20 przypraw i ziół, których nie może zabraknąć w twojej kuchni

Nie ma chyba kuchni na całym świecie, która nie miała by swoich ulubionych przypraw. Azjaci uwielbiają ostre dodatki do dań, świetnie rozgrzewające nawet o poranku. Europejczycy chętnie sięgają po zioła, które mają nie tylko właściwości smakowe, ale i lecznice. W Ameryce Południowej bardzo popularne są zioła stosowane jeszcze przez peruwiańskich Indian. Dlaczego zioła i przyprawy są tak ważne w Twojej kuchni? Sprawdź!

Jakich przypraw używamy najczęściej: bazylia, majeranek, szałwia, cynamon, rozmaryn i kolendra

Wśród najczęściej spotykanych przypraw w polskiej kuchni z pewnością znajdują się nie tylko sól i pieprz, ale także charakterystyczne rośliny pochodzące z różnych zakątków świata, m. in.: bazylia, majeranek, szałwia, cynamon, rozmaryn, kolendra, papryka słodka i ostra, cząber czy lubczyk. Każda z nich ma inne walory smakowe i zapachowe. Każda ma też wyjątkowe właściwości i używana jest do innych potraw. Na przykład bazylia pomaga poprawić poziom cukru we krwi czy obniżyć ciśnienie. Chroni jelita przed uszkodzeniem i zapobiega wzdęciom. Stosuje się ją najczęściej w połączeniu z pomidorami, bakłażanem, cukinią i szpinakiem.

Z kolei majeranek ma ziołowy zapach i jest bardzo delikatny. Znany jest ze swoich bakteriobójczych właściwości. Nie ma chyba osoby, która nie stosowałaby maści majerankowej na katar. Majeranek używany jest głównie do przyprawiania sosów rybnych, owoców morza, sosów na bazie masła czy grzybów oraz jako dodatek do mięs, szczególnie zaś kiełbas. I podobnie jak szałwia łagodzi bóle brzucha. Szałwia ponadto ma właściwości antyseptyczne. Działa ściągająco, pomocna jest więc w leczeniu bólu gardła czy podrażnień jamy ustnej. Jako przyprawa najczęściej używana jest do drobiu, kiełbas i ryb. Świetnie komponuje się np. z daniami z dyni czy zupą pomidorową. Te zioła lecznicze kupisz niemalże w każdym sklepie spożywczym. Pamiętaj jednak, żeby zawsze zwracać uwagę na ich pochodzenie. Na przykład kardamon to jedna z najdroższych przypraw na świecie. Na rynku jest więc mnóstwo gorszej jakości substytutów mających go udawać – kardamon nepalski czy jawajski.

Jakie właściwości przypraw najlepiej sprawdzą się w Polsce - imbir, szafran, czosnek

W polskiej kuchni często sięgamy również po imbir, szafran oraz czosnek. To przyprawy, które nadają charakterystycznego smaku potrawom. Kłącze imbiru ma wiele właściwości zdrowotnych i właściwie w okresie jesienno-zimowym powinno na stałe zagościć w Twojej kuchni. Dodane do herbaty lub starte do porannej owsianki, ochroni Cię przed wirusami. Rozgrzeje i pomoże pozbyć się toksyn z organizmu. Podobne właściwości ma wspominany już cynamon. To przyprawa, która działa przeciwwirusowo, obniża poziom cukru we krwi, a nawet zapobiega nudnością. Z powodzeniem zastąpi cukier do kawy czy nada aromatu korzennym wypiekom.

Inne zioła przyprawy popularne w polskiej kuchni to przede wszystkim czosnek mielony, szafran, zioła prowansalskie, tymianek, estragon. Na szczególną uwagę zasługują jednak szafran i czosnek. Pierwszy z nich ma cierpki smak gorzkiego miodu. Często jest używany jako przyprawa do dań z ryżu, ryb czy owoców morza. Jednak Polacy sięgają po niego głównie ze względu na właściwości antyseptyczne. Szafran wspomaga układ trawienny i pomaga chronić organizm przed skutkami stresu. Z kolei czosnek to przyprawa obecna chyba w każdej kuchni. Nie tylko podkręca smak i aromat potraw, wyostrzając nieco ich smak, ale również redukuje wzdęcia i poprawia trawienie. Wiele osób uważa go za naturalny antybiotyk i trudno odmówić mu tej sławy. W końcu czosnek działa napotnie, wykrztuśnie i przeciwbakteryjnie.

Gotowe przyprawy suszone - z jakiej firmy wybrać przyprawy?

Większość ziół i przypraw dostępnych jest w formie suszonej. Niewielkie saszetki kupisz niemalże w każdym sklepie spożywczym na specjalnych działach z przyprawami. Możesz też wybrać bardziej ekonomiczną wersję – szklane słoiczki z przyprawami o większej pojemności. Wybieraj produkty dobrej jakości, jak te od marki Prymat czy Kamis lub marek własnych dużych sieci handlowych, np. w Lidlu, Biedronce, Aldim, Kauflandzie czy Carrefourze. Wśród nich znajdziesz zarówno pojedyncze suszone zioła oraz przyprawy, jak i gotowe mieszanki. Jedną z najpopularniejszych jest przyprawa do kurczaka, w której składzie znajdziesz: sól, imbir, curry, majeranek, pieprz czarny, paprykę słodką i ostrą, czosnek, kolendrę, goździki, ziele angielskie. Popularne są również mieszanki suszonych warzyw. Doskonale dopełnią one smak i aromat zup, sosów oraz mięs. Wypróbuj włoszczyznę suszoną, w skład której wchodzi cebula, por, korzeń pietruszki i marchew. To doskonałe uzupełnienie wywaru do zupy jarzynowej czy grochowej.

Jeżeli natomiast szukasz gotowych mieszanek ziół o właściwościach leczniczych, koniecznie wypróbuj zioła szwedzkie. To mieszanka 11 suszonych roślin: szafranu, mirry, kurkumy, teriaku, aloesu, senesu, kamfory, korzenia rabarbaru, arcydzięgielu, korzenia dziewięć siły oraz manny. Zioła szwedzkie są niezastąpione przy łagodzeniu bólów mięśni, stawów, gardła a nawet zęba. Stosowane są jako pomoc przy zwalczaniu pasożytów jelitowych. Kupisz je raczej w zielarniach niż sklepach spożywczych.

Zioła, które możemy uprawiać samodzielnie - w czym uprawiać zioła w domu?

Większość z ziół, także tych wchodzących w skład mieszanki szwedzkiej, możesz z powodzeniem uprawniać w domu. I wcale nie potrzebujesz do tego ogródka. Wystarczą doniczki i odrobina miejsca na parapecie w kuchni. Zioła w kuchni będą dobrze rosły, gdy zapewnisz im stały dostęp światła i wody. Jeśli Twoja kuchnia nie jest nasłoneczniona, dobrym miejscem dla domowego zielnika będzie balkon. Niestety w okresie zimowym nie sprawdzi się najlepiej. Dlatego poszukaj kąta dla swoich ziół w innym pomieszczeniu. Może w salonie znajdzie się dla nich trochę miejsca? Zioła przy okazji mogą być świetną ozdobą okna!

Koniecznie zapewnij swoim roślinom odpowiednio dużo miejsca, aby mogły swobodnie rosnąć. Kup doniczki na zioła z podstawkami. Mogą być nawet nieco większe, w ten sposób nie będziesz ich musiał od razu przesadzać. Najlepiej sprawdzą się doniczki ceramiczne. Są trwałe, lekkie i wygodne. Dobrze utrzymują ciepło i przepuszczają wilgoć, dzięki temu rośliny mają zawsze taką ilość wody, jakiej potrzebują. Ceramiczne doniczki są idealne m. in. dla oregano, tymianku czy rozmarynu. Z kolei melisa, estragon czy mięta dobrze będą się czuły w plastikowych pojemnikach, które zapewnią im większą wilgotność podłoża.

Organizer na przyprawy - gdzie kupić najlepsze do kuchni?

Gdy używasz w swojej kuchni wielu przypraw z pewnością przyda Ci się specjalny organizer. W formie pudełka z przegródkami lub wiszącej półki. Na te przyprawy, których używasz rzadko, wystarczą małe słoiczki, zaś do Twoich ulubionych z pewnością przydadzą się nieco większe organizery kuchenne. W wielu sklepach internetowych możesz zamówić organizer na przyprawy z przegródkami i zapinkami, na których możesz wpisać nazwę przyprawy. Z kolei w Castoramie kupisz plastikowe pojemniki na artykuły sypkie. Możesz w nich przechowywać suszoną miętę, zioła szwedzkie czy suszoną mieszankę warzyw. Dobrym rozwiązaniem są małe, przezroczyste słoiczki z etykietami. Chronią one przyprawy i zioła przed wietrzeniem, ale także pomagają utrzymać porządek w kuchni. Kupisz je w sklepach z wyposażeniem domu lub marketach.

W jakich warunkach przechowywać przyprawy

Wszystkie przyprawy – bez względu na to czy są to suszone zioła, korzenie, nasiona, czy kora roślin – należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Najlepiej w ciemnym pomieszczeniu i szczelnym środowisku, np. w szufladzie lub szafce kuchennej. Źle przechowywane przyprawy nie tylko stracą swój smak i aromat, ale również właściwości. Większość przypraw ma długa datę przydatności do spożycia, lecz pamiętaj, że przeterminowane będą się brylić i pleśnieć. Sprawdzaj je co jakiś czas. Przypraw nie należy trzymać blisko kuchenki ani w sąsiedztwie gotujących się dań. Opary kuchenne nie tylko zmienią ich smak, ale mogą również doprowadzić do ich pleśnienia. Lodówka też nie jest najlepszym miejscem do przechowywania przypraw, gdyż panująca w niej wilgoć im nie służy. Wyjątek stanowi kłącze imbiru owinięte w wilgotny papier czy papryczka chili. Dlatego właśnie pojemnik na przyprawy to Twój kuchenny must have. Nie zapomnij o nim, gdy będziesz urządzać kuchnię!

Zioła i przyprawy to nie tylko smaczne dodatki do dań, ale przede wszystkim mali sprzymierzeńcy w zachowaniu dobrego zdrowia. Warto więc włączyć je do swojego jadłospisu na stałe.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci