Strona główna >Blog >Sieci handlowe >W trosce o środowisko - Kaufland rozszerza ofertę ryb z certyfikatem MSC

W trosce o środowisko - Kaufland rozszerza ofertę ryb z certyfikatem MSC

Żywność wysokiej jakości ma wiele zalet, jest więc poszukiwana przez świadomych konsumentów. W przypadku ryb certyfikat MSC daje nie tylko gwarancję najwyższej jakości i doskonałego smaku. Świadczy także o tym, że cały proces od połowu do dostarczania ryb do sklepu przebiega zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Dlaczego warto kupować ryby z certyfikatem MSC w Kauflandzie? Odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej.

Czym jest certyfikat MSC?

Certyfikat MSC (Marine Stewardship Council) to znak, który warto zapamiętać. Każdy smakosz i amator ryb oraz owoców morza wie, że najzdrowsze ryby to świeże ryby z certyfikatem MSC. To znak świadczący nie tylko o tym, że ryby pochodzą ze sprawdzonego źródła. Certyfikat MSC mogą otrzymać tylko dzikie ryby pochodzące ze zrównoważonych połowów. Każdy produkt oznaczony niebieskim znakiem MSC spełnia wszystkie wymagania, jakie stawia przed przemysłem rybołówczym rygorystyczny Standard Zrównoważonego Rybołówstwa. Przestrzeganie zasad niezbędnych do zdobycia certyfikatu ma pozytywny wpływ na jakość produktu, ale także na środowisko naturalne. Standard Zrównoważonego Rybołówstwa MSC ma na celu ocenę czy ryby zostały złowione w sposób zrównoważony i dobry dla środowiska. Certyfikat MSC może dotyczyć ryb morskich, oceanicznych jak również gatunków słodkowodnych.

Najsmaczniejsze ryby morskie mogą być bardzo zdrowym i bogatym w cenne substancje składnikiem codziennej diety. Skąd jednak mieć pewność z jakiego źródła pochodzą ryby i czy na pewno są zdrowe? Aby rozwiać wątpliwości konsumentów powstał system certyfikacji. Wybierając ryby z certyfikatem MSC, klient zyskuje pewność, które ryby są zdrowe.

Przy przyznawaniu certyfikatu MSC ocenianych jest wiele aspektów. Między innymi wpływ połowów na dzikie populacje ryb, a także oddziaływania jakie połowy mogą mieć na ekosystem morski. Kontroli podlega cały proces: od połowu przez przechowywanie świeżych ryb po łańcuch dostaw i oznakowanie. Wszystkie te etapy są monitorowane. Ryby z certyfikatem MSC wyróżnia identyfikowalność każdego z tych etapów.

Kaufland - pierwsza sieć sklepów w Polsce ze świeżymi rybami z certyfikatem MSC

Sieć sklepów Kaufland zdecydowała się poddać lady rybne w swoich sklepach certyfikacji. W wybranych lokalizacjach dostarczane do sklepu ryby będą oceniane przez niezależną organizację Marine Stewardship Council. Dzięki temu w sprzedaży pojawią się świeże ryby z certyfikatem MSC.

Warto podkreślić, że Kaufland podejmując taką decyzję, stał się pionierem na polskim rynku. Żadna inna sieć handlowa nie ma w regularnej ofercie ryb ani owoców morza posiadających certyfikat MSC. Asortyment ze zrównoważonymi produktami zdaje się być pomysłem, który Kaufland konsekwentnie wprowadza w życie. Pierwsze produkty z certyfikatem MSC pojawiły się w sklepach Kaufland już w 2010 roku.

Jeśli ktoś jeszcze się waha gdzie kupić świeże ryby, odpowiedź jest prosta – w Kauflandzie. Ryby z certyfikatem MSC to najlepszy wybór. Dostępność produktu wysokiej jakości i szanującego środowisko w tak popularnym sklepie to prawdziwa rewolucja w branży spożywczej. Oby więcej sklepów poszło tą drogą.

Nie tylko smak i cena – klienci coraz chętniej wybierają produkty pozyskane z poszanowaniem zasobów naturalnych

Zrównoważony rozwój to szacunek dla środowiska i korzystanie z wiedzy o dostępnych zasobach, jakie daje nam natura. Ryby z certyfikatem MSC to produkty spełniające kryteria jakie wyznacza Standard Zrównoważonego Rybołówstwa. Sieć handlowa Kaufland wprowadzając do oferty ryby z certyfikatem MSC, nie tylko wyznacza nowe trendy, ale też odpowiada na oczekiwania konsumentów.

Przy wyborze produktów coraz większą rolę odgrywa poszanowanie dla środowiska i zasobów naturalnych. Dotyczy to wszystkich produktów: zarówno artykułów spożywczych, chemii domowej jak i ubrań oraz wszelkich innych dóbr. Klienci zwracają uwagę na wiele aspektów: począwszy od ekologicznego opakowania, poprzez zrównoważoną produkcję po aspekty biodegradowalności i certyfikaty. Każda branża w inny sposób podchodzi do kwestii zrównoważonego rozwoju. Jak to wygląda w przypadku rybołówstwa i dlaczego jest tak ważne?

Wiele mówi się o tym, że jeśli nie zostaną podjęte konkretne kroki, wiele gatunków ryb może na zawsze zniknąć z mórz i oceanów. Aby temu zapobiec opracowane zostały metody zrównoważonego rybołówstwa. Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie dobrych praktyk. Na czym one polegają?

Połowy powinny zakładać utrzymanie populacji ryb na poziomie zapewniającym ciągłość danego gatunku. Determinuje to liczbę łowionych ryb na danym łowisku. Wpływ połowów na inne gatunki i siedliska morskie powinien być minimalizowany. To wszystko jest możliwe jeśli szanuje się obowiązujące przepisy i dostosowuje połowy do zmieniających się warunków. Aby mieć pewność, że ryby pochodzą ze zrównoważonych połowów warto wybrać te z certyfikatem MSC.

W których sklepach Kaufland kupimy świeże ryby z certyfikatem MSC?

Oferta ryb z certyfikatem MSC nie znajduje się jeszcze we wszystkich sklepach sieci Kaufland. Jest to pionierski krok, poza Kauflandem, żaden inny sklep nie posiada w sprzedaży ryb z certyfikatem MSC. Liczba sklepów proponujących ryby ze zrównoważonych hodowli ma się stale zwiększać. W chwili obecnej świeże ryby z certyfikatem MSC można nabyć w sklepach Kaufland największych miastach w Polsce, a dokładniej:

  • w Warszawie przy ul. Fieldorfa,
  • we Wrocławiu, ul. Legnicka),
  • w Krakowie na os. Kombatantów,
  • w Szczecinie przy ul. Krygiera.

Kaufland świeże ryby oferuje w sklepach z ladami rybnymi w kilku kluczowych lokalizacjach. Wiele działań sieci spotyka się z uznaniem. Wspieranie odpowiedzialnych połowów i zrównoważonego rybołówstwa przyczynia się do ochrony fauny mórz i oceanów. Wyróżnienie za prośrodowiskowe działania sieci przyznała między innymi międzynarodowa organizacja Marine Stewardship Council. Ryby z certyfikatem MSC będą sukcesywnie wprowadzane do kolejnych sklepów sieci Kaufland.

Ryby w codziennej diecie – po które gatunki warto sięgać? Lista najzdrowszych ryb dla całej rodziny

Ryby są bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym tak potrzebnego omega-3. To także źródło białka oraz witamin D i B12 i żelaza. Zaleca się spożywanie ryb nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Które gatunki są polecane przez ekspertów?

Popularny i wyśmienity łosoś będzie doskonałym wyborem, jeśli będzie pochodził z dzikich łowisk, a nie z hodowli. Warto pamiętać także, że śledzie i makrele można nabyć także jako świeże ryby. Naprawdę warto, przemawia za tym nie tylko smak, ale i wartości odżywcze. Słodkowodnym rarytasem jest pstrąg. Najlepiej wybierać rybę, która ma błyszczące łuski, wypukłe i błyszczące oczy oraz czerwone skrzela. Niezależnie od tego na jakie ryby się zdecydujemy, warto skomponować posiłek, tak aby był aromatyczny i dobrze przyprawiony. Odpowiednie przepisy na świeże ryby z certyfikatem MSC sprawią, że ryby staną się ulubionym daniem jedzonym nie tylko od święta.

Przechowywanie świeżych ryb – o tych aspektach musisz pamiętać!

Kuchnia to miejsce, w którym nie powinno zabraknąć świeżych ryb. Warto jednak wiedzieć jak je przechowywać i przyrządzać, aby podbiły serca domowników. Odpowiednie przechowywanie pozwala na utrzymanie świeżości i walorów smakowych ryb. Przede wszystkim jednak zapobiega ich zepsuciu. Świeże ryby zaleca się przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2 dni. Z kolei jeśli planujemy samodzielnie zamrozić ryby czas ten znacznie się wydłuża. Wynosi do 8 miesięcy w przypadku ryb chudych i 3 miesiące w przypadku tłustych ryb. Najlepiej jednak kupować świeże ryby na krótko przed ich podaniem.

Nad tym jakie gatunki ryb są najzdrowsze, można długo dyskutować. Wiele osób zastanawia się, jakie gatunki wybierać ze sklepowej lady. Które ryby nadają się do pieczenia, które można przyrządzić na grillu, oraz jakie są najsmaczniejsze ryby do smażenia. Wiele zależy od preferencji smakowych: dla jednych rarytasem będą ryby morskie inni preferują ryby słodkowodne. Faktem jest jednak, że aby ryby były naprawdę zdrowe powinny pochodzić ze sprawdzonych łowisk. Decydując się na świeże ryby z certyfikatem MSC klient ma gwarancję nie tylko smaku, ale przede wszystkim zdrowotnych korzyści jakie może przynieść regularne wprowadzenie ryb do diety. Dodatkowym plusem jest świadomość, że kupując ryby nie nadwyręża się zasobów natury, a dba o środowisko naturalne.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci