Oznaczenia na metkach – jak je odczytywać i dbać o swoje ubrania?

Podczas kupowania ubrań zapewne niejeden raz zwróciłeś uwagę na metki z graficznymi symbolami lub krótkimi oznaczeniami tekstowymi/liczbowymi. Jednym z najbardziej znanych określeń jest wyrażenie „Made in…” wskazujące na kraj pochodzenia danego elementu garderoby. Oznaczenia na metkach tego typu to jeszcze nie wszystko. Ważne są także zalecenia producenta dotyczące sposobu postępowania z ubraniem (pranie itd.) – mogą się one znacząco różnić w zależności od rodzaju materiału. Jeśli temat ten Cię zainteresował, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Dzięki jego lekturze poznasz cenne informacje dotyczące takich kwestii jak na przykład:

 • jakie są najczęściej stosowane oznaczenia na metkach (suszenie)?
 • oznaczenia na metkach ubraniowych
 • nie czyścić chemicznie – co to znaczy?
 • jakie są oznaczenia na metkach opisujące, czy konieczne jest wirowanie?
 • gdzie znajdziesz symbole prania na metkach do pobrania?
 • jakie oznaczenia dotyczące prawidłowego prania można spotkać na metkach ubrań?
 • jakie są nietypowe oznaczenia na metkach?

oraz wiele innych. Przeczytaj nasz artykuł, jeśli nie chcesz popełnić kosztownych błędów i uszkodzić ubrań!

Wszystkie symbole na metkach ubrań. Symbole na metkach – praktyczna ściąga

Symbole na metkach możesz znaleźć zarówno w przypadku topowych ubrań sprzedawanych w najpopularniejszych sieciach handlowych, jak i produktów oferowanych przez mniej renomowane marki. Na szczęście, w internecie możesz znaleźć praktyczne informacje i zestawienie symboli, jakie producenci ubrań stosują na swoich wyrobach.

Jak prawidłowo dbać o ubrania? Sprawdź oznaczenia metek!

Nawet jeśli stosujesz drogie, cieszące się dobrymi opiniami klientów detergenty, możesz doprowadzić do uszkodzenia ubrań. Ważne jest przede wszystkim to, w jaki sposób pierzesz je, prasujesz oraz suszysz. Tylko wówczas będziesz miał gwarancję, że w odpowiedni sposób dbasz o swoją odzież.

Oznaczenia na metkach dotyczące prania

Jeśli chodzi o pranie ubrań, to musisz koniecznie przestrzegać zaleceń stworzonych przez producenta – możesz je znaleźć właśnie na metkach. Jeśli chodzi o symbole na metkach dotyczące prania, to obecnie można wyróżnić ich przynajmniej kilkanaście. Elementem wspólnym tych emblematów jest ikonka symbolizująca miskę (pojemnik). Podczas odczytywania symbolu kluczowe jest zrozumienie dodatkowego oznaczenia. I tak:

 • jedna dodatkowa kreska oznacza, że podczas prania danego elementu garderoby powinieneś zastosować program łagodny (symbol – nie wirować). Z kolei dwie kreski oznaczają wyjątkowo delikatne tkaniny (na przykład syntetyczne), w przypadku których konieczne jest zastosowanie trybu „pranie ręczne” w pralce;
 • kropki – im więcej kropek na oznaczeniu, w tym większej temperaturze można prać ubrania. Przykładowo jedna kropka to możliwość prania w temperaturze wynoszącej jedynie 30 stopni w skali Celsjusza, z kolei cztery kropki oznaczają znacznie zwiększony limit (aż 90 stopni w skali Celsjusza).

O ile wiedzę na temat znaczenia kropek i kresek na metkach ubrań trzeba po prostu posiadać, to inne oznaczenia są na szczęście bardziej intuicyjne. Przykładowo, przekreślona miseczka oznacza całkowity zakaz prania, z kolei dłoń wskazuje konieczność prania ręcznego (nie chodzi tu o tryb urządzenia AGD, lecz zakaz prania w pralce).

Symbole czyszczenia chemicznego

Symbole opisane w powyższym akapicie odnoszą się do tzw. prania wodnego. Z kolei pranie chemiczne oznacza wykorzystanie innych cieczy niż woda. Najczęściej symbole dotyczące prania chemicznego mają postać liter umieszczonych w okręgu. I tak oznaczenie:

 • „P” symbolizuje, że możliwe jest pranie danego materiału w benzynie lub 4-chloroetylenie,
 • „F” wskazuje, że do wyczyszczenia danej tkaniny można wykorzystać organiczne rozpuszczalniki (bez ograniczeń),
 • „A” dopuszcza możliwość stosowania wyłącznie benzyny.

Podobnie jak w przypadku prania z użyciem pralki, symbol przekreślonego koła oznacza całkowity zakaz prania z użyciem metod chemicznych. Niezależnie od możliwych do wykorzystania metod czyszczenia chemicznego, zaleca się szczególną ostrożność przy praniu. Z uwagi na charakter detergentów konieczne jest zachowanie ostrożności w zakresie wilgoci, temperatury itd.

Symbole na metkach dotyczące prasowania

Kolejnym aspektem, na który należy koniecznie zwracać uwagę podczas pielęgnacji, jest odpowiednie prasowanie. Nieodpowiednie potraktowanie ubrania żelazkiem może zniszczyć ubranie. Na szczęście, cennym drogowskazem dla Ciebie w tej kwestii będą symbole na metkach. Pokazują one, jak należy prasować ubranie.

Oznaczenia te są charakterystyczne i powinny szybko zwrócić Twoją uwagę. Jaka powinna być temperatura podczas prasowania? O tym, podobnie jak w przypadku prania, także powiedzą Ci kropki. Minimalna ilość kropek to jeden (dopuszczalna temperatura żelazka na poziomie 110 stopni w skali Celsjusza), zaś maksymalna to trzy (dopuszczalna temperatura żelazka na poziomie 200 stopni w skali Celsjusza). Przekreślone żelazko oznacza zakaz prasowania. Niestosowanie się do tej grupy zaleceń stwarza poważne ryzyko uszkodzenia ubrań. Może być to dotkliwe, jeśli Twój problem spotka ubrania z najnowszej kolekcji.

Oznaczenia na metkach dotyczące suszenia

W porównaniu z oznaczeniami dotyczącymi prasowania, symboli w zakresie suszenia jest nieco więcej. Wszystkie z nich są oparte na kwadracie. Przykładowo, kwadrat:

 • przekreślony oznacza, że nie zaleca się suszenia danego materiału,
 • zwykły to informacja, że nie należy suszyć w suszarce bębnowej,
 • z półkolem w górnej części symbolu to zalecenie, by suszyć ubranie starannie rozwieszone na suszarce na ubrania,
 • z kołem i 1 kropką to możliwość suszenia wyłącznie w niskiej temperaturze, a z 2 kropkami – także w średniej.

Symbole trójkąta dotyczące wybielania

Niezwykle ważne są symbole z trójkątem dotyczące możliwości czyszczenia oraz wybielania. W przeciwnym razie łatwo o utratę koloru w przypadku użycia wybielaczy i środków czyszczących. Aby temu zapobiec, zazwyczaj stosuje się jeden z trzech symboli:

 • przekreślony trójkąt – absolutny, całkowity zakaz stosowania wybielaczy,
 • zwykły trójkąt – możliwe jest aplikowanie zarówno środków czyszczących, jak i wybielaczy,
 • trójkąt z dwoma kreskami – możliwe jest wówczas stosowanie wyłącznie delikatnych środków czyszczących.

Utrata lub zmiana koloru rzeczy – co zrobić?

W efekcie nieprawidłowego obchodzenia się z ubraniami (np. niewłaściwego prasowania czy suszenia) można w krótkim czasie doprowadzić na przykład do utraty koloru materiału. Na szczęście, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz skorzystać z takich rozwiązań jak na przykład używanie barwników do tkanin. Możliwe jest wykorzystywanie środków zakupionych w sklepie, jak i użycie domowych metod, w tym na przykład… wywaru z herbaty lub kawy dla ciemniejszych ubrań.

Symbole na metkach - podsumowanie

Jak widzisz, ostrzeżeń oraz zaleceń jest dość dużo – te przedstawione w tekście to jedynie część spośród wszystkich znaków, które są powszechnie używane. Na szczęście, większość z nich jest intuicyjna, a w internecie z łatwością znajdziesz zestawienia oznaczeń na metkach wraz z objaśnieniami (także w języku angielskim). Ubrania wyprane w poprawny sposób zachowują właściwości materiału, nie odbarwiają się, nie kurczą i nie mechacą. Warto się więc stosować do zaleceń, by móc cieszyć się swoimi ulubionymi ubraniami jak najdłużej! 

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci