Dieta i suplementy diety, dzięki którym twój trening będzie efektywniejszy

Trening oraz aktywność fizyczna są bardzo ważne dla zdrowia. Regularne uprawianie sportu pomaga utrzymać właściwą masę ciała masę ciała, a także przyczynia się do zachowania sprawności ruchowej całego ciała. Osoby zaawansowane, poświęcające dużą ilość czasu nad trenowaniem sylwetki i rzeźbieniem mięśni narażają organizm na nadmierną utratę witamin, składników odżywczych oraz mikro- i makroelementów. Aby utrzymać sprawny rozrost mięśni, a także ułatwić regenerację organizmu, ważne jest stosowanie zdrowej, bogatej w składniki odżywcze diety, a także włączenie suplementacji, która pozwoli na zwiększenie wydolności ustroju. Suplementy diety oraz odpowiedni sposób żywienia przed i po treningu są kluczowym elementem wsparcia ustroju oraz poprawy jego zdolności do nieustannego podnoszenia możliwości siłowych różnych partii mięśni. Jak dieta oraz substytuty diety wpływają na efektywność treningu?

Czy dieta podczas treningu jest wymagana?

Regularne uprawianie aktywności fizycznej prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze oraz energię. Przyspieszenie metabolizmu prowadzi do szybkiego spalania kalorii, ale też nadmiernej utraty wody i ważnych składników mineralnych oraz witamin. 

Zdrowa dieta jest wymagana podczas treningu, ze względu na jej duży wpływ na wydolność organizmu. Potrzeby żywieniowe osób trenujących są zależne od długości oraz intensywności wykonywanych ćwiczeń, a dieta osoby aktywnej fizycznie powinna składać się z:

  • białek w 10-15%,
  • tłuszczy w 25-30%,
  • węglowodanów w 55-60%.

Podczas układania jadłospisu szczególnie warto zwrócić uwagę na ilość węglowodanów oraz tłuszczy. Ich nagromadzenie w ustroju pozwala na skorzystanie z nich w momencie bardziej intensywnego lub wyczerpującego treningu. W przypadku braku dostatecznej wiedzy na temat żywienia dla osób aktywnych warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, na przykład dietetyka.

Jakich produktów unikać podczas fizycznych treningów

Jedzenie odpowiednich produktów spożywczych oraz przyjmowanie suplementów diety pomaga zwiększyć efektywność treningu. Rodzaj składników pokarmowych wpływa na samopoczucie podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń, a także pozwala na poprawę efektywności całego ustroju. Ciało oraz mięśnie, które poddawane są wysiłkowi potrzebują odpowiedniej ilości i jakości paliwa, które pozwoli na ich dobre funkcjonowanie, a także nie doprowadzi do uczucia przepełnienia żołądka. 

Jakich produktów warto unikać podczas treningu fizycznego?

  • produktów powodujących wzdęcia, na przykład roślin strączkowych,
  • produktów moczopędnych, na przykład kawy czy zielonej herbaty, które będą prowadziły do przerywania ćwiczeń i konieczności skorzystania z toalety,
  • produktów zawierających fruktozę, które prowadzą do szybkiego wzrostu glukozy we krwi. Po ich przyjęciu następuje nagły przypływ energii, który po kilku minutach kończy się jej brakiem,
  • nabiału, ze względu na dużą zawartość białka, które może być powodem skurczu żołądka lub prowadzić do wystąpienia wymiotów.

W trakcie treningu warto dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Nadmierne pocenie prowadzi do wyparowywania cennych witamin i minerałów, co może skutkować zmniejszeniem ich poziomu w ustroju.

Czy suplementy diety mogą nam zaszkodzić?

Wysokiej jakości suplementy diety, dostępne w popularnych drogeriach oraz aptekach, są poddawane restrykcyjnym testom i badaniom przed dopuszczeniem do sprzedaży. Celem przyjmowania suplementów diety jest uzupełnienie poziomu witamin i minerałów, a także zwiększenie wydolności całego ustroju w trakcie wzmożonego wysiłku. Ich niedobór mógłby prowadzić do zaburzenia homeostazy organizmu, zmniejszenia jego odporności na wysiłek, a także rozwinięcia chorób o różnym podłożu.

Łatwa dostępność suplementów diety sprawia, że ich przyjmowanie staje się powszechnym zjawiskiem. Warto pamiętać o dobraniu bezpiecznych, sprawdzonych i niezbędnych dla danej osoby substytutów diety. Ich nadmiar oraz nieprzemyślane stosowanie może mieć wpływ na stan zdrowia osoby trenującej.

Jakie suplementy przed, w trakcie a jakie po treningu

Przyjmowanie suplementów diety przed treningiem, w trakcie jego trwania oraz po zakończeniu pozwala zwiększy efektywność wykonanych ćwiczeń, a także przygotować ciało do szybkiej regeneracji. Dostarczenie do krwioobiegu substancji, która w danej chwili jest niezbędna mięśniom, pozwala na zdobycie dodatkowego zasobu energii, która umożliwia poprawę wyglądu sylwetki oraz prawidłowe spalanie kalorii. Jakie suplementy diety stosować na różnym etapie treningu?

  • suplementy diety przed treningiem: należy wybierać produkty, które przygotują organizm na wysiłek i dostarczą mu energię, na przykład odżywkę białkową, aminokwasy, kofeinę, beta-alaninę lub aminokwasy BCAA,
  • suplementy diety w trakcie treningu: w trakcie treningu warto zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Warto wykorzystać elektrolity w płynie, które są suplementem diety uzupełniającym niedobór minerałów, mikro- i makroelementów oraz witamin,
  • suplementy diety po treningu: po treningowe suplementy diety mają za zadanie uruchomić procesy naprawcze i regeneracyjne do wzmożonej aktywności fizycznej organizmu. Po treningu warto sięgać po białko, kreatynę, preparaty carbo oraz aminokwasy BCAA.

Włączenie właściwych suplementów diety jest doskonałym wsparciem dla organizmu podczas aktywności fizycznej. Przedtreningówki oraz potreningówki pozwalają na uzyskanie dostatecznej ilości siły w trakcie ćwiczeń, a także szybką regenerację mięśni po zakończeniu aktywności.

Niezbędne suplementy diety

Suplement diety jest środkiem niebędącym lekiem, który uzupełnia normalną dietę o składniki witaminowe, mineralne lub odżywcze. Aktywność fizyczna jest bardzo zdrowa dla organizmu, niemniej jednak wymaga dużych nakładów siły i wydolności mięśni. Niezbędnymi suplementami diety, które warto stosować w trakcie treningu, są:

  • kofeina - wykazuje właściwości stymulujące układ nerwowy do utrzymania koncentracji;
  • witaminy D, A, E, K - ich niedobór prowadzi do zmniejszenia możliwości fizycznych całego ustroju;
  • aminokwasy BCAA - to substancja, której dostarczenie prowadzi do zwiększenia i usprawnienia procesu odchudzania;
  • odżywki białkowe - umożliwiają na szybkie dostarczenie białka do organizmu. Odpowiednia ilość białka jest niezbędna do budowania masy mięśniowej i rzeźbienia sylwetki;
  • kreatyna - to substancja przeznaczona dla zaawansowanych osób, które trenują od długiego czasu. Przyjmowanie kreatyny pozwala zwiększyć ogólną wytrzymałość ustroju, a także zdolność do pokonywania własnych barier;
  • odżywki carbo - to specjalne produkty, które zawierają węglowodany. Ich przyjęcie wpływa na zwiększenie energii, a także zapobiega pojawieniu się niedoboru glikogenu w mięśniach.

Zdrowa dieta oraz uzupełnianie jej odpowiednimi suplementami jest bardzo ważne dla osób trenujących. Wysiłek fizyczny przynosi wiele korzyści dla zdrowia, niemniej jednak stałe poddawanie mięśni ćwiczeniom wymaga uzupełnienia najważniejszych witamin oraz minerałów.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci