Strona główna >Blog >Zakupy >Jak nie wydać za dużo podczas świątecznych zakupów?

Jak nie wydać za dużo podczas świątecznych zakupów?

Grudzień zdecydowanie oznacza zakupowe szaleństwo. W dużych ilościach kupujemy nie tylko świąteczne prezenty, ale także dekoracje i żywność. Jak się okazuje, Polacy mają skłonność do wydawania pieniędzy na produkty, których tak naprawdę nie potrzebują. W związku z tym stan portfeli po świętach znacznie maleje. Podpowiadamy, jak nie wydać za dużo podczas świątecznych zakupów! Okazuje się, że jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Ustal, jaka ilość jedzenia będzie potrzebna na świątecznym stole

W polskich domach bardzo często panuje przekonanie, że im więcej jedzenia – tym lepiej. Ludzie boją się, że na świątecznym stole nagle zabraknie potraw, a w związku z zamkniętymi sklepami nie będzie można zrobić dodatkowych zakupów. Zazwyczaj te obawy się nie sprawdzają, a jedzenie po świętach jest wyrzucane do kosza. Do ustalania świątecznego menu usiądź przynajmniej tydzień wcześniej. Policz, ile będzie gości w Twoim domu i zastanów się, jaka ilość jedzenia może okazać się odpowiednia. Nie kupuj żywności na zapas, ponieważ prawdopodobnie zostanie ona wyrzucona po świętach do kosza. Pamiętaj, że już 27 grudnia sklepy będą otwarte, dlatego wcześniej zrób zakupy tylko na 2-3 dni.

Przygotuj świąteczny budżet

Jeśli nie mamy konkretnego planu na świąteczne zakupy to na pewno wydamy więcej niż planowaliśmy. Świąteczne okazje dostępne w sklepach często są tak przekonujące, że łatwo im ulec. Niestety zazwyczaj wcale nie pozwalają nam zaoszczędzić pieniędzy. Wręcz przeciwnie – to właśnie przez te promocje wydajemy znacznie więcej niż chcieliśmy. Dobrym sposobem, aby uniknąć takiej sytuacji jest przygotowanie świątecznego budżetu. Najlepiej zrób to wspólnie z rodziną, aby każdy wiedział, jakiego planu należy się trzymać. Uwzględnijcie w nim ilość pieniędzy, którą planujecie przeznaczyć na prezenty, dekoracje oraz jedzenie, a następnie trzymajcie się tych punktów. Ustalenie świątecznego budżetu z pewnością nie jest łatwe, ale na pewno pomoże uniknąć wydania za dużo pieniędzy podczas zakupów.

Spróbuj zaoszczędzić na prezentach

Prezenty pozostawiane dla najbliższych pod choinką stanowią ważny aspekt świąt. Okazuje się jednak, że nie muszą być wystawne, aby ucieszyły rodzinę i przyjaciół. Zazwyczaj to upominki kupowane na ostatnia chwilę kosztują najwięcej. Dlatego zaplanuj prezenty dużo wcześniej. Produkty nabywane przez kilka miesięcy przed świętami pozwolą Ci rozłożyć wydatki tak, że w grudniu nie poczujesz nagłej straty gotówki. Dobrą okazją na znalezienie tanich prezentów są różne przeceny i promocje dostępne w sklepach przez cały rok. Możesz także zamówić upominki przez Internet, dzięki czemu z pewnością zaoszczędzić kilka złotych. Świetnym pomysłem jest także przygotowanie własnoręcznie robionych prezentów. Nie tylko na nich zaoszczędzisz, ale również zrobisz coś, co będzie bardziej sentymentalne niż kupione produkty.

Zapoznaj się z gazetkami promocyjnymi

Aby nie wydać za dużo podczas świątecznych zakupów warto wcześniej zapoznać się z przecenami dostępnymi w gazetkach promocyjnych. Są to specjalne oferty przygotowywane przez większość sieci. Na ich łamach znajdują się wysokiej jakości produkty w naprawdę niskich cenach. Większość sklepów oferuje klientom gazetki promocyjne zaplanowane na okres świąteczny. Są one wypełnione artykułami, które okazują się idealne na prezenty oraz na udekorowanie domu. Sieci spożywcze zamieszczają w gazetkach również promocje na żywność i napoje, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze na świątecznych potrawach.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci