Najciekawsze książki na zimowe wieczory – 10 pozycji, które umilą wieczór

Jesień oraz zima to pory roku, które przeważnie budzą w większości osób stosunkowo skrajne emocje. Posiadają one zarówno swoich zwolenników, jak i rzesze zagorzałych przeciwników, którzy skrycie marzą o tym, aby przeczekać te kilka miesięcy rozkoszując się słońcem i ciepłem w jakimś egzotycznym kraju. Jesienno-zimowa aura w żaden sposób nie sprzyja bowiem aktywnościom na świeżym powietrzu. Podczas chłodnych, a często również deszczowych, długich wieczorów z reguły zostajemy więc w domach, w spokoju oddając się ulubionym formom relaksu. Spędzanie czasu w zaciszu własnych czterech kątów najczęściej umilamy sobie poprzez oglądanie wciągających filmów czy seriali, emocjonujące rozgrywki przy planszówkach w gronie rodziny i przyjaciół, a także pochłanianie wszystkich zaległych pozycji książkowych, od dawna stojących na półce i czekających na odrobinę wolnego czasu.

Książki na podstawie filmów, które warto przeczytać

Jednym z bardzo częstych zabiegów, jakie stosują filmowcy, jest adaptacja różnego rodzaju dzieł literackich, wśród których zdecydowanie przeważają powieści, nierzadko składające się z kilku tomów. Twórcy filmu biorą w takiej sytuacji na warsztat wybraną pozycję książkową, na podstawie opisanych w niej wydarzeń tworzą scenariusz, a następnie przystępują do jego przedstawienia na dużym ekranie. Historia notuje jednak również przypadki odwrotne, czyli takie, kiedy film staje się inspiracją do powstania utworu literackiego.

Jakie książki, które zostały napisane na podstawie filmu, warto zatem przeczytać? Niewątpliwie, jednym z klasyków gatunku jest "Stowarzyszenie umarłych poetów" autorstwa Nancy H. Kleinbaum. Większość osób kojarzy ten tytuł głównie z filmem Petera Weira, w którym główną rolę odegrał wybitny aktor Robin Williams. Uchodzi on za jeden z lepszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały i jest ceniony przez wielu krytyków i znawców kinematografii. Powieść Kleinbaum została oparta na scenariuszu, więc zdecydowanie warto się nią zainteresować. Innymi przykładami książek na podstawie filmów są "Dziewczyna w czerwonej pelerynie" Sarah Blakley Cartwright, która inspirowana jest historią Czerwonego Kapturka z książki dla dzieci, a także "Miasto 44", czyli powieść powstała na podstawie polskiego filmu o tematyce historyczno-wojennej w reżyserii Jana Komasy, opowiadającego o wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

10 tytułów książek kryminalnych opartych na faktach

Jeśli chodzi o gatunki książek, po które sięgamy najczęściej podczas jesiennych i zimowych miesięcy, przeważnie są one ściśle związane z osobistymi preferencjami czytelnika. Zdarza się także, że wybór danej książki zależy w dużej mierze od naszego samopoczucia i nastroju, jaki w danym momencie mamy. Mimo to, istnieje jeden rodzaj literatury, w związku z którym obserwuje się tendencję wzrostową, biorąc pod uwagę zamiłowanie czytelników do określonych lektur właśnie w okresie jesienno-zimowym. Mowa tutaj oczywiście o kryminałach, które za sprawą niepowtarzalnego klimatu, dramatycznych zwrotów akcji oraz powoli zazębiającej się, najczęściej wielowątkowej fabuły, są w stanie sprawić, że na długie godziny oderwiemy się od realnego świata, zagłębiając się w tajemnicze zagadki i skomplikowane śledztwa. Kryminalne historie mają to do siebie, że najbardziej oddziałują na ludzką wyobraźnię wtedy, gdy są oparte na faktach, a wydarzenia w nich opisywane miały miejsce w rzeczywistości. Poniższa lista zawiera 10 tytułów kryminałów opartych na faktach, zatem pragnąc uzupełnić swoją domową biblioteczkę, warto przyjrzeć się wymienionym w niej książkom:

 • "Morderstwo w Orient Expressie" Agatha Christie;
 • "Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI" John Douglas, Mark Olshaker;
 • "Czarna" Wojciech Kuczok;
 • "Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X" Iza Michalewicz;
 • "Bestia. Studium zła" Magda Omilianowicz;
 • "Zbrodnia niedoskonała" Katarzyna Bonda, Bogdan Lach;
 • "Z zimną krwią" Truman Capote;
 • "Musimy porozmawiać o Kevinie" Lionel Shriver;
 • "Wampir z Zagłębia" Przemysław Semczuk;
 • "Profil mordercy" Paul Britton.

Książki i poradniki psychologiczne w jednym

Ostatnimi czasy popularnym gatunkiem książek, jakich często wiele osób poszukuje w bibliotekach czy księgarniach, są lektury z kategorii tzw. rozwojowych, poruszające wszelkiego rodzaju psychologiczne aspekty życia i funkcjonowania człowieka. Stanowią one niejako poradniki, które poniekąd mogą spełniać rolę terapeutyczną, pomagając czytelnikowi zrozumieć niektóre z dręczących go myśli, wyjaśnić pewne mechanizmy dotyczące ludzkiej psychiki, uzasadnić konkretne zachowania z jakimi może mieć on do czynienia na co dzień, a także odkryć wiele istotnych rzeczy na swój temat, których do tej pory być może nawet nie był świadomy. Popyt na tego typu produkty podyktowany jest zapewne widocznym wzrostem zainteresowania tematyką samorozwoju, samoakceptacji oraz szeroko pojętej psychologii i funkcjonowania mózgu. Książek poruszających tego typu zagadnienia jest naprawdę bardzo dużo, aczkolwiek kilka z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie z uwagi na merytorykę treści oraz przystępne przedstawienie kluczowych punktów. Należą do nich między innymi "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" Natalii de Barbaro, "Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak" Katherine May oraz "Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu" Agnieszki Maciąg.

Najlepsze thrillery z tego roku - co czytaliśmy najchętniej w 2021

Skoro książki kryminalne cieszą się tak dużym zainteresowaniem czytelników, w szczególności w miesiącach zimowych, siłą rzeczy kolejnym popularnym gatunkiem musi być nic innego jak thrillerThrillery są bowiem oparte na podobnych elementach i rozwiązaniach fabularnych, które są w stanie niezwykle skutecznie przyciągnąć uwagę wielu osób. Najpopularniejszymi thrillerami, które uzyskały miano bestsellerów w roku 2021, były książki Remigiusza Mroza, Wojciecha Chmielarza i Harlana Cobena, a także takie pozycje jak chociażby "Terapeutka" B.A. Paris. Warto zaznaczyć, iż nie jest to książka dla dzieci. 

Jak samemu wybrać książkę, czym się kierować?

Gdyby ktoś kiedyś zadał pytanie: "Dlaczego warto czytać książki?", odpowiedź byłaby niesamowicie prosta. Książki są narzędziem osobistego rozwoju, sposobem na zdobywanie cennej wiedzy, a jednocześnie stanowią odskocznię od codziennej prozy życia. Szukając odpowiedniej pozycji dla siebie, warto więc kierować się przede wszystkim zainteresowaniami, wybierać tematykę, która nas zainteresuje i zachęci do czytania. W razie potrzeby można także bazować na opiniach osób, które już daną książkę przeczytały, czyli przeglądać recenzje, np. na stronach księgarni internetowych, które stale się rozwijają, poszerzając swoją ofertę na inne działy, czego dobry przykład stanowi Papiernik funkcjonujący w ramach działalności Empiku.  

Gdzie znajdziemy ciekawe propozycje cenowe kultowych książek?

Poszukując miejsca do zakupu książek, warto rozważyć różne warianty, ponieważ daje to możliwość zdecydowania się na sklep, który oferuje najkorzystniejsze ceny i wyróżnia się na tle konkurencji. Tania książka jest domeną wielu księgarni internetowych, gdzie ceny potrafią być naprawdę zadowalające, w porównaniu do niektórych punktów stacjonarnych. Poza oczywistymi opcjami zakupu książek, alternatywą może być chociażby szukanie perełek na kiermaszach czy w antykwariatach, w których często znajduje się piękne, stare wydania klasyków polskiej i zagranicznej literatury.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci