Strona główna >Blog >Dom i wnętrze >Co zrobić, by w mieszkaniu było cieplej? 7 trików na ciepło w domu i w bloku

Co zrobić, by w mieszkaniu było cieplej? 7 trików na ciepło w domu i w bloku

Kryzys węglowy, rosnące ceny gazu i prądu, a co za tym idzie – rosnące ceny ogrzewania - sprawiają, że wielu szuka skutecznych sposobów na to, by nieco oszczędzić. Jedni z nas mają zamiar jak najdłużej dogrzewać dom, paląc w kominku. Inni deklarują, że włączą ogrzewanie dopiero w listopadzie, gdy będzie już naprawdę chłodno. Zastanawiasz się, co zrobić, by w mieszkaniu było cieplej? Dowiesz się tego z poniższego tekstu. Poznaj najlepsze sposoby na ciepło w domu.

Strefa komfortu, czyli optymalna temperatura w domu

Ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym jest nam niezbędne, mimo że zimy bywają coraz cieplejsze. Optymalna temperatura w domu, która sprawia, że czujemy się komfortowo, to około 20 stopni. Specjaliści podkreślają, że najcieplej powinno być w łazience (od 22 do 24 stopni Celsjusza). W innych pomieszczeniach, zwłaszcza w sypialni, temperatura może wynosić  nawet 16/18 stopni.

W nocy chronić Cię przed chłodem będzie kołdra, na którą – jeśli jest Ci zbyt chłodno – możesz narzucić dodatkowy koc. Puszyste koce i eleganckie narzuty znajdziesz między innymi w Jysku lub Ikei. Niższa temperatura pozwala lepiej wypocząć, podczas gdy zbyt wysoka sprawia, że budzimy się z zaschniętym gardłem. Oczywiście trzeba być rozsądnym - jeśli zbytnio obniżysz temperaturę, możesz obudzić się z chrypą, bólem gardła lub kaszlem.

Co zrobić, by utrzymać ciepło w domu?

Podniesienie temperatury w domu nie jest trudne, jednak sukcesem jest jej utrzymanie na wyższym poziomie. Jak zatrzymać ciepło w domu? Oczywiście musimy robić wszystko, by nam nie uciekało przez drzwi lub okna. Twój dom jest ocieplony, a mimo to wciąż jest Ci zimno? Sprawdź szczelność drzwi (wymień uszczelki na nowe lub kup dodatkowe). Takie uszczelki dostaniesz w naprawdę niskiej cenie np. w Castoramie, a możesz dzięki nim naprawdę ograniczyć wychładzanie się pomieszczeń. Jeśli Twoje okna lub drzwi domagają się wymiany, jednak nie możesz sobie na to pozwolić, spróbuj położyć w futrynie zwinięty w rulon koc.

W sklepach internetowych znajdziesz nawet specjalne uszczelniacze, które możesz położyć na podłodze lub parapecie. Takie rulony prezentują się naprawdę estetycznie, a odpowiednio dobrane, wyglądają, jakby taki był właśnie zamiar Twojego wystroju wnętrz.

A co zrobić, żeby było cieplej w pokoju, w którym najczęściej przebywamy wspólnie z innymi członkami rodziny? To, o czym musimy pamiętać, to zamykanie drzwi. Jest to absolutna podstawa. Już samo przebywanie kilku osób w zamkniętym pomieszczeniu może sprawić, że zrobi się znacznie cieplej. Jeśli posiadamy połączony salon z kuchnią, gotowanie i pieczenie sprawi, temperatura znacznie się podniesie.

Obniżenie temperatury o 1 stopień to nawet 8% oszczędności na rachunku za ogrzewanie

Są wśród nas osoby, którym zawsze jest zimno, i które kochają, gdy temperatura w domu wynosi nawet 25 stopni. Niestety ta temperatura nie jest dobra ani dla naszego organizmu, ani dla naszego portfela. Szczególnie w obecnych czasach, gdy nie wiemy, ile przyjdzie nam zapłacić za ogrzewanie w tym i następnych sezonach grzewczych. To zachęta, a czasami nawet przymus dla lubiących ciepło, by nieco przykręcić termostat. Obniżenie temperatury o 1 stopień może pozwolić nam sporo zaoszczędzić. Niektóre wyliczenia mówią, że 1 stopień to nawet 8% oszczędności. W nocy mogą być to spokojnie nawet 2 lub 3 stopnie Celsjusza.

Jeśli dodatkowo wprowadzimy w życie inne metody zatrzymywania ciepła w domu, może się okazać, że zapłacimy znacznie mniej, niż przypuszczaliśmy. Pomogą nam w tym takie rozwiązania, jak: nakładki na gniazdka, przez które ucieka nam sporo ciepła, regularne odkurzanie kaloryferów, które sprawi, że ciepło będzie lepiej rozprowadzane po wnętrzu mieszkania (ważne jest również, by je odpowietrzać i ich nie zasłaniać) czy ekrany zagrzejnikowe, które będą odbijać ciepło. Jeśli zastanawiacie się, co najlepiej trzyma ciepło, to właśnie takie niewielkie kroki, które mogą pomóc nam uratować nasze finanse w tym trudnym dla wszystkich roku.

Wspólne nie znaczy niczyje – zatrzymywanie ciepła w przestrzeniach wspólnych

Jak ogrzać mieszkanie i przy tym nie zbankrutować? Efektywne ogrzewanie to takie, które nie wymaga nieustannego włączania. Myśl więc przede wszystkim o tym, jak utrzymać ciepło w domu. Oprócz wspomnianych już trików dotyczących uszczelniania drzwi i okien czy montowania nakładek na gniazdka, powinieneś pamiętać również o przestrzeniach, które kradną nam ciepło. Mowa o korytarzach, gankach czy klatkach schodowych.

Takie miejsca wspólne bardzo często nie są ogrzewane i mogą być znacznie wychłodzone. Jeśli drzwi do tych miejsc są często otwarte lub nie są uszczelnione, może się zdarzyć, że Twoje ciepło z domu będzie umykać, a Ty będziesz zmuszony podkręcać kaloryfery i płacić za ogrzewanie coraz więcej. Zamykanie drzwi, uszczelnienie ich czy chociażby zabezpieczenie kocem może zrobić ogromną różnicę. Gdy starasz się robić wszystko, by oszczędzić na ogrzewaniu, a wciąż przerażają Cię rachunki, zastanów się, jak możesz oszczędzać energię elektryczną.

7 sprawdzonych sposobów na ciepło w domu i w bloku

Wiemy już, jak zadbać o ciepło w domu. Co natomiast możemy zrobić, jeśli mieszkamy w bloku? Mieszkańcy bloku mają ten plus, że w ich niewielkich mieszkaniach temperatura bywa naprawdę wysoka, nawet zimą. Jest to wada latem, jednak zimą to zdecydowana zaleta. Nie wszędzie jednak bywa tak samo i są bloki, w których temperatura bywa naprawdę niska. W takich sytuacjach często pomocna jest wymiana drzwi wejściowych (na klatce schodowej bywa naprawdę zimno). A oto inne sposoby na ciepło w bloku, które możesz zastosować również w domu:

  • Uszczelnienie okien i drzwi – podstawowy sposób na utrzymanie ciepła

Nieszczelne drzwi okna powodują ogromną utratę ciepła, dlatego ich zabezpieczenie to absolutna podstawa. Kup odpowiednie uszczelki. Świetnie sprawdzi się również koc.

  • Odpowiednie ustawienie ogrzewania – nocą temperatura w pomieszczeniu może być niższa

Spanie w chłodnym pomieszczeniu nam służy. Obniż temperaturę o kilka stopni, wysypiaj się i oszczędzaj.

  • Krótkie, ale intensywne wietrzenie przed ogrzewaniem

Chcesz przewietrzyć mieszkanie, ale boisz się, że będziesz musiał ponownie je ogrzać? Wietrz mieszkanie z samego rana, gdy jest wciąż stosunkowo chłodno, a następnie odkręć grzejniki.

  • Ekrany zagrzejnikowe – niedrogi sposób na odbijanie ciepła

Dzięki umieszczanym ekranom za grzejnikami ciepło – zamiast wchłaniać się w ścianę – będzie wracać do mieszkania.

  • Nakładki na gniazdka – istotny drobiazg w walce z zimnem

Przez gniazdka ucieka nam z mieszkania sporo ciepła - zabezpiecz je, a już nie ucieknie.

  • Regularne odkurzanie kaloryferów – pomoc w regularnym rozprowadzaniu ciepła

Tak, kaloryfery też odkurzamy i myjemy. Kurz im nie służy.

  • Naturalne zasoby energii – naturalne światło i promienie słoneczne nagrzewają pomieszczenia

I najważniejsze – jesienią i zimą odsłaniaj rolety czy żaluzje. Promienie słoneczne świecące prosto w szyby dają naprawdę sporo ciepła.

Sposobów na to, by obniżyć nieco rachunki za ogrzewanie w domu, jest naprawdę mnóstwo. Wystarczy tylko chcieć, by zapłacić mniej i mieć większą kontrolę nad swoimi wydatkami. A czy istnieją jakieś naturalne sposoby na to, by w domu zrobiło się cieplej? Jak ogrzać pokój domowym sposobem? 

Jeśli chcemy, by w danym pomieszczeniu zrobiło się cieplej, ważne jest, by wpuścić słońce. Pomóc mogą również świeczki czy chociażby zaproszenie znajomych. Wszyscy wiemy, że im więcej osób przebywa w danym pomieszczeniu, tym od razu robi się cieplej. Do tego kocyk i gorąca herbata – jesienno-zimowe niezbędniki. Są to podstawowe sposoby na to, jak ogrzać pokój domowym sposobem. Zimą może to jednak nie wystarczyć i w pomieszczeniu, w którym nie będzie kaloryfera, piecyka czy chociaż farelki, może zrobić się naprawdę chłodno. Długotrwałe przebywanie w chłodzie może skończyć się natomiast poważną chorobą, dlatego też oszczędzanie na ogrzewaniu nigdy nie powinno być absolutnym priorytetem. We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci