Rodzaje peelingów kosmetycznych. Jak wykonać domowy scrub z cukru, cynamonu i oliwy?

Gładka i jędrna skóra ciała oraz twarzy jest marzeniem każdej kobiety. Pielęgnacja naskórka najczęściej opiera się o codzienne rytuały, które polegają na oczyszczaniu i nawilżaniu skóry, zapominając o bardzo ważnym procesie, jakim jest eksfoliacja. Eksfoliacja, inaczej złuszczanie lub peeling, jest jednym ze sposobów na utrzymywanie skóry ciała i twarzy w dobrej kondycji. Regularne stosowanie peelingów kosmetycznych dobranych do indywidualnych potrzeb pozwala pozbyć się rogowej warstwy naskórka, dzięki czemu skóra staje się widocznie bardziej jędrna, świetlista, a także nawilżona. Co warto wiedzieć o peelingach kosmetycznych? Jak wykonać domowy peeling do ciała?

Złuszczanie skóry - czym najlepiej złuszczać naskórek twarzy i ciała?

Skóra pokrywająca ciało człowieka zbudowana jest z trzech warstw, czyli tkanki podskórnej, skóry właściwej oraz zewnętrznej warstwy - naskórka. Naskórek dodatkowo dzieli się na pięć zasadniczych warstw, a obecne w nim komórki obumierają co 28 dni, tworząc na jego powierzchni warstwę rogową. Obumarłe komórki naskórka posiadają zdolność do samoistnego odpadania, co pozwala zachować fizjologiczną, prawidłową wymianę komórkową. W momencie zachwiania fizjologicznej wymiany komórkowej elementów budulcowych naskórka na powierzchni skóry uwidoczniają się suche skórki, czy też miejsca z widocznie łuszczącą się skórą. Regularne wykonywanie peelingów pozwala uniknąć zachwiania wymiany komórkowej, czego efektem jest utrzymywanie naskórka w dobrej kondycji.

Czym najlepiej złuszczać naskórek twarzy i ciała? Na drogeryjnych półkach można znaleźć gotowe peelingi kosmetyczne. Najczęściej preparaty do eksfoliacji warstwy rogowej naskórka posiadają całkowicie różną recepturę, a proces złuszczania może być przeprowadzony peelingiem mechanicznym, chemicznym, a także kwasowym. Alternatywą dla sklepowych kosmetyków z pewnością może być domowy peeling do ciała lub twarzy, który zostanie przygotowany ze składników spożywczych obecnych w każdej kuchni. 

Domowy peeling do ciała - sekret młodej i jędrnej skóry

Domowy peeling do ciała jest doskonałym sposobem na utrzymanie skóry ciała w dobrej kondycji. Jego przygotowanie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a składniki niezbędne do utworzenia zazwyczaj są produktami dostępnymi w sklepach spożywczych.

Jakie efekty daje regularne wykonywanie domowego peelingu na skórze ciała i twarzy:

  • silna regeneracja skóry,
  • przyspieszenie procesu odnowy komórkowej,
  • widoczne wygładzenie i ujędrnienie skóry,
  • stymulowanie komórek skóry do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny,
  • pobudzenie mikrokrążenia do lepszej i efektywniejszej pracy,
  • przyspieszenie procesów metabolicznych,
  • lepszy przepływ limfy,
  • zapewnienie lepszego przenikania składników aktywnych, które zawarte są w aplikowanych kremach, serum czy balsamach.

Warto pamiętać, że kluczowym czynnikiem, który decyduje o efektywności działania peelingu jest dopasowanie jego receptury do potrzeb skóry, a także regularność wykonywania. 

Peeling mechaniczny, enzymatyczny i kwasowy - który wybrać do domowej pielęgnacji?

Wykonywanie peelingu jest zabiegiem kosmetologicznym, którego głównym celem jest usunięcie martwych komórek naskórka, poprzez proces ich eksfoliacji. Efektem działania jest widoczna poprawa wyglądu i jędrności skóry, a także eliminacji niedoskonałości i defektów skórnych, do których należy cellulit, przebarwienia czy płytkie zmarszczki. Obecnie, w sklepach i drogeriach dostępne są peelingi mechaniczne, enzymatyczne oraz kwasowe, dzięki czemu moc ich działania można dobrać do swoich indywidualnych potrzeb.

Jaki peeling wybrać do domowej pielęgnacji?

  1. Peeling mechaniczny - to preparat kosmetyczny, którego składnikiem eksfoliującym są drobiny ścierające. Od ich wielkości zależy intensywność złuszczania, dlatego posiadaczki skóry wrażliwej powinny wybierać preparaty o mniejszych ziarnach, natomiast dla kobiet posiadających skórę normalną, tłustą czy mieszaną idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie produktu gruboziarnistego.
  2. Peeling enzymatyczny - to delikatny preparat złuszczający, którego działanie opiera się na wykorzystaniu enzymów zawartych w roślinach. Producenci najczęściej wykorzystują enzymy zawarte w ananasie i papai, czyli bromelainę oraz papainę. To kosmetyk, który szczególnie sprawdzi się u kobiet, które posiadają wrażliwą, delikatną lub naczynkową skórę na ciele i twarzy.
  3. Peeling kwasowy - to peeling zamiennie nazywany chemicznym, którego działanie opiera się o stosowanie kwasów owocowych lub chemicznych. To produkt dedykowany osobom, które poszukują sposobu na głębokie złuszczanie naskórka w domu, niemniej jednak jego aplikacja powinna być zgodna z zaleceniami producenta. 

Jak często stosować peelingi do ciała? Jak prawidłowo je wykonywać?

Domowy peeling do ciała jest zabiegiem pielęgnacyjnym o dość inwazyjnym działaniu. Jego regularne wykonywanie pozwala na efektywne złuszczanie skóry, a także pobudzenie jej komórek do wytężonej pracy. Peeling do ciała należy wykonywać jeden raz w tygodniu. Taka częstotliwość z pewnością pozwala zapobiegać przesuszaniu się skóry, a przy regularnym stosowaniu - zwiększyć jędrność i sprężystość ciała. Dodatkowo, regularne usuwanie martwych komórek naskórka sprawia, że aplikowane substancje aktywne, zawarte w balsamach i kremach będą znacznie lepiej wchłaniać się oraz działać.

Sekretem efektywnego działania peelingu jest jego prawidłowe wykonywanie. Produkty złuszczające należy stosować na oczyszczoną oraz delikatnie wilgotną skórę. Następnie, produkt należy wmasowywać w skórę okrężnymi ruchami - zawsze w stronę serca. Po krótkim masażu ciało należy opłukać letnią wodą, osuszyć, a następnie nałożyć produkt nawilżający, na przykład balsam.

Jak samemu zrobić scrub do ciała? 5 przepisów na naturalny peeling w domowym SPA

Domowy peeling do ciała jest kosmetykiem, który każdy może przygotować we własnej kuchni, dzięki produktom dostępnych w sklepach. Receptura samodzielnie przygotowanego kosmetyku z pewnością jest naturalna, dzięki czemu jej aplikowanie na skórę nie prowadzi do podrażnienia. Jak przygotować domowy peeling do ciała?

Pięć przepisów na domowy peeling do ciała:

1. Peeling kawowy: efektem stosowania peelingu kawowego jest znaczne zmniejszenie cellulitu, a także ujędrnienie skóry

Składniki: pół szklanki kawy mielonej, łyżka oliwy z oliwek, łyżka jogurtu

Przygotowanie: kawę należy zaparzyć, a następnie dokładnie odcedzić fusy. Po ich ostudzeniu do fusów należy dodać oliwę z oliwek oraz jogurt, a powstałą papkę aplikować na skórę jeden raz w tygodniu.

2. Peeling solny: efektem jego działania jest dokładne oczyszczenie skóry, a także niwelowanie stanów zapalnych, powstałych na powierzchni ciała

Składniki: pół szklanki morskiej soli, trzy łyżki oliwy z oliwek, sok z połowy cytryny

Przygotowanie: wszystkie składniki należy połączyć ze sobą, a przygotowaną mieszankę nakładać na wilgotną skórę ciała. 

3. Peeling z cukru: efektem jego działania jest oczyszczenie skóry, a także jej rozświetlenie i nawilżenie

Składniki: pół szklanki cukru, jedna łyżka oliwy z oliwek, jedna łyżka płynnego miodu

Przygotowanie: cukier, oliwę z oliwek oraz miód należy dokładnie połączyć. Zmieszane składniki są gotowym produktem do nakładania na skórę ciała.

4. Peeling z oleju kokosowego i sody: efektem jego działania jest oczyszczenie skóry oraz pomoc w walce z niedoskonałościami

Składniki: trzy łyżki oleju kokosowego, pół łyżeczki sody oczyszczonej

Przygotowanie: składniki należy połączyć ze sobą aż do powstania gładkiej papki. Mieszankę można aplikować na całe ciało, a także skórę twarzy.

5. Peeling z płatków owsianych: efektem jego działania jest rozjaśnienie skóry, a także usuwanie przebarwień

Składniki: trzy łyżki płatków owsianych, jedna łyżka miodu płynnego, jedna łyżka soku z cytryny

Przygotowanie: płatki należy zalać ciepłą wodą i pozostawić na około 15 minut. Po pochłonięciu przez nie wody należy dodać pozostałe składniki, a przygotowaną mieszankę wmasować w skórę ciała.

Co dodawać do domowych peelingów? Aromatyczne przyprawy, które działają na umysł i ciało

Przygotowanie domowego peelingu do ciała jest bardzo łatwe. Jego działanie jest niemal identyczne, jak w przypadku gotowych produktów kosmetycznych, a recepturę domowego preparatu można dowolne modyfikować. Doskonałym sposobem na zintensyfikowanie ich działania jest dodanie aromatycznych przypraw, które pozytywnie i relaksująco wpływają na umysł oraz ciało. Jakie przyprawy warto dołączyć do receptury domowego peelingu?

  • kurkuma - pomarańczowa przyprawa, której skład chemiczny obfituje w witaminy i minerały, pozytywnie wpływające na skórę. Ponadto, zapach kurkumy wpływa kojąco na umysł i ciało, dzięki czemu możliwe jest lepsze usuwanie napięć mięśniowych,
  • oregano - to popularna przyprawa kuchenna, która jest świetnym antyoksydantem dla skóry. Zapach przyprawy działa pobudzająco na umysł i ciało, prowadząc do poprawy samopoczucia,
  • goździki - przyprawa wykazuje silne działanie przeciwstarzeniowe, a także stymulujące skórę do odnowy. Aromat goździków z kolei uspokaja nadwyrężony układ nerwowy, dzięki czemu działa silnie uspokajająco, 
  • cynamon - wykazuje silne działanie odkażające, dzięki czemu jest doskonały dla osób zmagających się z trądzikiem. Jego zapach wpływa kojąco na umysł i działo, dzięki czemu dochodzi do zwiększenia produkcji endorfin - hormonu szczęścia.

Domowy peeling do ciała jest kosmetykiem, który pozytywnie wpływa na wygląd i kondycję skóry. Jego regularne aplikowanie pozwala ujędrnić naskórek, a także pomóc walczyć z defektami skórnymi. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci