Bryzol: kultowy kotlet z PRL-u wraca i podbija kubki smakowe Polaków

Choć czasy PRL-u już dawno odeszły, tradycje i potrawy pozostaną z nami na długo. Osoby zajmujące się kuchnią musiały radzić sobie, pomimo niedoboru wielu niedostępnych a dzisiaj podstawowych produktów. Wielu czytelników na pewno dobrze pamięta przygotowywane przez mamy i babcie zimne nóżki, kogel-mogel czy śledzie w śmietanie, nie wspominając o takich cudach jak blok czekoladowy. Znaczna część dań z tych, słusznie minionych czasów stała się kultowa, a Polacy chętnie wracają do dawnych smaków z nostalgią.

Bryzol – co to jest?

Bryzol zyskał na popularności w restauracjach, barach mlecznych i stołówkach pracowniczych. Wykonywany jest z mocno zmielonej lub siekanej wieprzowiny albo wołowiny. W czasach PRL-u czasem można było spotkać bryzol robiony…. z koniny!

Wydawać by się mogło, że jest to po prostu zwykły kotlet mielony, jednak omawiane danie jest zdecydowanie cieńsze, a zamiast bułki tartej, mięso obtaczane jest wyłącznie w mące, a następnie przyprawiane solą i pieprzem. Co więcej, klasyczną potrawę podaje się obowiązkowo z dodatkiem podsmażanej cebulki bądź duszonych pieczarek. Dla tych, którzy chcą ograniczyć lub po prostu nie przepadają za czerwonym mięsem, istnieje możliwość upichcenia bryzolu drobiowego, choć nie będzie to ten sam, tradycyjny smak, na pewno zachwyci kubki smakowe domowników.

Rumsztyk a bryzol - różnice

Wielu na pewno po usłyszeniu przepisu skojarzyła się inna potrawa, mianowicie rumsztyk. Główną różnicą między tymi dwoma posiłkami, jest taka, że bryzol jest zdecydowanie tańszy i dostępniejszy. Rumsztyk klasycznie przyrządzany jest wyłącznie z wołowiny i porównuje się go do steku, ponieważ mięso nie powinno być zbyt wysmażone.

Jak zrobić bryzol, aby był miękki i soczysty?

Przede wszystkim, zwróć uwagę na jakość kupowanego do przygotowania bryzolu mięsa. Jeśli nie masz w swoich czterech ścianach maszynki do mielenia, możesz poprosić o to pracownika sklepu mięsnego, bądź kupić gotowe mięso mielone z Twojego ulubionego sklepu. Ważne jest także to, z jakiego przepisu korzystamy. W sieci znajdziemy wiele różnej jakości przepisów, podpowiadających zupełnie inne wskazówki dotyczące tego, z jakiego mięsa skorzystać oraz jak je smażyć. Dlatego warto podpytać swojej babci lub mamy o to, jak one przygotowują bryzol. Jeśli nie masz takiej możliwości, poniżej znajdziesz sprawdzoną i docenianą recepturę. Smacznego!

Bryzol wołowy – najlepszy przepis na oryginalny bryzol jak w czasach PRL

Do przygotowania Bryzolu wołowego, podobnie jak większości dawnych potraw, nie trzeba wiele i prawdopodobnie każdy znajdzie w swojej kuchni wszystkie lub prawie wszystkie składniki potrzebne do przygotowania tego pysznego dania. Będzie Ci potrzebne:

  • 500 g mięsa wołowego (np. antrykot, polędwica lub karkówka)
  • 1 jajko (średniej wielkości)
  • 1/2 płaskiej łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • mąka pszenna (2 czubate łyżki powinny wystarczyć)
  • olej do smażenia

Aby dopełnić potrawę, będziesz potrzebować jednego lub obu z tych dodatków:

  • 2 średnie cebule lub/i
  • 200 g pieczarek

Mięso mielimy na grubych oczkach i przekładamy do miski. Następnie wbijamy jajko, dodajemy sól i pieprz i dokładnie mieszamy. Tak przygotowane mięso dzielimy na 8 równych kulek, które obtaczamy w mące. Po wykonaniu tych czynności pozostaje nam spłaszczenie każdej kulki na mały placek (ok. 15 cm średnicy). Pamiętaj, żeby spłaszczyć je jak najmocniej, ponieważ bryzol musi być bardzo cienki. Tak przygotowane mięso, musi ostatecznie wylądować na dobrze rozgrzanej patelni - jest to bardzo ważne, ponieważ każdy placek mięsa smażymy ok. 30 sekund z każdej strony. Po obróceniu warto docisnąć smażony kawałek do patelni. Po usmażeniu wystarczy dodać cebulkę lub pieczarki i gotowe - smak rodem z PRL-u gwarantowany!

Bryzol wieprzowy – jak przygotować bryzol z rozbijanego mięsa?

Innym sposobem przyrządzania jest bryzol wieprzowy z rozbijanego mięsa lub bryzol ze schabu. Pamiętaj, że zarówno ten przygotowany z wieprzowiny, jak i ten z wołowiny możesz przyrządzić na oba podane tu sposoby. Do przygotowania bryzolu wieprzowego będą Ci potrzebne:

  • 500 g mięsa wieprzowego (np. łopatka lub polędwica)
  • 1 jajko (średniej wielkości)
  • 1/2 płaskiej łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • mąka pszenna do obtoczenia
  • olej do smażenia

Tak samo, jak wcześniej, do potrawy będziesz potrzebować jednego lub obu z tych dodatków:

  • 2 średnie cebule lub/i
  • 200 g pieczarek

W tym przypadku mięsa nie mielimy. Należy bardzo cieniutko pokroić je w plastry i następnie lekko rozbić tłuczkiem na grubość ok. 5-6 milimetrów. Na koniec posypać je solą i pieprzem i obtoczyć w mące. Tak przygotowane mięso, powinniśmy wrzucić na dobrze rozgrzaną patelnię i smażyć do czasu zarumienienia się kawałków z obu stron. Niezależnie od tego, jak przyrządziliśmy nasz bryzol, na górze muszą pojawić się duszone pieczarki lub smażona cebulka, które zapewnią wspaniały smak potrawy.

Bryzol drobiowy – mięso w towarzystwie aromatycznych pieczarek

Jeśli nie przepadamy za mięsem wołowym lub wieprzowym, zawsze pozostaje nam możliwość wykorzystania drobiu (np. indyka lub kurczaka). Choć przygotowany w ten sposób bryzol, nie zapewni nam tych samych doznań smakowych, będzie tak samo pyszny! W tym przypadku przyda nam się:

  • 500 g filetów z indyka lub kurczaka
  • 1 jajko
  • pół łyżeczki pieprzu
  • pół łyżeczki soli
  • 2-3 łyżki mąki
  • olej do smażenia

Podobnie jak wcześniej przydadzą się:

  • 2 średnie cebule lub/i
  • 200 g pieczarek

Mięso powinniśmy umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Następnie należy pokroić je w kosteczkę lub zmielić na maszynce. Tak przygotowane mięso wkładamy do miski, dodajemy jajko, sól i pieprz, a następnie dokładnie mieszamy. Mięso dzielimy na 4 równe kawałki i obficie obtaczamy w mące. Pamiętaj, żeby spłaszczyć kawałki jak najmocniej, ponieważ bryzol musi być bardzo cienki. Następnie przekładamy je na rozgrzaną patelnię i smażymy do czasu osiągnięcia złotego koloru po obu stronach. Teraz wystarczy już dodać smażoną cebulkę i/lub smażone bądź duszone pieczarki i cieszyć się smakiem naszego dania.

Bryzol z cebulką – kultowe mięso w tradycyjnym wydaniu

Jak już wspomnieliśmy, tradycyjnie bryzol podawany jest ze smażoną cebulką. Dlatego już w trakcie smażenia kotletów warto podsmażyć na osobnej patelni cebulkę. Przygotowane wcześniej cebule należy obrać i pokroić w cienkie piórka. Następnie smaż cebulkę na nagrzanym oleju na patelni z grubym dnem. Warto zmniejszyć ogień, aby cebula zbytnio się nie spiekła, ponieważ powinna przebywać na patelni przez ok. 20 minut, do zeszklenia i zarumienienia. Pamiętaj, aby zamieszać całość co jakiś czas. Cebulkę po podsmażeniu nakładamy wedle uznania na każdy usmażony kawałek niezależnie od tego, z jakiego mięsa przyrządziliśmy bryzol.

Z czym podawać bryzol? Najlepsze dodatki, które podkreślą główne danie

Niektórzy zamiast lub w dodatku do smażonej cebulki preferują podawać bryzol z pieczarkami. Jeśli chcecie urozmaicić danie o pieczarki, przygotujcie ich około 200 g. Pieczarki myjemy pod bieżącą wodą i obieramy, a następnie kroimy w plasterki. Warto to zrobić przed rozpoczęciem smażenia mięsa, aby kotleciki nie wystygły do czasu przygotowania pieczarek.

Przyszykowane wcześniej grzyby możemy wrzucić na rozgrzany olej na osobnej patelni z grubym dnem, kiedy nasze bryzole będą się smażyć. Powinny być gotowe w około 7-10 minut od wrzucenia na patelnię. Pamiętaj, aby co jakiś czas je zamieszać! Podobnie jak cebulkę, tak przygotowane pieczarki nakładamy wedle uznania na każdy kawałek.

Gdzie kupić najlepsze mięso na bryzol?

Niezależnie od tego, jakiego mięsa chcemy użyć, musimy je jakoś zdobyć. Jeśli nie macie zaufanego i sprawdzonego dostawcy mięsa, warto sięgnąć po to, dostępne w sklepach takich jak LidlBiedronka lub Kaufland. Jeśli szukacie innych przepisów, czy to z czasów PRL-u, czy tych bardziej współczesnych, zapraszamy Was na naszego kuchennego bloga. No cóż, teraz pozostaje nam już tylko życzyć Wam: smacznego!

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci