Wegańskie przekąski do pracy i szkoły. Co jeść na śniadanie zamiast kanapek?

Dla coraz większej grupy społeczeństwa weganizm to nie tylko dieta. To także filozofia życia, która przejawia się w wielu aspektach. Weganizm zakłada wykluczenie spożywania mięsa i jego pochodnych, opierając się wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego. Wykluczenie produktów odzwierzęcych nie musi jednak oznaczać monotonii i nudy w posiłkach. Z roślin możemy wyczarować smaczne i zdrowe dania główne, a także wegańskie przekąski do pracy czy szkoły, które mogą być smakowitą, pełną niespodzianek alternatywą dla tradycyjnych kanapek, których podstawą jest zwykle niezbyt korzystne dla naszej diety białe pieczywo.

Dlaczego przekąski są ważne? Kiedy warto po nie sięgać?

Starając się dbać o zdrowy sposób odżywiania, unikamy przekąsek. Fast-foody, słodycze, chipsy słusznie uważamy za dostarczycieli pustych kalorii prowadzących do wzrostu masy ciała i w efekcie pogarszających nasze samopoczucie. Wraz z wysoko przetworzonymi produktami nasz organizm jest szpikowany dużą ilością szkodliwych substancji: cukru, konserwantów i polepszaczy smaku. Tymczasem wegańskie przekąski przygotowane z pełnowartościowych, zdrowych produktów spożywczych pozwalają zwiększyć spożycie niezbędnych składników odżywczych i działają prozdrowotnie. Dzięki nim można zaspokoić pierwszy głód i ograniczyć wielkość kolejnego posiłku, co ma szczególne znaczenie dla osób będących na diecie. Każdy z nas ma świadomość, że obowiązki związane z wykonywaniem pracy zawodowej wymagają dużej koncentracji i skupienia. Podobnie jest w przypadku szkolnych aktywności naszych pociech, które potrzebują sycących i zdrowych posiłków. Sięgnięcie po zdrową przekąskę pozwoli dostarczyć odpowiednią ilość energii i utrzymać stan efektywności na dłużej.  Kiedy poczujemy się głodni, nie powinniśmy z niej rezygnować. Warto wówczas mieć pod ręką świeże owoce, warzywa, przyrządzone samodzielnie chipsy z marchewki, batatów czy buraka, orzechy oraz suszone owoce. Zaspokoją one pierwszy apetyt, a jeżeli będziemy spożywać je w rozsądnych ilościach, mogą stać się naszymi sprzymierzeńcami w walce o zdrowie i piękną figurę.

Wegańskie lunchboxy - pomysł na pyszne przekąski do szkoły i pracy

Często zastanawiamy się co na śniadanie do pracy zamiast kanapek. Warto zrezygnować z nich na rzecz czegoś, co będzie znacznie zdrowsze, a jednocześnie pozwoli cieszyć nasze oczy. Nie od dziś wiadomo, że jednym ze zmysłów szczególnie zaangażowanych w spożywanie posiłków jest wzrok. To, że jemy oczami warto wykorzystać również podczas przygotowania posiłków do pracy czy szkoły. Bardzo pomocne w strategii serwowania zdrowych przekąsek w szkole i pracy będą lunchboxy. Pozwalają one nie tylko wygodnie przechować posiłek, ale ułożyć jego składniki w taki sposób, aby wyglądały  atrakcyjnie i zachęcająco. Wyobraźmy sobie poukładane w oddzielnych przegródkach kolorowe, pokrojone w słupki warzywa – żółtą i czerwoną paprykę, zielony ogórek, łodygi naciowego selera, a obok wegański klasyk w postaci hummusu, w którym będziemy zanurzać kawałki warzyw, delektując się bogatym wachlarzem smaków.  Zielony kolor potrafi wprawić w dobry nastrój również w lunchboxie. Można w nim zaserwować lekką sałatkę na bazie kuskusu lub pełnoziarnistego ryżu, pokrojonych na cząstki, ugotowanych szparagów, listków świeżego szpinaku i zielonego groszku. Jej smak wzbogaci dodatek ziół, koperku lub natki pietruszki. Wegańskie lunchboxy można uzupełnić mieszanką rodzynek, suszonych śliwek oraz ulubionych orzechów i pestek dyni lub słonecznika, które dostarczą odpowiednią ilość tłuszczów. Dzieci z pewnością zadowoli zestaw złożony z pokrojonej na kawałki kolby kukurydzy, mini wrapów z tortilli wypełnionych sałatą, wegańskim majonezem i innymi ulubionymi warzywami. Zdrowe przekąski dla dzieci uzupełni deser w postaci owocowych szaszłyki z plasterków banana, jabłka i winogron.

Co zamiast chleba? 6 alternatyw dla tradycyjnego pieczywa, które są zdrowsze i smaczniejsze

Wiele z nas zastanawia się co zamiast chleba. Coraz trudniej znaleźć w sklepach chleb dobrej jakości, przygotowany z naturalnych składników. Problem zastąpienia go alternatywnym produktem często wynika z wymogów diety, alergii pokarmowych, wśród których najczęściej występuje nietolerancja na gluten.  Dobrym zamiennikiem tradycyjnego pieczywa mogą być naleśniki lub omlet z mąki z ciecierzycy. Wystarczy wymieszać ją z wodą, dodać szczypiorek i pokrojone drobno warzywa. Kromkę chleba można zastąpić również plastrem tofu, a także plasterkami grillowanej cukinii, papryki, czy bakłażana, a także pieczonymi plastrami ziemniaków lub batatów. Kolejna propozycja to łódeczki z sałaty lub wydrążonych świeżych warzyw: pomidora lub ogórków. Zwolenników bardziej tradycyjnych propozycji śniadaniowych powinna zadowolić tortilla zamiast chleba, dostępne w szerokim wyborze pieczywo chrupkiewafle ryżowe, wafle kukurydziane lub maca. Jeżeli dysponujemy wystarczającą ilością wolnego czasu, możemy pokusić się o samodzielne upieczenie chleba z niepalonej kaszy gryczanej, który jest nie tylko bardzo smaczny, ale i zdrowy.

Owsianka i jaglanka – prosty pomysł na ciepłą przekąskę w pracy

Jeżeli w dalszym ciągu nie mamy pomysłu, co jeść na śniadanie w pracy, warto wypróbować pyszne owsianki i jaglanki, które dostarczą węglowodanów i zadowolą miłośników słodkich, choć w dalszym ciągu zdrowych, porannych posiłków. Dojrzały banan nada owsiance słodyczy i zapewni puszystą konsystencję. Przygotowanie owsianki nie zajmuje dużo czasu – wystarczy wymieszać płatki owsiane górskie z roślinnym mlekiem, dodać rozgniecione banany i ulubione owoce. Zimą możemy dodać mrożone maliny lub truskawki; dobrze sprawdzą się także borówki, wydrylowane wiśnie, a nawet rodzynki i posiekane drobno orzechy. Dzięki dodatkowi cynamonu owsianka zyska przyjemny, korzenny aromat. Całość można posypać płatkami migdałów i zapiec w naczyniu żaroodpornym. Energetyczne wegańskie śniadanie do pracy zagwarantuje również jaglanka. Kasza jaglana nie bez przyczyny nazywana jest królową wszystkich kasz. Uważa się ją za naturalny antybiotyk, pomaga ona podnieść odporność i odkwasić organizm, nie zawiera glutenu, a przy tym stanowi źródło białka, zdrowych węglowodanów i błonnika. Jaglanka również świetnie sprawdzi się w wersji zapiekanej. Należy pamiętać, aby kaszę wcześniej dokładnie wypłukać na sicie, co pozwoli pozbyć się goryczki, a przed zapieczeniem ugotować.  Tu także będzie niezbędny dodatek mleka roślinnego i dowolnie wybranych owoców – mogą być starte lub pokrojone w drobną kosteczkę jabłka, wtedy jaglanka z powodzeniem zastąpi szarlotkę. Obie wersje można podgrzać lub serwować na zimno.

Zimna przekąska w pracy lub szkole - 5 wegańskich przekąsek, które możesz ze sobą zabrać wszędzie

Kiedy jesteśmy w pracy lub szkole, głód między głównymi posiłkami pozwolą zaspokoić zimne wegańskie przekąski. Doskonale sprawdzą się, gdy szybko potrzebujesz zjeść coś pysznego, co doda Ci energii. Najlepiej sprawdzą się:

  • kulki mocy z mieszanki orzechów i nasion, suszonych owoców oraz płatków owsianych
  • hummus czyli pasta z ciecierzycy, którą możesz serwować jako dodatek do warzyw i kanapek
  • wege wrapy z tortilli z ulubionymi warzywami
  • orzechy i suszone owoce
  • wegańskie warzywne chipsy

10 wegańskich produktów, z których zrobisz szybkie przekąski do pracy i szkoły

Trudno wyobrazić sobie wegańską dietę bez kilku szczególnych produktów, które stanowią absolutne must have każdego miłośnika roślinnego pożywienia. Dzięki nim można przygotować nie tylko wegańskie przekąski do pracy i szkoły, ale i pełnowartościowe, ciepłe posiłki. Wegańska dieta bazuje na produktach tworzących pięć grup pokarmowych, w skład których wchodzą zboża, rośliny strączkowe, warzywa, owoce, orzechy oraz pestki. Najważniejsze z nich to:

  • kasza jaglana
  • soczewica
  • ciecierzyca
  • płatki owsiane
  • awokado
  • banany
  • orzechy (włoskie, laskowe, migdały, nerkowce, brazylijskie, pekan)
  • pestki i nasiona (słonecznik, dynia, sezam)
  • tofu
  • roślinne mleko

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci