Strona główna >Blog >Kuchnia >Tostery i opiekacze - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Tostery i opiekacze - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Toster oraz opiekacz są to urządzenia, które miłośnicy szybkich, domowych przekąsek na ciepło, wprost uwielbiają. Jednak nie w każdym przygotujesz sandwich, chrupiące tosty z dodatkami lub panini. Wybierając pomiędzy opiekaczem i tosterem, warto się przede wszystkim zastanowić, jakie potrawy chcesz przygotowywać.

Toster czy opiekacz – co będzie lepsze na szybkie śniadanie?

Toster do kanapek to zdecydowanie tańsze oraz lżejsze urządzenie. Stoi zazwyczaj pionowo i służy przede wszystkim do opiekania grzanek, czyli chleba, który po zarumienieniu, nadaje się do posmarowania go swoimi ulubionymi dodatkami, takimi jak na przykład Nutella, dżem czy serek topiony. Z tostera grzanki wyskakują same zaraz po podgrzaniu. Czas opiekania oraz stopień podgrzania regulujesz i dopasowujesz samodzielnie do preferowanego stopnia przypieczenia pieczywa.

Z kolei, opiekacz do kanapek bardzo często nazywa się sandwicher. Jest to urządzenie do przygotowywania sandwiczy, czyli złożonych i przypieczonych kanapek, z dodatkami, takimi jak: żółty ser czy pieczarki. Opiekacz w porównaniu z tosterem, charakteryzuje się większym ciężarem oraz poziomym ułożeniem. Jest on otwierany oraz zamykany, za pomocą klapy, która jest jednocześnie, górną częścią formy, która przylega do kanapek. Co ciekawe, w dostępnych na rynku opiekaczach do kanapek, możesz zrobić od 2 do nawet 4 tostów jednocześnie!

Pieczywo tostowe - co powinniśmy o nim wiedzieć?

Biorąc pod uwagę popularność pieczywa tostowego, można założyć, że to pieczywo idealne. Z drugiej strony jednak, dmuchane pieczywo do tostów zawiera w swoim składzie wiele konserwantów, sztucznych dodatków oraz bezwartościowej mąki. Pieczywo tostowe ma specyficzną elastyczność, strukturę i swoistą puszystość, które uzyskuje dzięki chemicznym dodatkom. Jest w nim także sporo różnych składników, które poprawiają smak oraz zapach takiego chleba. Warto wiedzieć, że im bardziej złożona receptura, tym mniej jest ono zdrowe i naturalne. Konserwanty natomiast zapewniają pieczywu tostowemu długi okres świeżości. Dlatego też, na pewno zdrowszym produktem będzie tradycyjne pieczywo, dostępne na przykład w Netto.

Jaki toster do kanapek? Poradnik zakupowy

Do tostera do kanapek wkładamy kromki najczęściej z góry lub z boku. W obydwu przypadkach pieczywo trafia między zazwyczaj dwie gorące grzałki, które je podgrzewają i przypiekają. Nie dotykają one bezpośrednio kromek pieczywa, ponieważ wtedy chleb, spaliłby się. Obecnie najtańsze są klasyczne tostery, ładowane od góry. Zdecydowanie są one bardzo poręczne i małe. W przypadku klasycznych tosterów do wnętrza komory wkładane jest najczęściej pieczywo. Natomiast w przypadku tosterów poziomych, możesz włożyć kromkę z dodatkami, takimi jak plasterek sera czy wędliny.

Rodzaje tosterów

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje tosterów:

 • Toster jednoszczelinowy. Posiada on jeden tradycyjny otwór na jedną kromkę.
 • Toster dwuszczelinowy. Ma on dwa mniejsze otwory do opiekania po jednej kromce pieczywa w każdym z otworów.
 • Toster czteroszczelinowy. Doskonale nadaje się do jednoczesnego przygotowywania nawet 4 kromek chleba.

Parametry tosterów

Te stosunkowo niewielkie urządzenia, potrafią w prosty sposób przygotować szybkie śniadanie na ciepło. Konstrukcja tosterów nie jest zbyt skomplikowana. Jednak, im bardziej poznasz ich parametry oraz funkcje, tym bardziej zorientujesz się, że warto o nich wiedzieć więcej. W zależności od kategorii i dodatkowych opcji, można wyodrębnić tostery ograniczające się wyłącznie do robienia tostów oraz tych znacznie bardziej funkcjonalnych, z pomocą których podgrzejesz bułeczki, upieczesz chleb lub przyrządzisz jajka w wybrany przez siebie sposób.

Właściwości powłoki jaka jest wykorzystana w tosterze, przekładają się bezpośrednio na jakość gotowania, ale i także na ogólny komfort korzystania z tego  urządzenia. Producenci prześcigają się w stosowaniu coraz bardziej wymyślnych materiałów przy tworzeniu płytek. Co ważne, obecnie na rynku można znaleźć modele tosterów z powłoką:

 • ceramiczną,
 • teflonową,
 • kamienną: marmurową lub granitową.

Przystawki do opiekaczy w różnych kształtach

Nowoczesne wersje opiekaczy pozwalają przygotować nie tylko smaczne kanapki, lecz także gofry lub donuty. Tajemnicą wielozadaniowości tego typu urządzeń są wymienne płytki, które posiadają różne kształty, dzięki czemu możesz przygotować określone rodzaje potraw. Dla przykładu standardowy opiekacz z wkładami wymiennymi, po ich wymianie może zostać w pełni funkcjonalną gofrownicą, grillem lub po prostu sprzętem do przygotowania panini.

Jak wybrać odpowiedni toster?

Odpowiedni toster to taki, który powinien przede wszystkim szybko opiekać kanapki. Przed zakupem zwróć uwagę na moc tostera. Dodatkowo plusem jest funkcja ustawienia stopnia opieczenia. Nie każdy lubi identycznie opieczone pieczywo tostowe. Zwróć także uwagę na ilość dodatkowych funkcji. Toster powinien być również wygodny w myciu i czyszczeniu. W wielu modelach ułatwia to wyjmowana tacka na okruchy. Warto zwrócić uwagę na toster Tefal oraz Smeg toster.

Podstawowe funkcje jakie powinien posiadać dobry toster:

 • ustawienie stopnia opiekania pieczywa,
 • szybkie opiekanie,
 • budowa tostera ułatwiająca wygodne czyszczenie,
 • wyjmowana tacka na okruszki.

Jaki opiekacz do chleba będzie najlepszy?

Pieczywo w piekarniach jest niestety bardzo często słabej jakości, dlatego też wiele osób decyduje się na wyrób chleba w domu. Pomocny będzie dobry opiekacz do chleba. Oczywiście domowe pieczywo możesz opiekać w piekarniku, jednak nie zawsze pieczywo dobrze wyrośnie lub się ładnie opiecze. Dlatego też, warto zaopatrzyć się w urządzenie do opiekania chleba.

Opiekacz do kanapek i tostów – które modele brać pod uwagę?

Opiekacz do kanapek i tostów to urządzenie o znacznie szerszych możliwościach niż wyłącznie podpiekanie pieczywa z ich dodatkami. W nowoczesnych urządzeniach możesz także przygotować gofry, przekąski z mięsa oraz z warzyw. Wybierając dobry opiekacz, zwrócić uwagę, by był on ceramiczny bądź był wyposażony w powłokę antyadhezyjną, która chroni przed przywieraniem pieczywa do rusztu. Dzięki temu wyjmowanie potraw będzie prostsze i czyszczenie urządzenia po ich przygotowaniu także będzie przyjemniejsze. Dodatkowo pamiętaj, by do wyciągania kanapek, używać wyłącznie drewnianych akcesoriów, aby nie uszkodzić powłoki urządzenia. Podczas planowania zakupu warto zwrócić uwagę na rekomendacje klientów oraz na opinie o danym modelu urządzenia.

Wielofunkcyjne urządzenia, które przydadzą się w Twojej kuchni

Urządzenia wielofunkcyjne, rewolucjonizują obecnie kuchnie. Każde z dostępnych na rynku urządzeń wielofunkcyjnych, może zastąpić kilka kuchennych sprzętów. Metolowa misa bardzo często staje się garnkiem, blenderem, patelnią, naczyniem do gotowania na parze oraz miską robota kuchennego.

O tym, jak wiele urządzeń wielofunkcyjnych może zastąpić jedno, zależy oczywiście od konkretnego modelu. Starsze modele są nieco uboższe, natomiast nowe, na potrzeby klientów, są wciąż unowocześniane i doposażane w dodatkowe funkcje.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci