Strona główna >Blog >Dom i wnętrze >Jak urządzić pokój dziecięcy? 15 praktycznych wskazówek na oryginalny młodzieżowy pokój

Jak urządzić pokój dziecięcy? 15 praktycznych wskazówek na oryginalny młodzieżowy pokój

Urządzenie pokoju dziecka bywa bardzo trudnym zadaniem. W szczególności, kiedy należy rozplanować powierzchnię dla pociechy, która posiada własne zdanie, nie do końca zgodne z poglądem rodzica. W pokoju dziecka nie jest najistotniejszy wygląd, choć pełni kluczową rolę. Najważniejsza jest ergonomia, która zapewni właściwe funkcjonowanie dziecka we własnej przestrzeni. Co więcej, przemyślana przestrzeń sprzyja utrzymaniu porządku.

Najczęstsze problemy rodziców i dzieci w ustaleniu kształtu

Pokój dla dziecka powinien posiadać wyróżnione trzy strefy aktywności: sen, zabawa i nauka. Na tej podstawie należy rozpocząć planowanie. Konieczne jest ich wyróżnienie, ponieważ w ten sposób można zadbać o komfortowe warunki w ciągu każdej pory dnia. Dziecko wówczas nie jest dodatkowo bodźcowane i może skupić się na aktualnie wykonywanej czynności. Ta zasada sprzyja odkładaniu rzeczy na swoje miejsce, co ułatwia zachowanie porządku. 

Pokój dla niemowlaka nie musi być w pełni zgodny z powyższym zaleceniem. Zasadę trzech stref należy wdrożyć w wieku okołoszkolnym. Z kolei pokój młodzieżowy powinien nie posiadać już strefy zabaw, a to miejsce można zastąpić  strefą odpoczynku czy miejscem dla przebywania ze znajomymi. Należy pamiętać, że pokój dla dziecka musi być przede wszystkim bezpieczny, 

Jak urządzić pokój dziecięcy dla chłopca z meblami z Ikea i Castoramy?

Podczas urządzania pokoju dla dziecka można skorzystać z asortymentu oferowanego przez IKEA czy Castoramę. Ikea oferuje o wiele większe możliwości, ponieważ w swojej ofercie posiada rozwiązania dedykowane przede wszystkim pod pokoje dziecięce. W sklepach stacjonarnych, jak i na stronie internetowej znajdują się liczne inspiracje pozwalające na wizualizowanie poszczególnych rozwiązań. Z kolei zarównoo w przypadku Castoramy można skorzystać z zakupu dużej szafy, która z powodzeniem pomieści wszystkie rzeczy dziecka, pozwalając na zachowanie porządku. Dodatkowo można odwiedzić Leroy Merlin, który posiada bardzo ciekawe i modne dodatki do pokoju dziecka. 

Jaki styl według Pani najlepiej sprawdzi się w pokoju dziecka?

Nie istnieje żaden uniwersalny styl pokoju, który zadowoli każde dziecko na świecie. Oczywiście, trzymając się pewnych zasad można stworzyć miejsce, które przypadnie do gustu bardzo dużej grupie dzieci. Wiele stylów posiada określony termin ważności, wraz z przemijającą modą, przestają się podobać. Inne z kolei, które posiadają zbyt dużą liczbę elementów, działają przytłaczająco na dziecko. Tym samym skutecznie je dekoncentrują. Należy pamiętać, że pokój dziecka to miejsce przeznaczone zarówno do zabawy, nauki i odpoczynku. W rezultacie podczas projektowania pokoju należy przede wszystkim uwzględnić zainteresowania i upodobania dziecka, jednak powinno być to nieustannie analizowane przez rodzica. Pokój powinien posiadać praktyczne ułożenie, które zapewni funkcjonalność. W rezultacie każdy pomysł należy dokładnie przeanalizować. W przypadku braku konkretnego pomysłu lub planu, lepszym rozwiązaniem będzie minimalizm, który w późniejszym czasie łatwiej będzie ukierunkować na zmiany. 

Jak wybrać odpowiednią tapetę czy kolor ścian i wystrój?

Kolor ścian w pokoju najczęściej posiada odzwierciedlenie w płci dziecka. Inaczej wygląda projekt pokoju dziewczynki, a inaczej planuje się pokój dla chłopca. Obecna na rynku mnogość rodzajów i kolorów farby oraz multum wzorów nadrukowywanych na tapecie, nie sprzyja podjęciu ostatecznej decyzji. Z pewnością jednym z najważniejszych czynników powinna być łatwość czyszczenia, co pozwoli zachować nieoceniony ład w pomieszczeniu. Czyste ściany dodatkowo nadają świeżości pomieszczeniu. 

Podczas urządzania pokoju nie można zapomnieć o preferencjach dziecka. Ulubiony kolor może być zarówno motywem przewodnim, dostrzeganym na ścianach jak i również głównym dodatkiem w pomieszczeniu. Od kilku lat nieustannym powodzeniem cieszą się barwy pastelowe, które nadają miejscu delikatności. Z pewnością można zyskać większą przychylność i zadowolenie pociechy, jeżeli projekt pokoju dziecięcego będzie odzwierciedlał jego upodobania. 

O czym należy pamiętać w doborze mebli pod wystrój pokoju dla dziewczynki?

Pokój dla dziewczynki jest często wyzwaniem, również po względem doboru odpowiednich mebli. Muszą one być dobrane z myślą o kilku następnych latach, więc muszą spełniać swoje zadanie poprzez dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rosnącego dziecka. Punktem wyjścia jest wiek dziecka. W przypadku noworodka oczywisty jest wybór mebli dostosowanych do potrzeb niemowlaka, w szczególności dotyczy to szerokości mebli dostosowanych pod malutkie ubrania. Równolegle meble powinny zapewniać miejsce do estetycznego przechowywania zabawek, książek. Stąd też pokój dziewczynki powinien być wyposażony w odpowiedni regał.

Z kolei pokoje dla dziewczynek w wieku przedszkolnym powinny być już dostosowane do potrzeb przyszłej edukacji. W rezultacie projekt pokoju dziewczynki musi posiadać biurko i miejsce do przechowywania książek, zeszytów i akcesoriów szkolnych. Jeżeli do stworzenia pozostaje pokój nastolatki to konieczne jest potraktowanie dziecka jako małego dorosłego. Warto pozbawić pomieszczenie wszelkich elementów nawiązujących do zabawek, bajek. Można nadać miejscu charakter, zgodny z oczekiwaniami dziecka. Dobrze sprawdza się wydzielenie miejsca, w której może przebywać ze znajomymi, tym samym zastępując strefę zabaw. 

Jaka wielkość blatu biurka? - odpowiednie oświetlenie oraz krzesło do pracy

Zarówno pokoje dziecięce, jak i pokoje dla nastolatków powinny posiadać biurko. Jego wielkość powinna odpowiadać potrzebom dziecka. W przypadku małych latorośli, będących w przedszkolu można kupić stolik i krzesełko, na których dziecko będzie mogło w spokoju malować, bawić się. Z kolei pokój dla dziecka w wieku szkolnym koniecznie musi posiadać biurko. Choć wielkość blatu nie jest tak istotna jak wysokość mebla, to musi mieścić na swojej powierzchni najpotrzebniejsze rzeczy w trakcie nauki. Standardowa zalecana wielkość to 80x120 cm. 

Równie istotne jest zapewnienie właściwego oświetlenia i krzesła do pracy przy biurku. Świtało musi sprzyjać nauce i nie obciążać wzroku dziecka. Z kolei krzesło musi być dostosowane do wieku dziecka. Warto wybrać model posiadający podłokietniki. 

Dodatkowe niezbędne wyposażenie do pokoju dziecka

Pokój niemowlaka powinien mieć łóżeczko, szafę i przewijak. Z biegiem czasu łóżeczko należy zastąpić większym łóżkiem, a przewijak powinien być wyniesiony, a w jego miejscu można zagospodarować przestrzeń na stolik. Projekt pokoju młodzieżowego powinien posiadać: łóżko, szafę i biurko. Są to absolutne podstawy. W pokoju dziecka powinno znaleźć się także:

 • dodatkowe oświetlenie, 
 • miękki dywan, 
 • regał na zabawki, książki, pasje;
 • kosz na śmieci. 

W przypadku mniejszych dzieci warto rozważyć zakup tipi, bujaka. 

Najlepsze promocje z gazetek reklamowych do aranżacji pokoju dziecka

Podczas urządzania pokoju dla dziecka warto przeglądać oferty promocyjne w gazetkach reklamowych. W szczególności sieciowe sklepy oferują regularnie swoje produkty po zdecydowanie niższych cenach, a wówczas można zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy. Śledzenie ofert warto rozpocząć jeszcze przed rozpoczęciem działań, ponieważ wtedy można najwięcej zaoszczędzić. Równolegle w ten sposób można znaleźć inspirację konieczną do przygotowania odpowiedniego miejsca. 

Urządzamy pokój ucznia 10 najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu pokoju dziecka

Nie sposób uniknąć błędów podczas urządzania pokoju dziecka. Zdarzają się one niemal za każdym razem i najczęściej uwidaczniają się już po przygotowaniu pokoju. 

Najczęstsze błędy przy urządzaniu pokoju to:

 • Pokój dziewczynki jest cały w różu.
 • Zbyt duża liczba dodatków.
 • Meble uniemożliwiają przechowanie wszystkich rzeczy dziecka.
 • Zbyt wysokie meble, które uniemożliwiają bezpieczne korzystanie przez dziecko.
 • Pokój dla rodzeństwa nie zapewnia dzieciom jakiejkolwiek prywatności.
 • Pokoje młodzieżowe nie posiadają miejsca dla ugoszczenia znajomych.
 • Wybór kilku motywów przewodnich.
 • Brak jednolitości i konsekwencji w planowaniu.
 • Zaniechanie wyznaczenia strefy na sen, naukę, zabawę.
 • Ustawienie biurka w sporej odległości od okna.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Może cię zainteresować