Strona główna >Blog >Sieci handlowe >Biedronka, Lidl, Kaufland - porównanie oferty produktowej dla wegan i wegetarian

Biedronka, Lidl, Kaufland - porównanie oferty produktowej dla wegan i wegetarian

W obecnych czasach wiele osób decyduje się na ograniczenie lub wyeliminowanie ze swojej diety mięsa, produktów mięsnych, a nawet wszystkich produktów odzwierzęcych. Wegetarianizm i weganizm stają się coraz bardziej popularne. Za tym żywieniowym trendem zaczęli podążać producenci, oferując konsumentom coraz szerszy wybór wegetariańskich produktów spożywczych. W popularnych marketach, takich jak Lidl, Biedronka czy Kaufland produkty wegetariańskie i wegańskie stały się właściwie standardem. Jak wygląda oferta tych sklepów?

Dieta wege zyskuje na popularności – coraz więcej Polaków ogranicza spożywanie mięsa lub całkowicie z niego rezygnuje

Jeszcze kilka lat temu na dietę wegetariańską czy wegańską decydował się jedynie niewielki odsetek Polaków, a w sklepach spożywczych próżno było szukać roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie lub całkowitą eliminację mięsa. Duży wpływ na ten trend ma przede wszystkim młodsze pokolenie. Według ekspertów, szacuje się, że około 7% osób w wieku 18-29 lat deklaruje, że jest wegetarianinem, a około 1% -  weganinem. Szacuje się, że połowa wegetarian w Polsce ma 34 lata lub mniej. Przewodnictwo młodych ludzi widać także w ograniczeniu spożywania mięsa. Obecnie są najliczniejszą grupą osób, która zdecydowała się na taki krok i najczęściej sięga w kuchni po wegetariańskie produkty spożywcze

Wege produkty na wyciągnięcie ręki – sklepy chętnie poszerzają swoją ofertę z myślą o wegetarianach

Wynikiem rosnącej popularności diet wegetariańskich i wegańskich jest fakt, że wegańskie produkty spożywcze dostępne są już niemal we wszystkich sieciach sklepów spożywczych. Jeszcze kilka lat temu wybór wegetariańskich produktów spożywczych był bardzo ograniczony, a na sklepowych półkach można było znaleźć dosłownie kilka produktów największych wegańskich marek. Producenci musieli jednak dostosować się do potrzeb swoich konsumentów, a efekty widzimy m.in. w sklepach takich jak Lidl, Biedronka czy Kaufland, które posiadają dodatkowe sekcje i alejki dedykowane produktom wege. Na sklepowych półkach znajdziemy roślinne zamienniki mięsa, mleka, ser wegański, masło wegańskie, wegańskie słodycze czy jogurty. Dyskonty spożywcze takie jak Lidl, Biedronka czy Kaufland dorobiły się szerokiej oferty produktów wegetariańskich sprzedawanych pod własną, charakterystyczną marką. Obecnie z oferty mogą korzystać nie tylko weganie i wegetarianie, ale wszystkie osoby, które chciałyby ograniczyć produktu odzwierzęce lub po prostu cieszyć się roślinnym smakiem. 

Wegetariańskie produkty w Biedronce - szeroka oferta produktów dla wegan i wegetarian w dobrych cenach

Swoje wege produkty Biedronka sprzedaje pod marką Go Vege. W ofercie znajdziemy wiele różnych propozycji, m.in: roślinne zamienniki mleka, burgery roślinne, wegańskie jogurty, wegańskie masło, sosy, słodycze czy sery. Go Vege to marka własna Biedronki, która ma do zaoferowania również kilka gotowych wegetariańskich dań domowych, które wystarczy podgrzać przed spożyciem. Wege produkty z Biedronki cieszą dobrą opinią ze względu na składy produktów - większość z nich nie posiada sztucznych barwników, konserwantów czy innych ulepszaczy, a smak wydobywany jest dzięki dodatkowi naturalnych przypraw i unikalnym kompozycjom dań. Wegańskie jogurty z Biedronki** zostały wyprodukowane na bazie zbóż oraz kokosa, a pozostałe produkty z tej kategorii - w większości na bazie zbóż i nasion roślin strączkowych. Zawierają więc dużo błonnika i białka, dzięki czemu są pełnowartościowym zamiennikiem produktów odzwierzęcych. Wege produkty Biedronki stały się bardzo popularne głównie przez stosunek ceny do jakości. 

Wege strefa w Kauflandzie. Take it veggie – doskonała jakość za rozsądną cenę dla osób, które chcą odżywiać się świadomie

Takie it veggie to marka własna supermarketu Kaufland. Swoje wege produkty Kaufland dedykuje zarówno wegetarianom i weganom, jak również osobom, które chcą ograniczyć spożywanie mięsa i produktów mięsnych na rzecz roślin. W sklepie znajdziemy "tradycyjne" produkty wege takie jak jogurty wegańskie, hummus, zamienniki mleka, czyli napoje roślinne. Wszystkie z nich są o kilka złotych tańsze od swoich odpowiedników innych marek. Nie oznacza to jednak, że wraz ze spadkiem ceny spada jakość produktów. Porównując składy i dokładnie czytając etykietę wegetariańskich produktów spożywczych Take it veggie naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Dodatkowo, niedawno asortyment wege produktów w Kauflandzie został poszerzony o gotowe półprodukty, takie jak falafel, klopsy roślinne, tofu czy wegańskie plastry będące odpowiednikiem tradycyjnej szynki. Oferta obecnie jest szeroka i z pewnością każdy weganin czy wegetarianin znajdzie tam niezbędne w diecie wegetariańskie produkty spożywcze. 

Wege produkty w Lidlu - roślinna sekcja produktów z myślą o osobach na diecie wegetariańskiej

Wege produkty Lidla znajdziemy zawsze w alejce "Vege strefa Lidla". Znajdują się w niej nie tylko produkty marki własnej sklepu, ale również najszerszy wybór dostępnych na rynku produktów wegetariańskich innych producentów. Wege produkty w Lidlu to przede wszystkim wegańskie jogurty, wegańskie masło, wegański ser, pasty kanapkowe, zamienniki mięsa takie jak wegańskie kiełbaski, parówki, pasztety, kotlety czy klopsy. Większość produktów jest porównywalna cenowo do produktów marek własnych Kauflandu czy Biedronki. To co zdecydowanie wyróżnia Lidl na tle konkurencji, to obecność takich marek jak Dobra Kaloria, Vemondo, czy One Day More. W sklepach konkurencji wegetariańskie produkty spożywcze tych marek znajdziemy jedynie w wybranych, dużych sklepach z szerokim zapotarzeniem. Wege produkty w Lidlu cieszą się również dużą popularnością ze względu na smak. Wielu klientów pomimo tego, że nie zdecydowało się na dietę wegetariańską czy wegańską, sięga po produkty roślinne, ponieważ im smakują i stanowią element urozmaicenia diety. 

Fakty i mity na temat diety roślinnej – to musisz wiedzieć!

Z powodu dużej popularności diety wegetariańskiej i wegańskiej, narosło wokół nich sporo mitów. Warto wiedzieć, że diety te są wciąż dietami eliminacyjnymi, dlatego warto pamiętać o odpowiednim urozmaiceniu diety i dbaniu o to, by znalazły się w niej witaminy i składniki mineralne, które przy stosowaniu diet roślinnych mogą być niedoborowe (np. witamina B12). Faktem jest również to, że według najnowszych badań naukowych dieta wegetariańska i wegańska jest nie tylko zdrowsza od "tradycyjnej" diety w której znajduje się mięso, ale również korzystnie wpływa na środowisko.  

Mitem natomiast jest to, że dieta wegetariańska jest bez smaku, nudna i monotonna. Posiłki na bazie roślin też mogą być smaczne, różnorodne i apetyczne, co przy dzisiejszej dostępności wegetariańskich produktów spożywczych wcale nie jest trudne. Ponad to, w Internecie znajdziemy pełno pomysłów na wegetariańskie potrawy i przekąski inne niż tradycyjne kanapki. Przy odpowiednim planowaniu posiłków i dostępie do supermarketów nasze menu może być różnorodne oraz pełne nowych smaków.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci