układu krążenia. Ten "złoty napój" ma jednak wiele innych zastosowań. Do czego wykorzystać piwo w domu?

Nie tylko do picia - właściwości odżywcze piwa

Piwo można kupić w większości popularnych sieci sklepów spożywczych. Jest to lekkostrawny napój - z reguły składa się z wody, zbóż, drożdży i chmielu. Największa zawartość substancji odżywczych znajduje się w piwie ciemnym. Najpopularniejszy, jasny rodzaj, zawiera jedynie śladowe ilości witamin i minerałów. W ostatnich latach powstało wiele badań dotyczących relacji między spożywaniem chmielowego alkoholu, a zdrowiem. Badacze stwierdzili chociażby korzystny wpływ piwa na stan tkanki kostnej. Spożywanie umiarkowanych ilości może skutecznie zapobiegać osteoporozie.

Chmiel jest składnikiem wspomagającym obniżanie cholesterolu. Większość osób pijących piwo, w rozsądnych ilościach, jest mniej narażona na wystąpienie zawału serca niż inni. Co ciekawe - istnieją badania udowadniające, że osoby pijące od czasu do czasu piwo rzadziej cierpią w podeszłym wieku na chorobę alzheimera i demencję. Jest to możliwe dzięki podnoszeniu przez piwo poziomu dobrego cholesterolu i zwiększeniu ilości krwi płynącej do mózgu.

Jak nietypowo można wykorzystać właściwości piwa? Poznaj nasze 10 sposobów.

  1. Piwo używane jako składnik marynat do mięs.
  2. Piwo używana jako składnik marynat do ryb.
  3. Piwo jako płukanka do włosów.
  4. Piwo wykorzystywane w kosmetyce do przygotowywania maseczek na twarz.
  5. Piwo do kąpieli jako składnik domowego SPA.
  6. Piwo do polerowania mebli.
  7. Piwo jako domowy odrdzewiacz.
  8. Piwo do podlewania kwiatów.
  9. Piwo stosowane jako nawóz.
  10. Piwo do zwalczania ślimaków.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nietypowym wykorzystaniu piwa? Poniżej znajdziesz więcej informacji.

Piwo w kuchni - marynowanie mięsa w piwie. 3 sposoby na soczyste mięso w ciekawej marynacie

Do czego wykorzystać piwo w kuchni? Jest to napój posiadający charakterystyczną gorycz w smaku. Warto wiedzieć do jakich dań ten aromat pasuje. Doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju mięsa w piwnych marynatach - są też stosunkowo uniwersalne i lubiane przez dużą część naszego społeczeństwa. Wybierając się na zakupy warto pamiętać o tym, że do przygotowania dobrej potrawy niezbędna jest spora ilość trunku - warto więc szukać piwa na promocjach.

Jedną z propozycji - niezwykle zresztą popularną - jest przyrządzanie kurczaka w marynacie z jasnego piwa. Najlepiej sprawdzą się udka lub pierś. Składniki niezbędne do wykonania marynaty to mielona papryka, miód, musztarda, olej i oczywiście piwo. Mięso należy dokładnie posmarować i odłożyć na kilka godzin do lodówki. Całość będzie charakteryzowała się najlepszymi walorami smakowymi upieczona w piekarniku.

Do czego wykorzystać piwo w kuchni? Ciekawą propozycją - chociaż dość niestandardową - jest ryba przyrządzona w marynacie z piwa, czosnku i musztardy. Należy jednak pamiętać o tym, że filety nie powinny leżeć w lodówce dłużej niż godzinę. Rybę marynowaną w piwie najlepiej usmażyć na maśle klarowanym. 

Mięso wieprzowe wymaga od 24 do 48 godzin przechowywania w lodówce po pokryciu go marynatą. Choć czas oczekiwania jest dość długi - zdecydowanie warto przygotować taką potrawę na obiad w towarzystwie rodziny czy znajomych. Oprócz piwa, do marynaty warto dodać czosnek, ostrą paprykę, majeranek, pieprz i sól. 

Magiczna moc - piwo na włosy. Czy płukanie włosów piwem wzmacnia pasma?

Piwo w pielęgnacji włosów - czy jest skuteczne? Najpopularniejszym sposobem jest stosowanie płukanek na włosy. Jeszcze do niedawna był to praktycznie zamiennik odżywki. Obecnie może wydawać się, że nie jest to zbyt skuteczna metoda. Nic bardziej mylnego! Płukanie włosów piwem wykonywane regularnie może przynieść wiele korzyści.

Jak wykonać taką płukankę? Piwo należy przelać do miski i pozwolić na odparowanie części alkoholu, który w nadmiarze wysusza włosy. Trunek warto zmieszać z wodą - w odpowiednich proporcjach. Po umyciu włosów należy przez kilka minut moczyć je w roztworze lub delikatnie przepłukać pasma wodą. Regularne stosowanie tego zabiegu spowoduje wzmocnienie pasm, a także ich nabłyszczenie.

Piwo w domowym SPA - kosmetyczne zastosowanie piwa w pielęgnacji i kąpieli

Płukanie włosów piwem to nie jedyne zastosowanie tego alkoholowego napoju w zabiegach upiększających. Piwo w kosmetyce można wykorzystać na różne sposoby - również w domowych warunkach. Najpopularniejsza jest oczywiście kąpiel piwna. Jak ją wykonać? Do wanny należy wlać wodę o temperaturze około 35 stopni Celsjusza oraz 0,5 l piwa. Drożdże piwne korzystnie wpływają na stan układu nerwowego i układu krążenia. Wykazują też korzystny wpływ na trądzik.

Piwo w pielęgnacji twarzy może okazać się niezwykle skuteczną substancją. Z powodzeniem można wykonać z tego napoju maseczkę. Najczęściej przepis na tego typu domowy kosmetyk składa się z drożdży, piwa i łyżki miodu.

Tajemnicza mikstura - piwo do polerowania drewnianych mebli

Piwo w pielęgnacji mebli drewnianych - czy rzeczywiście warto wypróbować tę metodę podczas najbliższych, generalnych porządków? Prawdą jest, że czyszczenie drewna przy pomocy piwa jest możliwe. Należy jednak robić to ostrożnie, nasączoną ściereczką - koniecznie wzdłuż słojów drewna. Nie można zapomnieć o natłuszczeniu mebli po ich wypolerowaniu. Jest to niezbędne, gdyż alkohol może mieć właściwości wysuszające. Warto zachować ostrożność w przypadku czyszczenia drewna w ciemnych barwach - piwo może wywołać niewielkie odbarwienia. Czasem poleca się wymieszanie alkoholu z niewielką ilością cukru pudru. Te dwa produkty można zakupić w praktycznie każdym popularnym sklepie, takim jak Lewiatan, Eleclerc czy Żabka. Piwo można zastosować w domu też na wiele innych sposobów - może być używane chociażby jako domowy odrdzewiacz. O innych sposobach wykorzystania piwa warto poczytać na poradnikowych blogach

Zastosowanie piwa w ogrodzie - dobre jako nawóz, skuteczne na ślimaki i idealne do kwiatów

Do czego wykorzystać piwo? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Jednym z zastosowań jest używanie go do pielęgnacji ogrodu. 

Jakie kwiaty podlewać piwem? Przede wszystkim fikusy i rośliny kwitnące - m.in storczyki. Należy jednak pamiętać o tym, że trunek w tym celu powinien być stosowany nie częściej niż raz w miesiącu. Piwo do kwiatów można stosować zarówno w przypadku roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Wykorzystywać należy tylko piwo wygazowane - w przeciwnym przypadku może zaszkodzić roślinom. 

Zastosowanie piwa w ogrodzie jest naprawdę szerokie. Przy pomocy tego napoju można skonstruować niezwykle skuteczną pułapkę na ślimaki. Jak to zrobić? W ziemię należy wkopać niewielkie pojemniki i nalać do nich stosunkowo małą ilość piwa. Piwo na ślimaki działa bardzo szybko, gdyż lubią one jego zapach. Zwabione - w ekspresowym wręcz tempie wpadną do środka.

Jak jeszcze można wykorzystać "złoty napój" do pielęgnacji ogrodu? Piwo jako nawóz dodaje glebie składników odżywczych oraz azotu. Należy jednak pamiętać o tym, żeby było ono odpowiednio rozcieńczone. Najczęściej zalecana jest proporcja 1:25. Z powodzeniem można też polać brązowe plamy na trawniku alkoholem chmielowym. Zabije on szkodniki i pozwoli na szybszą regenerację trawy. Osoby posiadające kompostowniki cenią sobie piwo jako składnik kompostu. W napoju tym obecne są drożdże, które wspierają bakterie rozkładające resztki organiczne. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci