Strona główna >Blog >Rodzina >Ciekawe gry rodzinne na jesienną porę - 5 propozycji na dzień gier planszowych

Ciekawe gry rodzinne na jesienną porę - 5 propozycji na dzień gier planszowych

Jesień jest jedną z bardziej specyficznych pór roku, ponieważ jako jedyna niesie ze sobą powiew charakterystycznej, melancholijnej atmosfery. Część z nas skłania ona do refleksji, a w innych powoduje spadki nastroju, połączone z okresami przygnębienia i zadumy. Nieco posępny klimat potęguje nadejście długich wieczorów, które następują po krótkich, acz intensywnych dniach, zazwyczaj przepełnionych codziennymi obowiązkami. Z powodu niekoniecznie sprzyjającej aury, charakteryzującej się niskimi temperaturami oraz częstymi opadami deszczu, jesienią przeważnie odpoczywamy w domach, spędzając długie, popołudniowe godziny w fotelu, w towarzystwie kubka z gorącą herbatą lub słodkim kakao. Aby umilić sobie czas, najchętniej sięgamy po książki, filmy lub seriale, jednak czasem poszukujemy również nowych sposobów na "przetrwanie" jesieni. Jedną z popularniejszych alternatyw dla wymienionych wcześniej aktywności są gry planszowe.

Gry planszowe - rodzinna rewolucja i sposób na jesienną nudę

Ostatnimi czasy gry planszowe przeżywają swego rodzaju renesans, ponieważ po latach, gdy zostały one wepchnięte na dno szaf czy szuflad i zdążyły już pokryć się grubą warstwą kurzu, w końcu nadszedł moment, w którym znów stały się towarem pożądanym. Gry planszowe swój fenomen zawdzięczają przede wszystkim ponadczasowości oraz uniwersalności. Podczas gdy dotychczas części osób tego typu rozrywka jawiła się głównie jako zabawa dla dzieci, gry planszowe dla młodzieży i dorosłych zawładnęły półkami sklepowymi oraz aukcjami internetowymi w niewiarygodnym tempie. Szczególną cechą, jaką posiada gra rodzinna planszowa, jest zdolność do łączenia pokoleń w trakcie zaciętej, wspólnej rozgrywki, która często potrafi trwać nawet kilka godzin. W efekcie otrzymujemy więc idealny, kreatywny sposób na umocnienie rodzinnych więzi przy jednoczesnym zwalczaniu jesiennej nudy

Gry planszowe - logiczne, strategiczne czy może bardziej zręcznościowe?

Gry dla młodzieży i dorosłych występują w wielu wariantach, dlatego dla ułatwienia poszukiwań idealnej opcji, dzieli się je na ustalone kategorie tematyczne. Wśród nich wyróżnić możemy zatem między innymi gry edukacyjne, logiczne, karciane, zręcznościowe, przygodowe, gry planszowe rodzinne, gry z chodzeniem, strategiczne i ekonomiczne, a także towarzyskie. Ostateczny wybór powinien w tym przypadku bazować więc wyłącznie na indywidualnych preferencjach konsumenta oraz cechach przyszłych graczy. Podejmując decyzję, warto ponadto zwrócić uwagę na uwzględniane zwykle na pudełkach kategorie wiekowe potencjalnych użytkowników (np. gry planszowe dla 6-latka, gry planszowe dla 13-latka, gry planszowe dla 2 osób dorosłych), dzięki czemu stopień trudności będzie dostosowany do kompetencji i umiejętności każdego gracza.

Gry zręcznościowe kontra logiczne

Czasem znajdujemy się w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, na jaką grę się zdecydować. Dzieje się tak na przykład gdy chcemy sprawić komuś prezent, a nie do końca znamy konkretne preferencje danej osoby. Najlepszym sposobem na rozwiązanie takiego problemu jest porównywanie między sobą poszczególnych kategorii, wyłapując najbardziej znaczące różnice oraz podobieństwa. Przykładowo, w starciu gier zręcznościowych z grami logicznymi kluczowe będzie wyodrębnienie konkretnych umiejętności, które wpłyną na poziom i jakość rozgrywki. Pierwsze z nich wymagają od gracza przede wszystkim takich cech, jak szybkość, refleks, zręczność, precyzja oraz cierpliwość, natomiast drugie - zdolność do logicznego myślenia, szybkie kojarzenie faktów, ogólny stan wiedzy oraz kreatywność

Rodzinne gry planszowe dla najmłodszych: Chińczyk, Grzybobranie, 5 sekund, Monopoly i Scrabble

Poniżej znajduje się 5 propozycji najpopularniejszych, rodzinnych gier planszowych, wraz z ich opisami, które mogą w dużym stopniu ułatwić dokonanie trafnego wyboru.

Chińczyk

Na pierwszy ogień idzie zapewne wszystkim dobrze znana gra planszowa, zaliczana do kategorii gier logicznych. W grze tej może brać jednocześnie udział od 2 do 4 graczy, ponieważ plansza oferuje maksymalnie 4 "ścieżki", którymi należy podążać w trakcie rozgrywki. Zasady są bardzo proste - każdy z graczy wykonuje (według wcześniej ustalonej kolejności) rzut kostką, a następnie przesuwa swój pionek (w uprzednio wybranym kolorze) do przodu o tyle oczek, ile ona wskaże. Zwycięża osoba, która pierwsza przeprowadzi wszystkie swoje pionki przez planszę. Z uwagi na brak utrudnień i skomplikowanych reguł, gra będzie odpowiednia dla wszystkich, z wyjątkiem dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Grzybobranie

Grzybobranie jest grą, która w kwestii zasad bardzo przypomina Chińczyka. Można jednak powiedzieć, że jest ona nieco bardziej rozbudowana i wzbogacona o elementy, które czynią rozgrywkę nieco bardziej atrakcyjną. Podobnie jak w poprzednim przypadku, liczba graczy zawiera się w przedziale od 2 do 4, a grupa wiekowa docelowych graczy obejmuje każdą osobę, która ukończyła 4. rok życia. Sposób rozgrywania partii jest niemal identyczny i bazuje na kolejnych rzutach kostką oraz przemierzaniu planszy. Tutaj jednak pojawiają się utrudnienia w postaci specjalnie oznaczonych pól, które mogą zarówno przeszkodzić, jak i pomóc w odniesieniu zwycięstwa. 

5 sekund

Jeżeli chodzi o popularne Pięć sekund, gra zaliczana jest do kategorii towarzyskich bądź też rodzinnych, gdyż do wyboru jest kilka wariantów, natomiast zasady w każdym z nich pozostają niezmienne. Najprościej rzecz ujmując, gra polega na losowaniu kart z pytaniami, na które następnie należy udzielić poprawnej odpowiedzi, z tym że trzeba to zrobić w ciągu zaledwie 5 sekund. W sklepach znajdziemy wersję standardową, wersję dla dzieci, wersję dla dorosłych (bez cenzury) oraz specjalne wersje tematyczne, np. podróże lub sport.

Monopoly

Monopoly to światowy hit jeżeli chodzi o rynek gier planszowych (ludzik z monopoly to postać dobrze znana każdemu). Gra należy do kategorii strategicznych i jest skierowana raczej do młodzieży i dorosłych, przez wzgląd na tematykę dotyczącą finansów, inwestycji i zakupu nieruchomości, co mogłoby być nie do końca zrozumiałe dla młodszych dzieci. Rozgrywkę można prowadzić przez długie godziny, powiększając swój majątek i stając się prawdziwym "rekinem biznesu". Ciekawą opcję stanowią warianty tematyczne, które związane są np. z popularnymi filmami lub serialami (Monopoly Game of Thrones, Monopoly Friends, Monopoly Harry Potter).

Scrabble

Scrabble to prawdziwa klasyka w kategorii gier logicznych, a konkretnie - słownych. Chodzi bowiem o to, aby jak najlepiej operować literami, tworzyć oryginalne słowa oraz zgarniać premię z dodatkowo punktowanych pól umieszczonych w wybranych miejscach planszy. Scrabble to rozrywka na długie godziny, a jednocześnie okazja do ruszenia głową, treningu szarych komórek i rozwoju własnych umiejętności. 

Wybierając gry na jesienny wieczór, weź pod uwagę

Planując zakup gier planszowych, które w przyszłości uprzyjemnią długie, chłodne, jesienne wieczory, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, z kim zamierzamy dzielić wspólnie czas podczas rozgrywek. Jeżeli posiadamy dzieci (niezależnie od wieku), spróbujmy dobrać grę w taki sposób, aby zaangażować je do wspólnej zabawy. Kiedy pragniemy natomiast urozmaicić wspólne wieczory z drugą połówką, postawmy na ciekawe gry logiczne lub nieco szalone wersje popularnych gier przeznaczone tylko dla dorosłych.

5 popularnych gier rodzinnych na jesienne wieczory od Gazetkowo

Poza najbardziej rozpoznawalnymi grami, które zostały wymienione w akapicie powyżej, proponujemy kilka ciekawych nowości, które stanowią powiew świeżości, a jednocześnie potrafią wciągnąć na długie godziny:

  • Dixit,
  • Party Time,
  • Cluedo,
  • Dobble,
  • Cytadela. 

Inne popularne formy spędzenia czasu z dzieckiem w jesienne wieczory

Gry planszowe to oczywiście tylko jedna z możliwości na spędzenie czasu w domu. W przypadku braku pomysłu na zorganizowanie ciekawych zajęć, warto spróbować zainteresować dziecko kreatywnymi zabawami, wspólnym gotowaniem czy pieczeniem, czytaniem książek, a także oglądaniem wartościowych programów edukacyjnych lub animowanych bajek z mądrym przesłaniem

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Może cię zainteresować