Strona główna >Blog >Dom i wnętrze >Domowe sposoby na zwalczenie robaków – jak je wykryć i jak się ich pozbyć?

Domowe sposoby na zwalczenie robaków – jak je wykryć i jak się ich pozbyć?

Problemy z niechcianymi lokatorami w domu dotyczą dużej liczby Polaków. To nie tylko mole ubraniowe czy żywnościowe, ale cała masa innych nieprzyjemnych owadów, które mogą znacznie utrudnić życie.

Z naszego artykułu dowiesz się, jakie robaki w domu spotykane są najczęściej, a także:

 • jakie robaki pojawiają się w domu ze względu na wilgoć;
 • jak pozbyć się małych owadów latających;
 • jak pozbyć się roztoczy;
 • jakie są domowe sposoby na zwalczanie robaków z pancerzem;
 • jakie są skuteczne sposoby na zwalczanie moli ubraniowych;
 • jakie są sposoby na zapobieganie robakom w domu.

Insekty w domu: 10 robaków, które mieszkają razem z Tobą. Skąd się biorą?

Robaki w domu pojawiają się często niespodziewanie i bez względu na obowiązującą porę roku. Wpływają na funkcjonowanie domowników i są wyjątkowe nieprzyjemne. Co istotne, wiele z nich pojawia się bez względu na stan mieszkania i panujące warunki higieny. Przechodzą szczelinami, a także są w stanie chować się w miejscach niedostępnych dla człowieka. Wśród najczęściej spotykanych można wyróżnić:

 1. Rybiki cukrowe - to robaki, które pojawiają się w miejscach o nadmiernej wilgoci, jak łazienka czy kuchnia. Ich obecność, najczęściej możemy dostrzec w nocy, kiedy są najbardziej aktywne. Bardzo szybko się rozmnażają oraz chowają się w ścianach i szczelinach.
 2. Mole spożywcze - najczęściej występują w ciemnych miejscach. Żywią się pieczywem, mąką, płatkami i kaszą. Co istotne, mole spożywcze są niebezpieczne dla człowieka, gdyż przenoszą bakterie i grzyby. 
 3. Mrówki faraona - to szkodliwe insekty, które gryzą człowieka, a ich występowanie jest charakterystyczne dla miejsc takich jak: spiżarnie, szafki i półki. Mogą przenosić gruźlicę i czerwonkę, dlatego żywność, w której zagnieździły się mrówki, należy wyrzucić. 
 4. Pluskwy domowe - to jedne z najbardziej nieprzyjemnych insektów. Potrafią gryźć człowieka, a dodatkowo pozostawiają na ciele ślady. Pomimo iż ugryzienia mogą być wyjątkowo nieprzyjemne, pluskwy nie przenoszą  żadnych chorób. 
 5. Prusaki -  to nieprzyjemne owady, które chętnie zagnieżdżają się w całym domu i są stałymi bywalcami skupisk ludzkich. Pojawiają się najczęściej w blokach, gdzie przechodzą z mieszkania do mieszkania. Są wyjątkowo niebezpieczne, gdyż na żywności zostawiają odchody, przenoszą pleśń i bakterie, które mogą przyczyniać się do występowania takich chorób, jak cholera, trąd, pasożyty i biegunka.
 6. Karaluchy - insekty te pojawiają się w domu w miejscach wilgotnych, a także z dostępem do pożywienia. Tak, jak prusaki najczęściej żerują w blokach. Spotkamy je w łazience i kuchni, gdzie chętnie wychodzą w nocy na żerowanie. Niestety przenoszą groźne choroby np. bakterie, grzyby, gruźlicę i rotawirusa. 
 7. Mole ubraniowe - pojawiają się w ubraniach, gdzie robią dość dotkliwe szkody. Odpowiadają za dziury, gdyż żywią się wieloma materiałami, które znajdą w szafie.
 8. Muszki - to owady, które szczególnie chętnie spożywają rośliny i owoce. Przenoszą groźne patogeny np. czerwonkę, gruźlicę i cholerę. 
 9. Szubaki - robaki latające, które potrafią żywić się nie tylko pożywieniem, ale również ludzkim naskórkiem. Chętnie gryzą futra, a także inne części ubrań.
 10. Żywiak chlebowiec - to małe robaki w domu, które chętnie żywią się produktami zbożowymi, a także papierem i tekturą. Występując w domu, potrafią rozgościć się nie tylko w kuchni, ale również w innych miejscach, szczególnie w książkach.

Robaki w domu od wilgoci – jak się ich pozbyć?

W domu, ze względu na panującą wilgoć w kuchni i łazience, chętnie pojawiają się rybiki cukrowe, karaluchy i prusaki. W miejscach wilgotnych chętnie pojawiają się również roztocza. Jak pozbyć się robaków z domu? Aby ich zlikwidować można sięgnąć po domowe sposoby, specjalne preparaty dostępne w drogeriach lub skorzystać z pomocy firmy zajmującej się w zwalczaniu takich owadów. Konieczne jest regularne sprzątanie łazienki i kuchni, a także nie pozostawianie pożywienia na wierzchu. Skuteczne mogą okazać się pułapki na owady i preparaty trujące, dostępne w popularnych sklepach np. Rossmannie.

Małe latające owady – skuteczny sposób na pozbycie się domowych owadów

Małe owady domowe mogą być wyjątkowo uciążliwe. Skutecznym sposobem na ich pozbycie się jest zastosowanie lamp owadobójczych. Niestety meszki, które najczęściej pojawiają się w domu mogą być trudne do odstraszenia. Małe latające owady w domu mogą bać się kilku zapachów. Warto w tym celu sięgnąć po olejki eteryczne np. lawendowy, miętowy, waniliowy, eukaliptusowy czy goździkowy. 

W jaki sposób pozbyć się roztoczy? Domowy płyn na roztocza krok po kroku

Roztocza to niewielkie robaki, które należą do rodziny pajęczaków. Pojawiają się najczęściej w sypialniach, gdzie obecne są w kurzu. Nie widzimy ich gołym okiem, jednak bardzo szybko się rozmnażają i mogą powodować wiele problemów związanych z alergią oddechową i skórną. W celu ich eliminacji, można przygotować domowy płyn, który składa się z sody oczyszczonej i olejku z drzewa herbacianego. Wystarczy połączyć ze sobą szklankę sody oczyszczonej z 10 kroplami olejku. Wszystko należy wymieszać ze sobą w pojemniku, a następnie posypać miksturą materace i inne miejsca żerowania roztoczy. Preparat pozostawić na godzinę, a po upływie czasu sprzątnąć za pomocą szczotki lub odkurzacza. Taki zabieg, warto przeprowadzać raz w miesiącu. 

Robaki z pancerzem - domowe sposoby na pozbycie się insektów z domu

Zwalczanie robaków w domu nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Wśród robaków z pancerzem wyróżnić należy prusaki i karaluchy. To wyjątkowo uciążliwe owady, które mnożą się w zaskakującym tempie. Kiedy zobaczymy choć jednego w naszym domu, możemy mieć pewność, że jest ich cała masa. Na początek warto sięgnąć po chemię przeznaczoną do ich zwalczania. Dostępna jest w drogeriach np. JawoTo trutki, w formie proszku, płynu, żelu i sprayu. Dostępne są także pułapki na karaluchy. Wiele osób kupuje również kwas borowy, które miesza się z gotowanym żółtkiem jaja. Formuje się kulki, które są zjadane przez karaluchy i prowadzą do ich uśmiercenia.  

Mól ubraniowy – skuteczne zwalczanie naturalnymi sposobami

Mole ubraniowe potrafią być wyjątkowo uciążliwe. W celu ich pozbycia się można nabyć wiele preparatów np. pułapki feromonowe, ale skorzystać również z domowych sposobów. To stosowanie olejków np. lawendowego, którego zapachu nie lubią mole ubraniowe. Warto często wietrzyć szafę, a po zakupach nowych ubrań, należy je uprać w wysokiej temperaturze lub włożyć do zamrażarki, gdyż wysoka i niska temperatura zabija larwy moli ubraniowych. 

Sprawdzone sposoby na zapobieganie pojawieniu się robaków w domu

Robaki w domu mogą pojawiać się z różnorodnych przyczyn. Wiele z nich np. karaluchy, prusaki, rybiki cukrowe czy muszki pojawiają się w domach ze względu na dostęp do wilgoci i pożywienia. Skutecznym sposobem zapobiegania pojawieniu się robaków jest częste sprzątanie łazienki i kuchni. Nie powinno się zostawiać na noc naczyń w zlewie, a także okruchów na blacie. Łazienka powinna być sprzątana tak często jak to możliwe. Warto również stosować zamykane kosze na śmieci lub zakrywać worek, gdyż karaluchy i prusaki chętnie żerują również w śmieciach. Na blogu gazetkowo.pl można znaleźć więcej porad. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Może cię zainteresować