Urządzamy kuchnię, czyli czego na pewno nie możesz zapomnieć. Jaki sprzęt jest niezbędny podczas gotowania?

Kuchnia bywa czasem nazywana domowym królestwem, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób, które naprawdę lubią gotować. Odpowiednio zaaranżowane pomieszczenie jest nie tylko w pełni funkcjonalne, ale pełni też rolę reprezentacyjną. O czym nie można zapomnieć, urządzając kuchnię? Które sprzęty będą przydatne do codziennego gotowania?

Urządzanie kuchni – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do urządzenia kuchni jest dobre rozplanowanie przestrzeni, którą mamy do zagospodarowania. Zastanówmy się nad stylem, w jakim chcemy urządzić naszą kuchnię, ciągłością blatów, rozwiązaniami, takimi jak na przykład kuchenna wyspa. Dodatkowo powinniśmy rozważyć kwestię oświetlenia, nie zapominając przy tym o taśmach LED, dzięki którym doświetlimy blaty i inne trudno dostępne miejsca. W planowaniu przestrzeni należy wziąć pod uwagę sprzęt AGD do kuchni, który chcemy zakupić. Ważne jest bowiem umiejscowienie w pomieszczeniu zmywarki, piekarnika czy lodówki. Zastanówmy się, czy w kuchni dodatkowo umieścimy pralkę - takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w większych pomieszczeniach. W tym kontekście będziemy też musieli rozpatrzyć, jaka pralka najlepsza będzie właśnie do kuchni. 

Wybieramy sprzęt AGD – te trzy rzeczy musisz wziąć pod uwagę

Sprzęt do kuchni to obowiązkowy element jej wyposażenia. Niektórzy decydują się na zakup dużej jego ilości, a innym całkowicie wystarczy kilka podstawowych urządzeń kuchennych. Niemniej jednak na trzy rzeczy szczególnie warto zwrócić uwagę, bowiem nie może ich zabraknąć w żadnej kuchni. Najważniejsza jest lodówka, która może zostać dodatkowo zabudowana. Obecnie największą popularnością cieszą się niezawodne lodówki - modele non frost, w których nie gromadzi się warstwa szronu, zatem nie trzeba ich rozmrażać. Odpowiedni rozkład półek i pojemników bocznych pozwoli poszerzyć możliwości przechowywania jedzenia. Kolejnym, niezmiernie ważnym sprzętem kuchennym jest piekarnik. Obecnie klienci sklepów ze sprzętem AGD bardzo chętnie wybierają piekarniki dual cook, które umożliwiają jednoczesne przygotowywanie dwóch potraw. Ostatnim, ważnym elementem wyposażenia kuchni jest zmywarka. W tym przypadku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wymiary, dopasowując je do możliwości naszej kuchni oraz własnych potrzeb. Mniejsze modele zmywarek będą odpowiednie dla osób, które na co dzień nie gotują, zaś większe sprawdzą się w przypadku rodzin z dziećmi.

Dodatkowe funkcje w sprzętach kuchennych – sprawdź, czy na pewno ich potrzebujesz

Sprzęt AGD do kuchni może posiadać jedynie podstawowe funkcje, jednak często wyposażony jest także w dodatkowe, które mogą, lecz wcale nie muszą, okazać się przydatne. Przed zakupem tego rodzaju urządzeń warto zastanowić się, czy aby na pewno dodatkowe funkcje będą nam potrzebne oraz jak często będziemy z nich korzystać. Przykładem jest chociażby lodówka z dystrybutorem wody czy piekarnik z funkcją podgrzewania talerzy. Choć oba rozwiązania brzmią kusząco, to okazuje się, że w praktyce niewiele osób z nich korzysta. Niemniej jednak, są i funkcje, które bywają naprawdę przydatne. Mowa chociażby o systemie Aqua Stop, który w razie awarii zmywarki zabezpiecza ją przed wylaniem się wody. Dla osób, które nie lubią spędzać zbyt dużo czasu w kuchni, doskonałym rozwiązaniem będzie multicooker, czyli urządzenie wielofunkcyjne do gotowania i pieczenia. Dodatkowe funkcje sprzętów kuchennych warto więc wybierać rozważnie, bowiem za wszystkie z nich musimy dopłacać, co znacznie zwiększa finalną cenę urządzeń.

Koszty eksploatacji, czyli co powinieneś sprawdzić przed zakupem

Nowoczesne rozwiązania w kuchni stawiają na ekologię i ekonomię. Należy bowiem pamiętać, że wszelkiego rodzaju sprzęty zasilane są energią elektryczną, zatem ich użytkowanie będzie nas mniej lub więcej kosztować. Oczywiście, każdy chciałby płacić jak najniższe rachunki, zatem warto przed zakupem konkretnego urządzenia sprawdzić, na jakim poziomie kształtują się koszty jego eksploatacji. Sprawdźmy, ile kWh rocznie zużywają wybrane przez nas sprzęty oraz jakie jest zużycie wody, na przykład w przypadku pralki. Przydatne może okazać się porównanie klas energetycznych, jednak tutaj należy wziąć pod uwagę również cenę sprzętu. W kontekście sprzętów kuchennych, takich jak miksery, blendery czy sokowirówki, zwróćmy uwagę na to, czy można myć poszczególne części w zmywarce. Dowiedziono bowiem, że zużycie wody w przypadku mycia ręcznego jest o wiele wyższe, niż gdy myjemy naczynia w zmywarce. Ponadto samodzielne doczyszczenie trudno dostępnych zakamarków może wymagać jeszcze większego zużycia wody, co przekłada się na wzrost kosztów eksploatacji.

Urządzenia AGD do zabudowy czy wolnostojące? Zalety i wady obu rozwiązań

Sprzęt kuchenny w zabudowie tworzy spójną całość z meblami, dzięki czemu kuchnia nabiera estetycznego wyglądu. Kuchnia zaś staje się funkcjonalna i łatwiej utrzymać ją w czystości. Decydując się na kuchnię w zabudowie, musimy wziąć pod uwagę wyższą cenę sprzętów, a także trudności w ich wymianie czy naprawie, jeśli dojdzie do awarii. Nawet najmniej awaryjne piekarniki do zabudowy, lodówki czy pralki mogą odmówić współpracy, a wtedy musimy liczyć się z wyższymi kosztami ich naprawy. Tymczasem urządzenia wolnostojące można dobierać dowolnie, a co więcej, są one tańsze**. O wiele łatwiej dostać się do nich, gdy przyjdzie je naprawiać. Z drugiej jednak strony trudno z ich pomocą w elegancki sposób zaaranżować kuchnię tak, aby urządzenia kuchenne idealnie pasowały do mebli.

6 nowoczesnych sprzętów AGD do kuchni, dzięki którym gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością

Nowoczesny sprzęt AGD do kuchni sprawia, że gotowanie polubią nawet ci, którzy dotychczas stołowali się na mieście, w kuchni zaś przygotowywali głównie kanapki. W nowocześnie urządzonej kuchni nie może zabraknąć:

  • wagi kuchennej, która pozwoli nie tylko odmierzać ilość składników, ale także przeliczy ich kaloryczność,
  • wyciskarki wolnoobrotowej, w której umieszczać można całe owoce,
  • ekspresu ciśnieniowego, za pomocą którego przygotujemy aromatyczną kawę,
  • tostera z regulacją stopnia przypieczenia,
  • domowej maszynki do jogurtów,
  • naleśnikarki.

Czy cena zawsze powinna determinować Twój ostateczny wybór?

Sprzęt AGD do kuchni do najtańszych nie należy, lecz z drugiej strony warto zastanowić się, czy przy jego wyborze cena powinna być czynnikiem kluczowym? Faktem jest bowiem, że czasami zakup droższego sprzętu do kuchni jest bardziej opłacalny, ze względu na niższe koszty jego eksploatacji, które pozwalają generować oszczędności przez długie lata. Zwykle nowoczesny sprzęt AGD do kuchni prezentuje wyższą jakość wykonania, przez co jest on mniej awaryjny. Jeśli jednak chcemy możliwie jak najwięcej zaoszczędzić, to warto rozglądać się za różnego rodzaju promocjami, rabatami czy ofertami specjalnymi. Dzięki nim możemy kupić dobrej jakości AGD do kuchni nawet za połowę ceny. Ponadto, nowości do kuchni, choć dosyć drogie, znacznie ułatwią nam przygotowywanie zdrowych i smacznych posiłków.

Nowoczesna kuchnia – dodatkowe rozwiązania dla miłośników gadżetów

Przydatne rzeczy do kuchni sprawdzą się na co dzień podczas przygotowywania posiłków bądź napojów. Ciekawym rozwiązaniem jest czajnik, który pokazuje temperaturę wody. Jest on niezbędny, gdy chcemy przygotować herbatę lub kawę, której nie należy zalewać wrzątkiem. W każdej kuchni sprawdzi się również deska do krojenia z cedzakiem czy podstawka na łyżkę, którą mieszamy danie podczas gotowania. Doskonałym pomocnikiem okazuje się być łyżka do formowania klopsików bądź pierogów. Na co dzień w kuchni przydają się szczypce do usuwania szypułek czy nowoczesne obieraczki, dzięki którym bez większego problemu zdejmiemy skórkę z warzyw i owoców, a dodatkowo zachowamy czystość. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci