Kalendarium świątecznych zakupów: co i kiedy kupić na Wigilię, aby było taniej?

Okres przedświąteczny to czas zakupów, gruntownych porządków oraz ogólnego szaleństwa. Kiedy w sklepach pojawiają się pierwsze ozdoby, drzewka choinkowe oraz zestawy prezentowe - miliony Polaków ruszają do sklepów, aby zaopatrzyć się w niezbędne produkty zarówno spożywcze, jak i użytku codziennego. Kiedy jednak zacząć przygotowania do świąt?

Kiedy zacząć przygotowania do świąt?

Okres przygotowawczy do świąt to moment, w którym Polacy wyciągają z szaf wszelkiego rodzaju środki czystości, a następnie ruszają do walki z brudem i kurzem w całym domu. Porządki przedświąteczne to rzecz niezwykle czasochłonna, która zajmuje nam zdecydowaną większość czasu wygospodarowanego na przygotowania. Jednak kiedy zacząć przygotowania do świąt? 

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż każdy z nas inaczej przygotowuje się do tego magicznego okresu, jakim są święta. Przyjmuje się jednak, że z końcem listopada, a początkiem grudnia powinniśmy zacząć przygotowania, tak aby na spokojnie wyrobić się z wszelkimi zaplanowanymi pracami w domu oraz rzecz jasna zakupami. Od czego jednak zacząć?

Od czego zacząć świąteczne przygotowania?

Od czego zacząć przygotowania do świąt? To pytanie również spędza sen z powiek niejednego Polaka. Rzeczy do zrobienia jest mnóstwo, a czasu coraz mniej. Dlatego też warto stworzyć sobie odpowiedni plan, który pomoże nam bez problemu uporać się z wszelkimi porządkami oraz zakupami świątecznymi.

Przygotowując odpowiednią listę, jesteśmy w stanie zaplanować każdą rzecz oraz wygospodarować odpowiednią ilość czasu na jej przygotowanie. Kiedy kupić choinkę? Kiedy ją ustroić? Kiedy zacząć gotowanie? To wszystko uwzględnij w swojej liście, a następnie dzień po dniu systematycznie realizuj jej postanowienia, a nic nie powinno cię wówczas zaskoczyć. Pamiętajmy jednak, aby na samym początku listy zapisać czynności, które zajmą nam najwięcej czasu - czyli między innymi gruntowne porządki w domu oraz pierwsze zakupy świąteczne.  

Kiedy kupować produkty spożywcze na Wigilię i święta Bożego Narodzenia?

Jednym z większych problemów, z jakimi najpewniej się zmierzymy - jest dobór odpowiedniego momentu na zakup produktów spożywczych na wigilię oraz święta Bożego Narodzenia. Jak powszechnie wiadomo - każde produkty spożywcze posiadają swoją datę przydatności do spożycia, dlatego też nie powinno się kupować ich zbyt szybko. Zwłaszcza jeśli mowa o wędlinach, produktach mięsnych i nabiale. 

Szeroko stosowaną praktyką jest przykładowo głębokie mrożenie produktów spożywczych zakupionych już na przełomie listopada i grudnia, a przed samymi przygotowaniami do wigilii wyciągnięcie ich z zamrażarki. W ten sposób jesteśmy w stanie przedłużyć ich zdatność do spożycia, niejednokrotnie jednak kosztem jakości oraz smaku, który nie będzie już tak intensywny, jak przy świeżym produkcie. 

Zatem kiedy kupować produkty świąteczne na wigilię? Zaleca się, aby tego typu świąteczne zakupy spożywcze robić tuż przed samymi świętami. Może to być jednak nieco utrudnione ze względu na fakt, że większość polskich rodzin w tym okresie dosłownie rzuci się na pobliskie markety, wykupując hurtową ilość produktów spożywczych. Jeśli jednak odpowiednio wszystko zaplanujemy - spokojnie jesteśmy w stanie obkupić się we wszystkie potrzebne nam produkty. Jak jednak zaplanować sobie budżet na takie zakupy?

Jak zaplanować budżet na świąteczne zakupy spożywcze?

Jak zaplanować budżet na zakupy świąteczne? To kolejna kwestia, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć podczas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie zdecydowanie nas nie rozpieszcza, a ceny produktów spożywczych rosną z dnia na dzień w zatrważającym tempie. Tak więc, aby zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne nam produkty, powinniśmy odpowiednio przeanalizować swój budżet i to najlepiej już dwa, trzy miesiące wcześniej. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy w stanie odłożyć pewną sumę pieniędzy nieco wcześniej, co pozwoli nam znacznie odciążyć nasz portfel podczas samych zakupów. Warto również pomyśleć, aby same zakupy świąteczne rozpocząć nieco wcześniej. Mowa oczywiście o produktach z dłuższą datą ważności jak np. napoje, słodycze, czy też produkty, których użyjemy do przygotowania wigilijnych wypieków. Jak nie wydać za dużo podczas zakupów świątecznych? To pytanie, na które również warto znać odpowiedź.

Kalendarz wyprzedaży: przedświąteczne promocje w największych sklepach w Polsce – kiedy upolujemy największe okazje?

Kiedy lista świątecznych zakupów jest gotowa - zaczynamy wertować gazetki poszczególnych marketów w Polsce. Na nasze świąteczne zakupy chcemy wydać jak najmniej, dlatego też szukamy odpowiednich promocji oraz wyprzedaży dla wszystkich produktów z naszej listy. Jakie produkty w najbliższym czasie będą w promocyjnych cenach popularnych sieci marketów? Poniżej szybki kalendarz wyprzedaży.

Lidl

 • Już od 21 listopada będzie obowiązywała promocja 2+1 na zabawki i gry  co pozwoli zaopatrzyć się w świąteczne prezenty dla tych, którzy nadal zwlekają z zakupem prezentów dla najmłodszych.
 • Przez cały listopad Lidl wprowadza rabaty na produkty mięsne - co będzie dobrą okazją do pierwszego zaopatrzenia się w wyżej wymienione.
 • Od 17 listopada w sieci Lidl jesteśmy w stanie kupić dużą dozę świątecznych słodyczy w promocyjnych cenach. Jest to dobra okazja do pierwszych zakupów.

Biedronka

 • Od 14 listopada w sieci Biedronka jesteśmy w stanie kupić świąteczne ozdoby choinkowe po naprawdę dobrych cenach. Jeśli zatem nasz arsenał ozdób jest uszczuplony - Biedronka oferuje świetne promocje.
 • Również od 14 listopada w Biedronce możemy dostać ozdoby świąteczne do wystrojenia naszego mieszkania, jak i również książeczki dla dzieci, które mogą być dobrą formą prezentową dla dzieci.
 • Do końca listopada w Biedronce również występują dobre promocje na mięsiwa i wędliny. Jeśli wolimy się zaopatrzyć w tego typu produkty wcześniej - to dobra okazja.

Kaufland

 • Sieć Kaufland oferuje w listopadzie dobre ceny na napoje gazowane oraz piwo. To idealny moment, żeby zawczasu zaopatrzyć się w tego typu produkty.
 • Od czwartku 17 listopada w Kauflandzie można dostać po promocji różnego rodzaju ryby. W kontekście przygotowania wigilii - warto się zainteresować ofertą.
 • Sieć Kaufland również oferuje niższe ceny na świąteczne słodycze. 

Auchan

 • Sieć Auchan oferuje w listopadzie świetne promocje na kalendarze adwentowe oraz zabawki i dekoracje świąteczne.
 • Słodycze oraz napoje w sieci Auchan również występują w promocyjnych cenach dlatego, jeśli po drodze nam z powyższą siecią - warto udać się na zakupy.

Aldi

 • Od 14 listopada w sieci sklepów Aldi, możemy natknąć się na dobre promocje na piwa oraz chipsy .
 • Również od 14 listopada w Aldi jesteśmy w stanie kupić prezentowe zestawy kosmetyków, które mogą posłużyć jako idealny prezent dla niej i dla niego
 • 14 listopad to dzień wyprzedaży. Aldi oferuje super promocje na słodycze świąteczne.

Lista świątecznych zakupów – wszystko, w co musisz zaopatrzyć się na święta Bożego Narodzenia

Ruszając na podbój marketów, większość z nas posiada wcześniej starannie przygotowane listy zakupowe. Lista zakupów na wigilię opiewa najczęściej we wszelkiego rodzaju produkty potrzebne do przygotowania barszczu, uszek oraz karpia. Na niejednym stole - zwłaszcza na Śląsku gości również zupa pieczarkowa - dlatego pieczarki oraz warzywa również znajdą się na naszej liście. Kiedy jednak zacząć gotować na wigilię? To zależy od potrawy. Dobry barszcz potrzebuje dobrego zakwasu, a dobry zakwas dojrzewa około tygodnia. Dlatego też, aby przygotować pyszny aromatyczny barszcz czerwony, należy zabrać się za niego odpowiednio wcześniej.

Lista zakupów na święta Bożego Narodzenia jest długa i zawiła. Wszelkiego rodzaju napoje, owoce, wędliny, nabiały oraz wiele, wiele innych to produkty, które obecne są na stołach Polaków podczas świąt. Na stole wigilijnym wedle zwyczaju powinno gościć, aż 12 potraw, a ich przygotowanie jest czasochłonne oraz wymaga dużej ilości produktów, w które należy zaopatrzyć się odpowiednio wcześniej. Kiedy jednak dom mamy wysprzątany, a zakupy zrobione - możemy w końcu zacząć się cieszyć świętami, które w rodzinnym gronie są czasem, na który czekamy przez cały rok.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci