Akcesoria do ćwiczeń w domu – w co warto się zaopatrzyć?

Zima to pora, która nie sprzyja uprawianiu sportów outdoorowych – bieganiu czy kolarstwu. Bardzo wielu osobom odbiera ona również motywację do tego, by wyjść z domu i poćwiczyć na siłowni. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym okresie bardzo wiele osób decyduje się zaaranżować siłownię w swoim domu. Wymaga to jednak posiadania na miejscu odpowiednich rzeczy do ćwiczeń. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto posiadać. Podpowiadamy również, jakie hantle do domu oraz jakie zestawy do ćwiczeń w domu przydadzą Ci się najbardziej!

Domowa siłownia. Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zacząć trenować w zaciszu własnego domu. Jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych w domu od lat jest joga. Jednak i ona, tak jak każda inna aktywność wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się bowiem okazuje legginsybluzy dresowe, czy inne elementy sportowej odzieży to jeszcze nie wszystko. Równie ważnym aspektem jest domowy sprzęt do ćwiczeń. Profesjonalne przyrządy do ćwiczeń w domu nie tylko wpływają na efekty naszych starań, ale dostarczają motywacji do dalszych ćwiczeń. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć poradnik, w którym podpowiadamy, w jaki sprzęt do ćwiczeń siłowych warto się zaopatrzyć. Przeczytaj i dowiedz się, jakie urządzenie do ćwiczeń w domu przyda Ci się najbardziej!

Sprzęt do ćwiczeń w domu – gdzie trzymać i jak dobrze się zorganizować?

Nie da się ukryć, że zakupione sprzęty do ćwiczeń w domu wymagają zagospodarowania odpowiedniego miejsca. Oczywiście nie wszystkie z nic będą zajmować go tyle, co bieżnia, ale i tak warto pomyśleć o tym, gdzie je przechowywać oraz, w którym miejscu z nich korzystać. Najlepiej przeznaczyć na to jedno miejsce – osobny pokój lub pomieszczenie, które zamieni się w prywatną, domową siłownię. Dzięki temu sprzęt do ćwiczeń siłowych nie będzie walał się po całym domu, a Ty – nie będziesz się o niego potykać. Organizacja miejsca do treningów jest różnie ważna, co i wybór sprzętu. Źle zagospodarowana przestrzeń może bowiem szybko zniechęcić do korzystania z zakupionych urządzeń. Gdzie zatem umieścić cały sprzęt do ćwiczeń?

Wybór miejsca na domową siłownię

Sprzęt do ćwiczeń w domu potrafi zajmować dużo miejsca, dlatego też warto pomyśleć o wygospodarowaniu pomieszczenia, w którym zorganizuje się domową siłownię. Jeżeli nie dysponujesz na tyle dużym metrażem, by przeznaczyć na to osobny pokój – możesz również wykorzystać do tego strych lub piwnicę. Osoby, które nie mają do nich dostępu, mogą również skorzystać z dowolnie wybranego fragmentu wolnej przestrzeni, a po zakończonym treningu umieszczać sprzęt w szafie lub kartonie. Na dłuższą metę rozwiązanie te może jednak męczyć. Co do wyboru miejsca do ćwiczeń – warto pamiętać o tym, by zapewniało ono dużo wolnej przestrzeni. Kolejnym ważnym elementem jest podłogaNie powinna ona być ślizga – w przeciwnym razie może ona doprowadzić do wielu kontuzji. Najlepiej trenować na parkiecie lub panelach o wysokim stopniu ścieralności.

10 najlepszych przyrządów sportowych niezbędnych do ćwiczeń w domu

Zastanawiasz się nad tym, jaki sprzęt do ćwiczenia w domu przyda Ci się najbardziej? Poniżej prezentujemy listę przyrządów, które warto posiadać! Co więcej – wiele z nich jest dostępnych w atrakcyjnych cenach w dużych sklepach takich jak Lidl.

1. Mata do ćwiczeń

To urządzenie, które przydaje się podczas każdego treningu, rozgrzewki oraz potreningowych ćwiczeń relaksacyjnych. Taka gumowa mata nie tylko zwiększa komfort ćwiczeń, ale podnosi również ich higienę.

2. Hantle

To podstawowy sprzęt, który przyda się do pracy nad ramionami, mięśniami pleców oraz grzbietu. Wraz z postępami w treningach pozwala również na zwiększenie obciążenia.

3. Taśmy TRX

Czyli  taśmy w kształcie "Y", które montuje się np. na ramie drzwi. Przeprowadzane z nimi treningi pozwalają na zaangażowanie niemalże wszystkich mięśni ciała. Przyrząd dostarcza również wiele możliwości zastosowań.

4. Skakanka

Wbrew pozorom nie jest to jedynie zabawka dla dzieci, ale i sprzęt, który przyda się podczas każdego treningu. Skakanka pomaga bowiem nie tylko w spalaniu kalorii, ale i pracy nad kondycją. Ponadto skakanie na niej podnosi również poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia.

5. Drążek rozporowy

To przyrząd, który podobnie jak taśmy TRX, można zamontować we framudze drzwi. Dlatego też jego zakup poleca się niezależnie od metrażu mieszkania. Drążek rozporowy pomaga wzmocnić różne partie ciała – głównie mięśnie ramion, pleców oraz klatkę piersiową.

6. Taśma do ćwiczeń

To kolejny z przyrządów, który praktycznie nie zajmuje miejsca. W dodatku taśma może zastąpić hantle oraz przydaje się przy rozciąganiu i w trakcie podciągania na drążku.

7. Piłka do ćwiczeń

Czyli fit ball, który działa na wiele sposobów – wzmacniając kręgosłup, rozluźniając oraz rozciągając ciało. Polecana zwłaszcza osobom, które prowadzą siedzący tryby życia i mają problem z garbieniem się.

8. Wałek

Czyli tzw. roler, który przydaje się do potreningowego rozciągania i relaksacji. Pomaga rozluźnić mięśnie oraz przyspiesza ich regenerację.

9. Kettlebelle

To przyrząd do ćwiczeń siłowych, który przydaje się nie tylko do ćwiczeń statycznych, ale  dynamicznych. Kettlebelle pozwala bowiem na wykonywanie swingów oraz innych ćwiczeń, które wzmacniają całe ciało.

10. Bosu

Czyli "ćwierćpiłka” z płaską powierzchnią, która przydaje się m.in. do wykonywania przysiadów i brzuszków – zwłaszcza gdy trenuje się na niestabilnym podłożu.

Dobra mata do ćwiczeń – jak wybrać odpowiednią?

Mata do ćwiczeń to sprzęt, który przyda się podczas każdego treningu – nie tylko do rozciągania, ale i ćwiczeń wykonywanych z pozycji leżącej. Na rynku istnieje jednak wiele modeli, które różnią się od siebie nie tylko konstrukcja, ale i zastosowaniem. Oprócz mat do jogi najpopularniejsze są maty treningowe. Tylko na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by jej rozmiary odpowiadały wymiarom użytkownika. Modele poniżej 170 cm długości poleca się głównie kobietom i dzieciom. Istnieją jednak modele, których długość przekracza 2 m. Ich szerokość w zależności od producenta wynosi natomiast od 50 do 100 cm. Bardzo ważnym aspektem jest także grubość maty. Te cieńsze dostępne są w niższych cenach, aczkolwiek te o większej grubości zapewniają lepszego komfortu i stabilności. Kolejnym ważnym kryterium jest wybór materiału. Większość mat do ćwiczeń jest produkowana z polipropylenu, gumy oraz innych tworzyw sztucznych, które są łatwe w czyszczeniu. Nie brakuje jednak modeli eko – wykonanych np. z korka portugalskiego. Niezależnie od tego, ważne by w trakcie ćwiczeń mata nie podwijała się, nie ślizgała oraz nie chłonęła wilgoci.

Kettlebell – jak wygląda praca z odważnikiem kulowym?

Czyli odważniki kulowe z uchwytem, przez który de facto często są nazywane czajnikiem. Idealne do treningu całego ciała oraz dostępne w różnych wersjach wagowych. Dzięki temu łatwo ją dopasować do możliwości każdego trenującego. Osobom początkującym poleca się jednak zacząć przygodę z kettlami od mniejszych ciężarów, a dopiero później stopniowo zwiększać obciążenie. Bardzo ważna podczas ćwiczeń kettlami jest również właściwa technika. Nawet pozornie łatwe ćwiczenia mogą bowiem być wykonywane nieprawidłowo. Dlatego też na początku swojej przygody z tym sprzętem warto zasięgnąć porady trenera lub starszego kolegi ze siłowni. Należy także pamiętać o tym, że zanim przejdzie się do swingu, warto zacząć od prawidłowego opanowania ćwiczeń takich jak martwy ciąg. Bardzo ważnym elementem treningu kettlami jest również rozgrzewka. Jej brak może skutkować kontuzjami.

Jak wybrać dobre hantle do ćwiczeń ramion, pleców i grzbietu?

Hantle to jedne z najpopularniejszych przyrządów do ćwiczeń – zarówno w domu, jak i na siłowni. Można je wykorzystać do pracy nad wieloma partiami ciała, a co ważniejsze – wraz z kolejnymi treningami zwiększać ich obciążenie. Pytanie, które z hantli wybrać? Na rynku istnieje wiele ciekawych modeli, w tym:

  • Hantle żeliwne – odporne na uszkodzenia i praktycznie niezniszczalne.
  • Hantle neoprenowe – ze względu na swoją są zdecydowanie przyjemniejsze w dotyku oraz nie ślizgają się w dłoni.
  • Hantle gumowe – zapewniają solidny chwyt i nie niszczą podłogi.
  • Hantle winylowe – dostępne w różnych rozmiarach, aczkolwiek są mniej odporne na uszkodzenia.

Osobom początkującym poleca się wybór hantli, które posiadają możliwość stopniowego dokładania ciężaru. Są one niezwykle uniwersalne i przydadzą się na różnych etapach treningu.

Jak wybrać dobrą skakankę?

Najważniejszym parametrem, którym należy kierować się przy wyborze skakanki, jest jej długość. Idealnie dopasowana skakanka powinna sięgać do pach – po tym jak stanie się na jej środku obiema stopami i ręce podniesie do góry. Kupując skakankę online, wystarczy zmierzyć długość pomiędzy linia pach a podłogą, po czym przemnożyć ją przez 2. Innym wyjściem z sytuacji jest zakup skakanki z regulacją długości. Równie ważnym parametrem są rodzaj przewodu w skakance i typ jej rękojeści. Powinny one być wykonane z solidnych materiałów. Bardzo przydatne są również dodatkowe funkcje, np. licznik obrotów, spalonych oraz cechy takie jak profilowana rękojeść, czy łożyskowe mocowanie linki, które zapewniają płynnego obrotu oraz pewnego chwytu.

Czym są taśmy TRX i jak ćwiczyć z nimi w domu?

Taśmy TRX to przyrząd w kształcie litery "Y", który służy do wykonywania ćwiczeń siłowych w zawieszeniu. Wykonane z wytrzymałego i lekkiego polimeru są one łatwe w transporcie i przechowywaniu. Przeznaczone są zarówno do ćwiczeń w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W przypadku, gdy nie mamy o co je zaczepić, wystarczy jedynie zahaczyć je o swoje stopy, a następnie przystąpić do wykonywania ćwiczeń. Często można je zakupić również w zestawach, które obejmują m.in. pas przedłużający, uchwyt do zawieszania na drzwiach, worek itp. Równie dobrze można z nich jednak korzystać przy wykorzystaniu linki wspinaczkowej, czy taśm transportowych. Trening taśmami TRX polega na pokonaniu siły grawitacji oraz dźwiganiu ciężaru ciała. Tym samym ćwiczenia te nie obciążają stawów ani kręgosłupa, co jest ich największą zaletą. Dodatkowo pozwalają one na zaangażowanie niemalże wszystkich mięśni, co poprawia wytrzymałość całego ciała.

Jakie piłki do ćwiczeń w domu warto wybrać?

Idealna piłka do ćwiczeń to taka, która jest dopasowana do potrzeb użytkownika pod względem jego wzrostu. Oznacza to, że średnica piłki powinna wynosić:

  • 35 cm – u osób poniżej 140 cm wzrostu,
  • 45 cm – u osób pomiędzy 141 a 150 cm wzrostu,
  • 55 cm – u osób pomiędzy 151 a 165 cm wzrostu,
  • 65 cm – u osób pomiędzy 166 a 175 cm wzrostu,
  • 75 cm – u osób pomiędzy 176 a 190 cm wzrostu,
  • 85 cm – u osób powyżej 190 cm wzrostu.

Można to również sprawdzić, siadając na piłce. Wtedy kąt pomiędzy tułowiem a kolanami powinien wynosić 90o. Warto również zwracać uwagę na materiał, z którego produkt jest wykonany oraz jego dodatkowe udogodnienia. Bardzo przydatne okazują się piłki z system anti-burst, który zapewnia równomiernej utraty powietrza, co zabezpieczyć użytkownika przed upadkiem na podłogę.

Wałki i rolery do masażu oraz sprzęt do akupunktury

Na końcu warto również wspomnieć o wałku do rolowania, który przyśpiesza regenerację zmęczonych mięśni. Dostępne w sprzedaży wałki można podzielić na modele gładkie i z wypustkami. Pierwsze z nich są uniwersalne i służą głównie do rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Z kolei wałki karbowane poprawiają ukrwienie mięśni oraz stymulują tkanki, np. do lepszego przepływu limfy. Są one również polecane w walce z cellulitem. Warto jednak pamiętać, że nie należy ich stosować w okolicach kręgosłupa. Równie przydatnym gadżetem są maty do akupresury, które są wyposażone w kolce. Ich stosowanie służy stymulacji ukrwienia ciała oraz zwiększeniu produkcji endorfin.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci