Strona główna >Blog >Kuchnia >5 pomysłów na skórkę z cytryny – nie wyrzucaj, wykorzystaj!

5 pomysłów na skórkę z cytryny – nie wyrzucaj, wykorzystaj!

Otaczający nas konsumpcjonizm sprawia, że jedzenie nie jest traktowane z należytym szacunkiem. W wielu polskich domach każdego dnia marnuje się żywność, co sprawia, że ciężko zarobione pieniądze w rzeczywistości trafiają do kosza i nie przynoszą żadnej korzyści. Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje o idei zero waste, która uświadamia, że nawet odpadki pozornie przeznaczone do wyrzucenia można w pełni wykorzystać. Doskonałym przykładem jest skórka z cytryny, pozornie uważana za bezużyteczną. Wbrew panującym przekonaniom posiada cały szereg zastosowań. Przedstawiamy, dlaczego warto żyć w zgodzie z ideą zero waste, a także jak wykorzystać skórkę z cytryny.

Na czym polega idea zero waste? Dlaczego warto wprowadzić ją w życie?

Idea zero waste opiera się na generowaniu jak najmniejszej ilości śmieci, co ma pozwolić na zaprzestanie zaśmiecania środowiska naturalnego. Możliwe to będzie tylko, gdy człowiek będzie racjonalnie korzystał z wytworzonych dóbr. Kluczowa jest świadomość i przestrzeganie zasad ekologii. Idea zero waste niesie za sobą szereg korzyści, które przemawiają za wdrożeniem jej w życiu. Jest to przede wszystkim krok w stronę ochrony środowiska, które jest już w wystarczającym stopniu zdegradowane przez człowieka. Równolegle pozwala na zaoszczędzenie zasobów, a tym samym umożliwia zatrzymanie większej ilości pieniędzy przy sobie, które byłyby wydane podczas zakupów. Maksymalizacja zaoszczędzonych środków na zakupach spożywczych ma miejsce w przypadku regularnego przeglądania gazetek promocyjnych najpopularniejszych sieci tj.: DinoBiedronkaLidl. Zero waste jest receptą na rozbujany konsumpcjonizm, którego objawy i skutki spotykane są niemalże na każdym kroku. Każda, nawet najmniejsza zmiana, to dobre posunięcie, a nasza kuchnia na tym nie ucierpi. 

Mniej znaczy lepiej, czyli niemarnowanie jako sposób na oszczędzanie w dobie wysokiej inflacji

Szacunek do żywności powinien towarzyszyć każdemu mieszkańcowi tej planety na co dzień. Istotne jest, aby dokonywane zakupy były adekwatne do posiadanych potrzeb, czyli powinny być dokładnie przemyślane. Nadmierny konsumpcjonizm znacząco urósł w ostatnich latach i jest jednym z większych problemów tej planety. W konsekwencji każdego dnia do kosza trafiają nasze ciężko zarobione pieniądze. Wystarczyła odrobina organizacji i umiejętność wykorzystania pożywienia, aby ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy ceny rosną w zaskakującym tempie. Stąd też racjonalne zaplanowanie zakupów sprawia, że można zminimalizować ilość marnowanego jedzenia. W konsekwencji można kupić mniej, jednak będzie to wystarczające, co będzie posiadało przełożenie na wartość dysponowanego budżetu

Obierki w warzyw i owoców – wykorzystanie w ekologicznych domowych porządkach i w kuchni

Wbrew pozorom ostateczne miejsce miejsce obierek nie musi być koszem na śmieci. Warto znać sposoby ich ewentualnego wykorzystania, co pozwoli zminimalizować wydatkowane środki, a nawet umożliwi zaoszczędzenie pewnych pieniędzy. W wielu przypadkach umyte obierki są nawet zdrowsze niż pozostała część owocu. Po dokładnym umyciu mogą być powtórnie wykorzystane. Suszone skórki z pomarańczy mogą być stosowane jako zarówno podczas przygotowywania posiłków, jak i w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Doskonałym przykładem jest skórka z cytryny, która posiada liczne zastosowania tuż poza byciem tradycyjnym dodatkiem do herbaty. 

Właściwości prozdrowotne skórki z cytryny 

Choć cytrynie przypisuje się cały szereg cennych właściwości prozdrowotnych, to skórka z cytryny jest traktowana po macoszemu, co jest w rzeczywistości błędnym posunięciem. Sama skórka z cytryny właściwości liczne posiada. Przede wszystkim działa wzmacniająco na odporność, a także redukuje liczbę wzdęć i gazów. Regularne przyjmowanie skórki z cytryny usprawnia pracę wątroby, co przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Równolegle przyspiesza metabolizm i skutecznie zwalcza zaparcia. Dodatkowo, zmniejsza ciśnienie krwi, a także pomaga wybielić zęby. Za wykorzystaniem cytryn w kuchni przemawia ich niska cena i często pojawiające się promocje na cytryny, które przemawiają za zakupem. Owoc z powodzeniem można wykorzystać podczas przygotowania napojów i jedzenia, a pozostałe skórki nie mogą się zmarnować. Niemalże każdy wie, jak zetrzeć skórkę z cytryny, a to już poważny krok w stronę zero waste. 

Jak wykorzystać skórkę z cytryny – 5 pomysłów w duchu zero waste

Skórka z cytryny zastosowanie posiada niemalże wszechstronne, o które ciężko nieraz jest ją nawet podejrzewać. W rzeczywistości ograniczenia wynikają głównie z niewiedzy. Przede wszystkim, jest wykorzystywana w kuchni jako dodatek do przygotowywanych deserów, który umożliwia przełamanie smaku i dodanie mu swoistego posmaku. Zdarza się, że pojawiają się wątpliwości skórka z cytryny jak zrobić. Jest niezwykle proste i szybkie.

Kandyzowana skórka z cytryny – idealny dodatek do słodkich wypieków 

Z olbrzymią łatwością można samodzielnie przygotować kandyzowaną skórkę z cytryny, która rewelacyjnie zestawia się ze słodkimi wypiekami, dodając im charakteru. Nie posiada ona żadnych środków konserwujących w przeciwieństwie do tej sklepowej. Przedstawiamy, jak kandyzować skórkę z 6 cytryn. Przede wszystkim, należy dokładnie wyszorować i sparzyć cytryny, a następnie podzielić na ćwiartki i oddzielić skórki. Od skórek należy oddzielić białą warstwę, aby pozostała wyłącznie cienka żółta skórka. Otrzymaną skórkę należy pokroić w paski i zanurzyć we wrzątki na kilka minut. 2 szklanki wody należy wymieszać ze szklanką cukru i skórkami z cytryny. Całość należy zagotować i pod przykryciem dusić na małym ogniu przez około 10 minut. Zalecane jest, aby mieszaninę pozostawić na noc, a następnego dnia powtórzyć duszenie. Po ostudzeniu należy przełożyć do słoika przechowywać w lodówce. Skórka z cytryny do ciasta jest często traktowana jako tajemniczy składnik przepisu. 

Cytrynowe kostki lodu – skórka z cytryny jako bohater letnich napojów

Cytrynowe kostki lodu są niezwykle proste w przygotowaniu, ale pomimo tego zyskują miano niekwestionowanego hitu lata. Powstają poprzez wrzucenie do foremki skórki z cytryny, warto wcześniej oddzielić od niej białą warstwę, a następnie zalać je wodą i włożyć do zamrażalnika. Jednocześnie można próbować urozmaicić ich smak i dodać porwane listki mięty. Po kilku godzinach cytrynowe kostki lodu będą gotowe i z sukcesem będą ozdabiały napój. 

Cytrynowy peeling do ciała – zdrowy, pobudzający i o elektryzującym zapachu

Już od dawna panie z powodzeniem wykorzystują substancje powszechnie posiadane w domach do samodzielnego przygotowywania peelingów. Właściwe proporcje umożliwiają usunięcie martwego naskórka i pobudzenie skóry. Jest to również element walki z cellulitem. Do zrobienia cytrynowego peelingu do ciała konieczne jest wymieszanie jednej szklanki soli gruboziarnistej z drobno potartą skórką z cytryny. Kluczowe jest również dodanie oleju kokosowego, który spaja mieszaninę. Te trzy składniki są wystarczające do przygotowania peelingu. Przygotowany scrub wystarczy nałożyć na zwilżoną skórę i kolistymi ruchami rozprowadzać po ciele. 

Skórka z cytryny jako środek do czyszczenia i dezynfekcji – antybakteryjny i ekonomiczny

Sok z cytryny jest dobrze znany ze swojego działania dezynfekcyjnego, którym także może poszczycić się skórka z cytryny. Olejek cytrynowy, który jest wyciskany ze skórki, bardzo pozytywnie wpływa na ludzki organizm, jednak także skórka z cytryny może być stosowana podczas czyszczenia i dezynfekcji ze względu na właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Przygotowanie tego preparatu jest niezwykle proste i szybkie. Wystarczy jak największą ilość skórek z cytryny umieścić w czystym słoiku i całość zalać octem. Zakręcony słoik należy pozostać w ciepłym miejscu na ok. 10 dni. W tym czasie można całość potrząsać. Po upływie wskazanego czasu można przecedzić całość i wykorzystać naturalny roztwór podczas sprzątania np. kuchni, łazienki. Z pewnością jest to bardzo dobra alternatywa do chemicznych środków czystości, które oferują bardzo zbliżone rezultaty. 

Proszek cytrynowy – aromatyczny dodatek do dań, napojów i deserów 

Skórkę z cytryny można wykorzystywać na wiele sposobów. Starta skórka z cytryny może być zamieniona w proszek cytrynowy. Wiele osób zastanawia się sproszkowana skórka z cytryny jak zrobić. Po starciu zewnętrznej warstwy cytryny można przejść do dalszych etapów. Następnie wysuszona za pomocą suszarki do owoców lub w piekarniku. Po całkowitym odparowaniu wody należy ją dokładnie przetrzeć, co pozwoli na jej maksymalne rozdrobnienie. Dobrze sprawdzi się w tym makutra. Powstały proszek może być wykorzystywany później w kuchni, zarówno podczas przygotowania posiłków jak i deserów. Dodatkowo nadaje napojom zachęcającego aromatu. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci