Strona główna >Blog >Dom i wnętrze >Domowe porządki - skuteczne sposoby na czyszczenie sprzętu AGD naturalnymi sposobami

Domowe porządki - skuteczne sposoby na czyszczenie sprzętu AGD naturalnymi sposobami

Czy sprzęt AGD można skutecznie wyczyścić jedynie za pomocą silnych środków chemicznych dostępnych w sklepach? Zdecydowanie nie! Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą znacząco usprawnić sprzątanie. Produkty codziennego użytku, przy odrobinie wiedzy i pomysłowości, z powodzeniem zastąpią specjalistyczne preparaty. Jakie domowe sposoby na czyszczenie sprzętu AGD są łatwe, przyjemne i efektywne?

Dlaczego warto ograniczyć mocne chemiczne środki czystości?

Domowe sposoby na czyszczenie sprzętu AGD mogą być doskonałą alternatywą dla stosowania mocnych, chemicznych środków czystości. Choć jeszcze do niedawna dobrej jakości środki do czyszczenia utożsamiano przede wszystkim ze słowem "skuteczność", obecnie zwiększa się świadomość dotycząca szkodliwości tego typu, sklepowych preparatów. Mimo tego, nadal większość środków dostępnych na działach z chemią w popularnych marketach, to produkty wpływające niekorzystnie na zdrowie.

Liczne badania naukowe potwierdzają negatywny wpływ między innymi na układ oddechowy. Objawia się on chociażby zmniejszoną pojemnością płuc czy nasileniem objawów alergicznych. Silne proszki do prania mogą także uczulać i wywoływać niepożądane reakcje skórne - z tego powodu inne środki dedykowane są alergikom i niemowlętom.

Ekosprzątanie - domowe środki czystości, które z powodzeniem zastąpią mocne detergenty

Czy sprzątanie może być nieszkodliwe dla środowiska naturalnego? Preparaty ekologiczne, przeznaczone do czyszczenia sprzętów AGD, dzielą się na te gotowe - dostępne w sklepach, oraz domowe płyny czy pasty, przygotowane z podstawowych produktów. Sklepowe ekologiczne środki czystości bardzo często mają naturalny skład nawet w 100 procentach. Produkty wykorzystane do wyprodukowania takie rodzaju środków są bezpieczne dla zdrowia, a jednocześnie biodegradowalne. Łagodność dla skóry sprawia, że mogą być z powodzeniem stosowane nawet przez alergików. Dodatkowym atutem jest możliwość gruntownego sprzątania bez dolegliwości takich jak duszności, czy łzawienie. 

Ekologiczne środki czystości coraz częściej dostępne są w ofercie popularnych sklepów takich jak Aldi czy Netto. Co ciekawe, producenci z reguły dbają też o to, aby nawet opakowanie było ekologiczne. Z reguły wykonywane są one ze szkła lub papieru - wpasowują się więc w ideę "zero waste". Decydując się na zakup tego typu produktów należy jednak pamiętać o kontrolowaniu składu i wybierniu preparatów wyprodukowanych przez wiarygodne, certyfikowane marki. 

Czym umyć pralkę? Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Jakie są skuteczne, domowe sposoby na czyszczenie pralki? Z powodzeniem można wykonać tę czynność przy pomocy jedynie podstawowych produktów dostępnych w każdym sklepie, w którym znajduje się dział spożywczy. Kamień osadzający się we wnętrzu urządzenie może zostać efektywnie usunięty poprzez wsypanie do bębna kwasku cytrynowego. Sprawdzi się także ocet - nie tylko działa jako odkamieniacz, lecz także z powodzeniem usuwa bakterie. Jest jednak jedna wada dotycząca tego rozwiązania - nieprzyjemny zapach pozostanie w pralce jeszcze jakiś czas po czyszczeniu. Problem ten można nieco zniwelować poprzez dodanie do prania odrobiny olejku waniliowego czy cytrynowego. 

Pralkę można również czyścić sodą. Ta metoda pozwoli usunąć niekorzystny zapach wydobywający się z wnętrza urządzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że produkt musi zostać wsypany do komory przeznaczonej na proszek do prania. Soda oczyszczona to środek niezwykle uniwersalny - warto więc poszukać promocji i kupić więcej opakowań.

Skuteczny sposób na zawsze czystą lodówkę – czego użyć do czyszczenia? Jak najdłużej zachować jej czystość?

W lodówce przechowywana jest żywność będąca podstawą zdrowego funkcjonowania. Należy więc regularnie kontrolować stan higieny tego urządzenia. Przed rozpoczęciem sprzątania niezbędne jest opróżnienie wszystkich półek. Kolejnym krokiem powinno być czyszczenie - najskuteczniejsze będzie użycie wody z solą, cytryną, sodą lub octem. Ocet sprawdzi się też do zdezynfekowania chłodziarki. 

Ważnym krokiem, którego nie można pominąć, jest neutralizacja zapachów. Herbata, koci żwirek czy kawa z powodzeniem pochłoną brzydką woń. Domowe sposoby na czyszczenie lodówki są skuteczne i nie szkodzą zdrowiu. 

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika - co się najlepiej sprawdza?

Jakie domowe sposoby na czyszczenie piekarnika są najbardziej skuteczne? W przypadku zabrudzeń niewielkich rozmiarów warto proces sprzątania rozpocząć od skorzystania z pary wodnej. Jest to bardzo proste - wystarczy do naczynia żaroodpornego wlać wodę i pojemnik wstawić do nagrzanego piekarnika. Kiedy piekarnik wystygnie - wystarczy przetarcie go wilgotną szmatką. Jest to metoda, która pomoże pozbyć się brzydkiej woni, gdy do wody dodamy soku z cytryny. 

Jak pozbyć się zapachu z piekarnika innymi sposobami? Skuteczna z pewnością okaże się mieszanka octu i wody. Niewielką jej ilością wystarczy spryskać wnętrze urządzenia i pozostawić całość na kilka minut. Tłuszcz w tym czasie powinien zostać zmiękczony - dzięki temu jego usunięcie będzie zdecydowanie prostsze. Czym umyć piekarnik, jeżeli w kuchennej szafce zabrakło octu? Efektywna z pewnością okaże się soda oczyszczona, którą należy posypać przypalone resztki.

Ekologiczne czyszczenie zmywarki octem – porady, wskazówki i triki

Zmywarka jest urządzeniem AGD wymagającym szczególnej troski. Utrzymanie jej w czystości może okazać się często niemałym wyzwaniem. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych domowych urządzeń - czyszczenie zmywarki octem, kwaskiem cytrynowym czy sodą oczyszczoną jest skuteczne. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie łączyć tych składników razem. Ich jednoczesne stosowanie sprawia, że dobroczynne skutki nawzajem się neutralizują. A co gorsze - częste czyszczenie zmywarki w ten sposób może sprawić, że rury stopniowo ulegną zatkaniu.

Jak odkamienić zmywarkę? Poza wyżej wspomnianą sodą oczyszczoną czy octem, skuteczność w czyszczeniu zmywarki wykazuje również boraks, który można zakupić w sklepach oferujących ekologiczne środki czystości. Można umyć przy jego pomocy wnętrze zmywarki lub wsypać go w miejsce tabletki. 

Sprawdzony przepis na domowe środki czystości z produktów, które masz w domu

Jakie ekologiczne środki sprawdzą się do czyszczenia kamienia z armatury? Skuteczna na pewno okaże się domowej produkcji preparat z sody oczyszczonej. Warto pamiętać, że substancja ta jest uniwersalna - przygotowując środek czystości można stworzyć produkt o możliwie szerokim zakresie zastosowania. Jak zrobić uniwersalny płyn do czyszczenia z sody? Sto gram sody oczyszczonej należy wsypać do pojemnika. Następnie we wrzątku powinno zostać rozpuszczone szare mydło. W płynnej formie należy dodać je do pudełka z sodą. Całość warto wzbogacić o olejek zapachowy. Taki preparat może być z powodzeniem przechowywany nawet przez rok! A jak wyczyścić płytę indukcyjną sodą? Dokładnie tą samą miksturą. Płyn ten nada się też do czyszczenia pralki, lodówki czy zmywarki. Jest to doskonałe rozwiązanie - efektywne i tanie. Sodę można bowiem kupić w praktycznie każdym znanym sklepie - chociażby w Auchan. Dodatkowo - bardzo często dostępna jest ona w promocyjnych cenach. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci