3 proste i ciekawe eksperymenty dla dzieci

27.05.2020

|

Rodzina

3 proste i ciekawe eksperymenty dla dzieci

Wykonywanie eksperymentów z dziećmi to świetny sposób na naukę przez zabawę. Zarówno młodsze, jak i starsze pociechy chętnie uczestniczą w takich działaniach, dzięki czemu bardzo szybko przyswajają informacje z przedmiotów, które w szkole mogą wydawać im się trudne i niezrozumiałe.

Gumowe jajko

Zacznijmy od eksperymentu z jajkiem, który jest znany od bardzo dawna, ale niezmiennie wprowadza dzieci w stan ekscytacji. Wystarczy szklanka octu, jajko i odrobina cierpliwości, aby pokazać maluchowi, jak ciekawe procesy mogą zachodzić, przy użyciu produktów dostępnych w każdym domu. Jajko należy włożyć do szklanki z octem, tak aby było w całości przykryte, a następnie pozostawić je na blacie kuchennym. Następnego dnia jajko nieco się powiększy, skorupka zniknie, a zamiast niej pojawi się błona. Jeśli poczekacie jeszcze jeden dzień, jajko zacznie przypominać piłeczkę i będzie można spróbować poodbijać je od blatu.

Własne mydło

Kolejna propozycja to wykonanie własnych mydełek. Mogą one być używane przez dziecko lub potraktowane jako prezent, który maluch podaruje babci, dziadkowi lub innej bliskiej osobie. Aby je wykonać, potrzebujecie: bazy glicerynowej, rondelka, mieszadełka, barwnika, olejku zapachowego, foremek silikonowych (najlepiej o różnych kształtach) oraz plastikowego kubeczka. Stworzenie mydełka jest banalnie proste. Wystarczy rozpuścić glicerynę w rondelku, następnie odlać część do kubka, dodać barwnik oraz olejek zapachowy, dokładnie wymieszać i przelać do foremki. Później należy poczekać, aż ostygną i… mydełka gotowe! Jeśli chcesz urozmaicić zabawę, możecie do środka dodać brokat lub suszone kwiaty.

Kolorowe warstwy wody

Mieszanie się barw i powstawanie nowych to jeden z tych tematów, które zawsze interesują dzieci. Właśnie dlatego doświadczenie polegające na tworzeniu kolorowych, wodnych warstw, zawsze sprawia im masę radości. Do wykonania eksperymentu potrzebujecie pięciu słoików, wody, cukru, bibuły i łyżeczki. Do pierwszego naczynia należy wsypać dwie łyżeczki cukru, do drugiego trzy, do trzeciego cztery i analogicznie do czwartego pięć. Następnie do każdego słoika musicie dolać 50-70 ml wody. Ważne, aby do każdego naczynia wlać tyle samo! Kolejny krok to dokładne wymieszanie, aby powstała gęsta zawiesina. Następnie każdy płyn zabarwić trzeba za pomocą bibuły na inny kolor. Teraz rozpoczyna się zabawa! Do czystego słoiczka łyżeczką należy wlać najgęstszą ciecz (tę z największą ilością cukru), a potem po kolei dolewać kolejne kolory (od najsłodszego do najmniej słodkiego). Ten eksperyment tłumaczy dziecku zasadę, mówiącą o tym, że najcięższa ciecz zawsze opada na dno.

Kreatywne spędzanie czasu z pociechą może służyć zarówno nauce, jak i zabawie. Wykorzystaj nasze propozycje w swoim domu i ciesz się wspólnym odkrywaniem świata!