Nowości i produkty wege warte uwagi do przygotowania pełnowartościowej diety niskowęglowej

W ostatniej dekadzie wzrosło zainteresowanie wysokotłuszczowymi dietami niskowęglowodanowymi, nazywanymi w skrócie LCHF. Tego typu diety budzą wiele kontrowersji, a także wiążą się z wieloma pytaniami. Na czym polega dieta LCHF? Kiedy warto ją stosować? Jakie produkty wege można spożywać? Podpowiadamy i przedstawiamy ciekawe wskazówki oraz przykładowy jadłospis.

Na czym polega i kiedy stosuje się wysokotłuszczową dietę niskowęglowodanową?

Wysokotłuszczowa dieta niskowęglowodanowa to sposób żywienia, w którym obniża się ilość spożywanych węglowodanów, na rzecz tłuszczy. Można wyróżnić wiele wersji tego typu diet, a te najbardziej restrykcyjne pozwalają na spożycie maksymalnie 20 g węglowodanów dziennie. W praktyce przyjmuje się, że w większości diet LCHF ilość węglowodanów w ciągu dnia wynosi od 20 g do 100 g, natomiast ilość tłuszczy waha się między 60% a 70% dziennej kaloryczności. Warto zaznaczyć, że w tradycyjnych dietach przyjmuje się, że dzienne spożycie węglowodanów powinno wynosić minimum 130 g, natomiast ilość tłuszczy nie powinna przekroczyć 30%. Dieta LCHF polecana jest osobom z insulinoopornością, a także tym, którym zależy na szybkim zrzuceniu dużej masy ciała. Dieta niskowęglowodanowa jest także odpowiednia na redukcji.

Co nie zawiera węglowodanów, a przy okazji ma dużą ilość tłuszczu? Do produktów dozwolonych w tej diecie należą wszystkie rodzaje mięs, nabiał, jajka, ryby, orzechy, tłuszcze zwierzęce i roślinne, a także warzywa niskoskrobiowe, kawa ze śmietanką i herbata. Z kolei do zakazanych produktów można zakwalifikować makarony, ryż, kasze, pieczywo, większość owoców, soki, słodycze, margarynę i mąkę.

Skutki uboczne diety niskowęglowodanowej mogą wiązać się z kamicą nerkową, osteoporozą oraz zaburzeniami w poziomie hemoglobiny. Z drugiej strony ograniczenie węglowodanów daje także pozytywne efekty, w tym przede wszystkim przyspieszenie przemiany materii, spadek masy ciała i spalenie tłuszczu. Efekty diety bez węglowodanów są zwykle spektakularne, ponieważ w połączeniu z produktami wysokotłuszczowymi, organizm bardzo szybko zrzuca zbędne kilogramy. W takim razie ile można schudnąć na diecie bez węglowodanów? Nawet 15 kilogramów w miesiąc, jednak warto pamiętać o tym, że zdaniem dietetyków nie należy odchudzać się szybciej niż kilogram na tydzień. 

 

4 wysokokaloryczne produkty wegańskie dostępne z sieci handlowych

Dieta bez węglowodanów sama w sobie jest dosyć trudna do przeprowadzenia, ze względu na to, że węglowodany znajdują się w bardzo dużej ilości produktów spożywczych. W przypadku wegan sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ wśród dozwolonych produktów w diecie są mięsa, ryby i produkty odzwierzęce, których weganie nie spożywają. Do 4 wysokokalorycznych produktów wegańskich można zakwalifikować:

 

Wegańskie smoothies – przepisy bogatych w białko

Wiele osób zastanawia się nad tym co jeść w diecie bez węglowodanów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wegan, którzy i tak mają mniejsze możliwości, jeśli chodzi o dobór produktów do codziennych posiłków. Okazuje się, że jedzenie bez węglowodanów nie musi być wcale nudne, a do codziennych dań warto wprowadzić wegańskie smoothies, bogate w białko. Świetnym przykładem jest smoothie z awokado i pestkami dyni. Awokado najpierw należy namoczyć w wodzie przez kilka godzin, a później zmiksować z pestkami dyni oraz wodą. Można także dodać łyżkę masła orzechowego. W ten sposób powstanie smaczne smoothie, dozwolone na diecie LCHF. 

 

Jakie są główne zasady diety niskowęglowodanowej?

Najważniejszą zasadą diety niskowęglowodanowej jest ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów do maksymalnie 100 g dziennie, a w skrajnych przypadkach do 20-50 g na dzień. Co jeść na diecie bez węglowodanów? Świetnie sprawdzają się mięsa, ryby, sery, twarogi, jajka, a także brokuły, kalafiory, szparagi. Dieta bez węglowodanów i cukru wymaga sporych poświęceń, ponieważ należy zrezygnować z wielu pokarmów. To jednak nie wszystko, ponieważ kolejną zasadą jest długie przeżuwanie pożywienia, ponieważ w ten sposób można pobudzić ośrodek sytości w mózgu. Zwykle taka dieta trwa od 7 do 21 dni, jednak warto zwrócić uwagę na swój stan zdrowia i inne przeciwskazania. Produkty bez węglowodanów nie powinny przekroczyć kaloryczności od 1000 do 1300 dziennie, a to oznacza, że dieta ta jest odpowiednia w trakcie redukcji i pozbywania się nadmiaru kilogramów. Wiele produktów można znaleźć tutaj: https://www.gazetkowo.pl/sieci-handlowe/biedronka/gazetki-promocyjne

 

Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie wegańskie krok po kroku

Doskonałym pomysłem jest przygotowanie wegańskiej owsianki z pełnotłustym mlekiem kokosowym oraz nasionami chia, siemieniem lnianym i kokosem. Wystarczy wsypać do rondelka płatki owsiane i zalać je pełnotłustym mlekiem kokosowym. Po 15 minutach, należy zmniejszyć moc płyty grzewczej i przytrzymać płatki jeszcze przez 3 minuty. Później należy dodać nasiona chia, siemię lniane i kokos. Można także dorzuć orzechy. Całość wystarczy wymieszać i smaczne, pełnowartościowe śniadanie już jest gotowe. O wegańskich przekąskach warto poczytać tutaj: https://www.gazetkowo.pl/blog/kuchnia/pomysly-na-weganskie-przekaski

 

Dieta niskowęglowodanowa – pomysł na ciekawe menu

Miska ze zdrową żywnością

Produkty na diecie niskowęglowodanowej wysokotłuszczowej wege pozwalają na stworzenie naprawdę ciekawego menu:

  • Śniadanie: Budyń na bazie mleka kokosowego pełnotłustego z migdałami i orzechami.
  • Obiad: Zupa - krem z kalafiora w gęstej formie. 
  • Kolacja: Kokosowe bomby tłuszczowe, nasiona dyni, orzechy i plastry z ogórka z twarogiem wege. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci