Mleko i produkty mleczne bez laktozy – dla kogo? Wpływ na zdrowie

Jeżeli po zjedzeniu produktów nabiałowych męczą się nieprzyjemne dolegliwości związane z trawieniem, warto przeanalizować swoją dietę. Większość osób przez długi czas nie jest w stanie zorientować się, że cierpi na nietolerancję laktozy. Zwłaszcza jeśli nie jest to zupełna nietolerancja, a ta zdarza się bardzo rzadko. Problemy z układem pokarmowym zdarzać się będą pewnie tylko w przypadku niektórych produktów albo gdy przyjmiemy jednego dnia bardzo dużo laktozy. Dlatego początkowo nie będziemy tego łączyć z konkretnym składnikiem, jakim jest laktoza. Uznamy, że po prostu coś nam zaszkodziło. Jednak gdy dolegliwości staną się nie do zniesienia, zaczniemy szukać rozwiązania tego problemu.

Dieta bez laktozy – dla kogo?

Laktoza to cukier mleczny, który naturalnie występuje w mleku pochodzącym od ssaków. Aby go prawidłowo strawić, potrzebujemy odpowiedniego enzymu, który rozłoży laktozę na cukry proste. Jest to laktaza. Nie każdy jednak ma odpowiednią jej ilość w organizmie. Niedobór laktazy może być pierwotny lub wtórny. Inaczej nazywany też przejściowym lub trwałym. Trwały (pierwotny) niedobór laktazy towarzyszy danej osobie od narodzin do śmierci i nie da się z tym nic zrobić. Organizm nie może samodzielnie wytworzyć laktazy, wobec czego nie ma fizycznej możliwości, aby strawić laktozę. Przejściowy (wtórny) niedobór laktazy występuje w przypadku, gdy kosmki jelitowe ulegną uszkodzeniu. Powoduje to stopniowe zmniejszenie produkcji laktazy, aż do momentu, w którym organizm nie wytwarza jej wcale. Właśnie wtedy zaczynają się u danej osoby pojawiać określone dolegliwości. Należy starannie planować swoją dietę i zakupy. Pomocne mogą być oferty różnych dyskontów. Aktualnie coraz więcej sklepów ma w swojej ofercie produkty bez laktozy. Dieta bez laktozy będzie odpowiednia dla osób, które po jej spożyciu cierpią na:

Mleko i produkty mleczne bez laktozy – jak powstają? Dla kogo są najlepsze?

Osoby, które cierpią na niedobór laktazy powinny wybierać mleko bez laktozy. Istnieje kilka sposobów, aby pozbyć się laktozy z mleka. Odbywa się to oczywiście w warunkach przemysłowych. Nie możemy tego dokonać sami w domu.

Mleko bez laktozy powstaje więc przez dodanie enzymu laktazy do danego mleka. Enzym ten trawi cukier do galaktozy i glukozy. Tak powstałe mleko jest poddawane ultrapasteryzacji, aby można było dezaktywować enzym laktozy. Drugim sposobem jest przepuszczenie danego mleka przez laktazę związaną z nośnikiem. Takie mleko nadal będzie zawierać cukry, ale bez enzymu. Trzecim sposobem jest frakcjonowanie błon i ultrafiltracja, które to pozwalają na oddzielenie laktozy od mleka. Ta metoda jest najbardziej popularna, ponieważ pozwala na całkowite usunięcie cukru przy jednoczesnym zachowaniu smaku bardzo zbliżonego do tradycyjnego mleka.

Picie mleka jest istotne, aby dostarczać do organizmu wapń, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Mleko pozwala nam zachować dobrą formę w tym aspekcie zdrowia. Wobec tego, osoby cierpiące na nietolerancję laktozy nie powinny zupełnie rezygnować z picia mleka. Można wybierać to bez laktozy lub sprawdzić czy niewielka ilość zwykłego mleka za każdym razem nam szkodzi. Najważniejsza jest obserwacja swojego organizmu i dostosowania diety do jego reakcji.

Mleko bez laktozy, a zwykłe – co na to dietetycy? Czy mleko bez laktozy jest zdrowsze?

Zdania na ten temat są podzielone. Dietetycy są zgodni co do tego, że mleko bez laktozy jest jak najbardziej zdrowe dla organizmu i dostarcza człowiekowi niezbędny wapń. Jednak picie tylko i wyłącznie mleka bez laktozy przez osoby, które cierpią na nietolerancję wtórną nie jest wskazane. Należy spożywać od czasu do czasu mleko tradycyjne, aby organizm był zmuszony do produkowania laktazy i trawieniem laktozy. Mleko z laktozą i bez ma tak naprawdę takie same właściwości odżywcze. Mleko bez laktozy można uznać za zdrowsze tylko w przypadku osób, które mają problem z jej trawieniem. Przykładowo, biegunka, która wystąpi po spożyciu laktozy na pewno nie będzie miała pozytywnego wpływu na nasz organizm. W takich przypadkach można powiedzieć, że mleko bez laktozy jest zdrowsze. Dotyczy to jednak indywidualnych uwarunkowań danych osób. Natomiast jeśli zwykłe mleko nie powoduje u kogoś żadnych niepożądanych objawów, to nie należy z niego rezygnować, ponieważ może do doprowadzić do upośledzenia układu trawiennego i sprowadzenia na siebie nietolerancji laktozy na własne życzenie.

Mleko bez laktozy a odchudzanie – kaloryczność i wartości odżywcze

Laktoza nie ma wpływu na dietę odchudzającą. Kaloryczność obu rodzajów mleka jest taka sama. Laktoza nie wpływa w żaden sposób na zawartość tłuszczu w mleku. Skład obu produktów jest taki sam, poza laktozą oczywiście. Proces rozbijania laktozy nie wpływa na zmianę reszty składników odżywczych, które są zawarte w mleku.

Mleko bez laktozy a jelita – czy warto szukać produktów bez laktozy przy problemach z jelitami?

Każda osoba, która zauważyła u siebie nieprzyjemne dolegliwości po spożyciu produktów z laktozą powinna obserwować swój organizm. W przypadku problemów z układem pokarmowym warto ograniczyć spożywanie laktozy, a nawet chwilowo zupełnie ją wykluczyć. Problemy jelitowe mogą bardzo negatywnie wpływać na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Ciągłe wzdęcia i biegunki są w stanie skutecznie uprzykrzyć nam życie. Jeżeli nasz organizm nie będzie działał prawidłowo, szybko możemy się nabawić problemów z odpornością. Ponadto, problemy z jelitami często powodują spadek energii i senność.

Dieta bez laktozy: przykładowy jadłospis oparty na produktach bez laktozy

Co możemy jeść, mając nietolerancję laktozy?

  • mleko sojowe, migdałowe, ryżowe, kokosowe,
  • masło bez laktozy,
  • wegańskie sery,
  • jogurty sojowe lub kokosowe,
  • wegańskie lody.

Przykładowy jadłospis dla osoby cierpiącej na nietolerancję laktozy:

  • I śniadanie: jajecznica gotowana na parze ze szczypiorkiem + kromka chleba;
  • II śniadanie: banan + jabłko;
  • obiad: tradycyjny rosół z makaronem, pierś z indyka gotowana na parze, ziemniaki, dowolna surówka (bez śmietany);
  • podwieczorek: mus z mango z dodatkiem chia;
  • kolacja: pieczywo z wędliną i ogórkiem kiszonym.

Produkty bez laktozy, które znajdziesz w Biedronce i Lidlu

Lidl przygotował specjalną ofertę dla osób, które nie tolerują laktozy. Szeroki wybór jogurtów marki Pilos pozwoli na wybranie odpowiedniego smaku dla siebie. Jogurt bez laktozy w kilku smakach to oferta idealna dla osób, które nie tolerują laktozy. Możemy kupić też śmietany i sery bez laktozy. Szeroki asortyment produktów bez laktozy pozwala każdemu cieszyć się swoimi ulubionymi smakami. Warto śledzić na bieżąco ofertę sklepu Lidl. Produkty bez laktozy Lidl posiada na naprawdę wysokim poziomie jakościowym i smakowym.

W sklepach Biedronka dostępnych jest coraz więcej produktów marki własnej bez zawartości laktozy. Mamy do wyboru mleko, jogurty, sery żółte i masło. Jest to korzystna opcja dla osób, które mają problemy z trawieniem laktozy. Warto wobec tego śledzić aktualne promocje w Biedronce. Mleko bez laktozy Biedronka oferuje naprawdę smaczne i jakościowo dobre. Istnieją nawet słodycze bez laktozy.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci