Jak rozpoznać ubrania dobrej jakości? I na co zwrócić uwagę? 3 sekrety, o których nie powie Ci sprzedawca

Zastanawiasz się, w jaki sposób rozpoznać wysokojakościowe ubrania? Jeśli tak, ten artykuł powstał z myślą właśnie o tobie. Ubrania dobrej jakości powinny charakteryzować się składem z wysokogatunkowych surowców, być starannie wykonane, a także zachwycać swoim wyglądem. Czy te cechy mogą iść w parze z przystępną ceną? Oczywiście, że tak. Ubrania dobrej jakości rozpoznasz dzięki informacjom zawartym w dalszej części artykułu.

Jak czytać metki? Z jakich materiałów kupować ubrania?

Producent jest zobowiązany, aby podać na metce skład, rozmiar oraz sposób konserwacji produktu. Najczęściej taka metka znajduje się wewnątrz ubrania. 

Na metce znajdziesz:

 • skład — dzięki niemu ocenisz jakość oraz właściwości materiału (może to być m.in. bawełna, len, poliester, czy akryl),
 • rozmiar ubrania — np. M lub 38,
 • instrukcję pielęgnacji ubioru dotyczącą m.in. prania, suszenia, czy prasowania, 
 • wzmiankę o kraju pochodzenia produktu — np. made in Poland.

Jeśli dalej zastanawiasz się, jak czytać metki, warto omówić, co oznaczają znajdujące się na nich poszczególne symbole. Zacznijmy od symbolu prania. Oznacza się je za pomocą miski z wodą. Jeśli jest przekreślona, odzież nie nadaje się do prania. W przypadku miski z pojedynczą kreską należy prać tkaninę krótko, w niskiej temperaturze oraz zadbać o wolne obroty w trakcie wirowania. Dwie kreski pod symbolem oznaczają bardzo delikatne ubrania. Z kolei miska z dłonią symbolizuje pranie ręczne. Liczba, która znajduje się w misce, oznacza temperaturę, w jakiej można prać dane ubranie. Podobnie jest z kropkami — im większa ich ilość, w tym większej temperaturze można prać tkaninę. 

Symbol wpisanego w kwadrat koła oznacza suszenie. Jeśli jest przekreślone — ubrania nie można suszyć w suszarce. Dwie kropki oznaczają normalną temperaturę, a jedna — niską. W tym miejscu warto dodać, że kwadrat oznacza jedynie sposób prania. Przekreślony wierzchołek symbolizuje natomiast suszenie w cieniu, podwójne i pojedyncze linie w poziomie oznaczają suszenie ubrania w pozycji rozłożonej (pionowe — w wiszącej).

Równie ważna jest kwestia dotycząca prasowania odzieży, które symbolizuje żelazko. Przekreślone oznacza, aby nie prasować danego ubrania. Żelazko z trzema kropkami oznacza temperaturę 200°C, z dwoma — 150°C, z jedną — 110°C. Warto również dodać, że przekreślony trójkąt oznacza ubranie, które nie powinno być poddawane chlorowaniu oraz wybielaniu.

Jednak, z czego powinny być ubrania? Najlepiej sprawdzą się materiały naturalnego pochodzenia. Należą do nich: bawełna organiczna, len, jedwab oraz wełna z alpak. Nie dość, że te materiały oddychające są przewiewne, to jeszcze pochłaniają wilgoć. 

Jak rozpoznać skład tkaniny? Trik, który pomoże Ci rozróżnić materiały naturalne od syntetycznych

Wiesz już, jak czytać skład ubrań. Teraz dowiesz się, jak rozpoznać skład tkaniny. Na samym początku sprawdź skład materiału ubrania. Powinien zawierać większą zawartość materiałów naturalnych niż tych sztucznych. To właśnie pierwsze z nich są bardziej sztywne oraz mają większą skłonność do gniecenia. Ciekawostką jest, że materiały naturalne często występują w parze z materiałem syntetycznym (np. 96% bawełny i 4% elastyny). Do materiałów syntetycznych należą natomiast: poliester, akryl, nylon, lycra, elana, kevlar, spandex, elastyna, torlen, czy polar.

Ciekawostką jest, że mocne mechacenie świadczy o obecności akrylu. Oczywiście w przypadku kilkukrotnego prania odzieży z wełny również pojawią się na niej drobne kuleczki. Jednak ich brak w dniu zakupu oznacza materiał wysokiej jakości. Jeśli zamierzasz kupić ubranie z poliestru lub akrylu, naciągnij lekko materiał. Następnie sprawdź, czy wrócił do stanu wyjściowego. Jeśli nie — jakość włókna, z którego powstał, jest niska. Pamiętaj, że wysokojakościowa tkanina nigdy się nie elektryzuje. Warto również dodać, że cienkie tkaniny, które są nierówno tkane i w dodatku występuje na nich duża liczba przerw, wykazują niską jakość.

Design dla wybrednych – ubrania dobrej jakości w popularnych sieciówkach

Gdzie kupować ubrania dobrej jakości? W sieciówkach! Te sklepy z ubraniami coraz częściej oferują wysokogatunkową odzież w niskich cenach. 

Ubrania dobrej jakości w popularnych sieciówkach znajdziesz w:

 • Mohito,
 • Reserved,
 • H&M,
 • Zara,
 • House.

Pierwszy sklep oferuje asortyment przeznaczony dla pań. W ofercie Mohito królują eleganckie ubrania, choć nie brakuje w niej i sportowej odzieży. Asortyment kolejnych czterech sklepów przeznaczony zarówno dla pań, panów, jak i dzieci. We wszystkich z nich można znaleźć idealną stylizację w zależności od okazji. 

Najgorszy materiał na ubrania: poliamid, poliester, lycra, elastan czy akryl?

Wiesz już, z czego kupować ubrania. Jednak, jakich materiałów unikać? W tym celu przyjrzymy się pięciu z nim. Przedstawimy również ich wady. 

Poliamid (nylon):

 • mechaci się,
 • jest niekomfortowy w noszeniu,
 • elektryzuje się,
 • jest mało odporny na działanie promieni słonecznych — szybko blaknie i żółknie,
 • nie można go prać w wysokiej temperaturze,
 • nie jest biodegradowalny.

Poliester (powszechnie uznawany za najgorszy materiał na ubrania):

 • mechaci się,
 • nie przepuszcza powietrza,
 • szybko się elektryzuje,
 • wzmaga pocenie,
 • nie wchłania wilgoci,
 • nie nadaje się do prasowania,
 • czasami jest nieprzyjemny w dotyku.

Lycra oraz elastan — najpopularniejsze rodzaje włókien elastycznych:

 • mają niską higroskopijność,
 • nie są higieniczne.

Akryl:

 • ma niskie właściwości termoregulacyjne oraz higroskopijne, 
 • nie wchłania wilgoci,
 • mimo że swoim wyglądem przypomina wełnę — ubranie z akrylu nie daje ciepła,
 • szybko się mechaci.

Poliester jest uznawany za jeden z najgorszych materiałów na ubrania. Należy również dodać, że włókna syntetyczne są łatwopalne. Pamiętaj o tej kwestii (zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na ubranie wykonane z takiego materiału).

Szwy, obszycia i guziki – wykończenie ma znaczenie!

Wybierając dane ubranie, zwróć szczególną uwagę na solidne szwy, obszycie dziurek oraz krawędzi odzieży, a także wszycie guzików. Szwy, które są nierówne i w dodatku się prują, gwarantują szybsze niszczenie ubrań. Równie istotne jest z obszyciem drobnych dziurek, czy powstawanie ewentualnych zaciągnięć. Nie dość, że defekty te wpływają na nieestetyczny wygląd materiału, to jeszcze sprawiają, że kupujący musi je poprawić. Podobnie jest z guzikami — powinny zostać mocno wszyte. Wokół nich nie może być zbędnych nitek, a wszelkie obszycia powinny być dokładnie wykonane. Podczas wizyty w sklepie pamiętaj, aby kupować tylko i wyłącznie solidnie wykonaną odzież. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kłopotów z jej strzępieniem, czy koniecznością własnoręcznego szycia. 

Gdzie kupować ubrania dobrej jakości w rozsądnych cenach?

Jeśli dalej zastanawiasz się, gdzie kupować ubrania dobrej jakości w przystępnych cenach, mamy dla Ciebie kolejną propozycję. Wśród nich znajdują się 4 sklepy, które swoją ofertę kierują zarówno dla dzieci, jak i dorosłych kobiet oraz mężczyzn. 

Tanie ubrania dobrej jakości możesz kupić w następujących sklepach:

Niezależnie od tego, czy kupujesz ubranie w supermarkecie, czy w sieciówce zwracaj uwagę na składy ubrań. Równie istotna jest kwestia ich solidnego wykończenia. Dzięki temu kupione ubrania posłużą Ci przez długi czas.

Kupowanie ubrań wcale nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć. Z jednej strony materiał, z którego powstały powinien być wysokogatunkowy. Z drugiej zaś — równie ważną rolę odgrywa ich cena. Jednak wiedza zawarta w tym przewodniku po zakupach, powinna pomóc Ci podczas kolejnej wizyty w sklepie odzieżowym. Życzymy miłych zakupów.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci