Strona główna >Blog >Środowisko >Urządzenia RTV i AGD z nowymi etykietami - wymogi Komisji Europejskiej

Urządzenia RTV i AGD z nowymi etykietami - wymogi Komisji Europejskiej

Polityka Unii Europejskiej od dawna już w sposób bardzo wyraźny akcentuje sprawy związane z ochroną środowiska i klimatu. Już teraz UE ma duże osiągnięcia na tym polu. Olbrzymie fundusze są przeznaczane na wspieranie zielonej transformacji, a jednym z wyrazów tego ruchu są właśnie wprowadzone nowe etykiety dla urządzeń RTV i AGD. Wszystko jest spowodowane tym, że Europa chce pozostać liderem w dziedzinie ekologii - nowe etykiety energooszczędności na produktach są jeszcze lepiej zaprojektowane.

Komisja Europejska zdecydowała się na wprowadzenie standaryzacji w RTV i AGD

Jeżeli przyjmiemy - a możemy to przyjąć bez zastrzeżeń - że wyzwania klimatyczne stanowią być może największy obecnie problem nie tylko w skali europejskiej, ale także światowej, wtedy jasnym stają się zdeterminowane dążenia Unii Europejskiej do walki ze zmianami klimatycznymi. Jednym z pól przeciwdziałania podnoszenia się średniej temperatury na Ziemi, są także działania związane z wytwarzaniem i promocją urządzeń nisko emisyjnych i energooszczędnych. W sklepach ze sprzętem RTV i AGD od dawna widzimy etykiety doczepiane do pralek, telewizorów, lodówek, które informują nas jak wiele energii zużywa dane urządzenie. Wraz z tegoroczną wiosną etykiety te się zmieniły, zostały poddane udoskonaleniu. Unia Europejska, która kieruje się zasadą zrównoważonego i ekologicznego rozwoju, postanowiła bowiem jeszcze bardziej wyśrubować standardy. Należy to uznać za dobre posunięcie, które służy wszystkim: państwom członkowskim, obywatelom UE, użytkownikom tych urządzeń, ale przede wszystkim klimatowi.

Obrady Komisji Europejskiej, przy zgodzie wszystkich państw członkowskich, jasno wykazały, że obecnie znajdujemy się na tak zaawansowanym etapie rozwoju technologicznego, że możemy wymagać od urządzeń, których używamy na co dzień, znacznie więcej. Przynajmniej, jeśli chodzi o ich przyjazność dla środowiska. Komisja zdecydowała się więc wprowadzić nowe etykiety dla urządzeń RTV i AGD, które są bardziej przyjazne dla zwykłych użytkowników (obywateli UE) i prezentują nowy poziom podwyższonych standardów energooszczędności.

Najwyższa klasa energetyczna i nowe oznaczenia - co dziś oznacza “A+++”?

Dotychczas byliśmy przyzwyczajeni do tego, że tzw. klasa energetyczna A+++ oznacza urządzenie zużywające możliwie mało energii i nisko emisyjne. Takie urządzenia były zawsze trochę droższe, ale ich zakup okazywał się przynosić zyski w domowych budżetach po dłuższym okresie czasu - np. lodówka klasy A+++ w ciągu roku potrafi nie tylko wyrównać większą cenę, za którą za nią zapłacimy, ale zacznie szybko przynosić zyski, gdyż jej niskie zużycie prądu dobrze wpłynie na naszą kieszeń i będziemy mogli zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Sklep RTV i AGD

Na nowych etykietach informujących o klasie energooszczędności znikają wszystkie “plusy” przy oznaczeniach literowych. Najlepsze, najmniej emisyjne, najbardziej oszczędne, a także najcichsze i najbardziej przyjazne środowisku urządzenia są teraz oznaczane po prostu literką “A”. Taki zabieg wprowadza wiele przejrzystości do całej klasyfikacji. Na drugim biegunie są urządzenia klasy “G”, które pobierają wiele prądu, są głośne i nieprzyjazne dla użytkownika. Klasa G to urządzenia najtańsze, ale wcale nie zyskujemy na ich zakupie, ponieważ przyniosą nam straty finansowe przy ich użytkowaniu, co będzie widoczne na rachunkach za media w domu.

Komisja Europejska może nie działa zbyt szybko, ale za to działa skutecznie, więc zmiany zostały wprowadzane powoli. We wrześniu 2021 nowe etykiety pojawią się także na sprzęcie oświetleniowym.

Jak rozpoznać nową etykietę ze zmienioną skalą?

Nowe etykiety na urządzeniach na pierwszy rzut oka przypominają ich starszą wersję, został zachowany styl estetyczny i kolorystyka, ale nowe etykiety są łatwiejsze do odczytania i zawierają więcej potrzebnych nam podczas zakupów informacji. Dzięki nim stajemy się jeszcze bardziej świadomymi konsumentami.

Na nowych etykietach system klasyfikacji został uproszczony wyłącznie do oznaczeń literowych. Pojawiły się na nich także kody QR, które każdy może odczytać przy pomocy swojego smartfona i w ten sposób zdobyć dodatkowe informacje o kupowanym urządzeniu. W nowej klasyfikacji, która posiada wyższe standardy, klasa C odpowiada dawnej klasie A+++, a wyższe klasy nowego oznaczania, jak B i A - to już nowy poziom standardów: nieznane dotąd urządzenia cechujące się najwyższym poziomem niskiego zużycia energii. Nowe etykiety zawierają także informacje o głośności (jest ona podana w decybelach) danego urządzenia. Bez zmian pozostaje natomiast symbol flagi UE.

Głównym powodem wprowadzenia nowych etykiet było zauważenie, że potrafimy już wytwarzać sprzęt RTV i AGD o nieznanym dotychczas poziomie niskiego zużycia energii. Ten właśnie fakt został uwzględniony przy projektowaniu nowych etykiet i wprowadzeniu uproszczonej klasyfikacji urządzeń, w której klasy A i B oznaczają sprzęt przewyższający pod względem niskiego zużycia energii znane do tej pory urządzenia. Zgodnie z tym - trudno jest dziś tak naprawdę spełnić najwyższe wymagania producenckie dla klasy A. Cele zostały więc wyznaczone bardzo ambitnie.

Jaki nisko emisyjny sprzęt AGD warto wybrać przy obecnej inflacji?

Inflacja w Polsce wraz z końcem lata 2021 jest najwyższa w całej Unii Europejskiej, a także osiąga rekordowe rozmiary od ponad 20 lat. Nie mamy tutaj potrzeby, aby wdawać się w rozważania ekonomiczne i być może polityczne, wystarczy stwierdzić, że wszystkie produkty zakupywane w sklepach - znacznie podrożały. Jeśli myślimy o zakupie nowego sprzętu RTV lub AGD, to jednak możemy trzymać się stabilnych zasad, nawet w czasach tak niepewnych. Możemy bowiem spodziewać się podwyżek energii - prąd jest kosztem wytworzenia i użytkowania prawie każdego produktu - a jeśli tak, to oczywistym jest, że w naszej kieszeni zostanie więcej pieniędzy, jeśli wybierzemy urządzenia zużywające mniej energii, nawet gdy z początku trochę więcej za nie zapłacimy.

Wiatraki

To zasada stabilna, właśnie dlatego tak silnie promowana na poziomie krajowym i w UE - wybierajmy takie urządzenia, które obniżą, a nie podwyższą nasze rachunki za prąd. Czy mamy do czynienia z wysoką inflacją jak dziś, czy też ekonomia rozwija się w normalnym tempie - ta zasada pozostaje żelazna i po prostu pozwala nam zaoszczędzić wiele pieniędzy. W ten sposób uzyskujemy też prawo do nazywania siebie “użytkownikami ekologicznymi”.

Przegląd ciekawych ofert z gazetek z małym AGD

Co najważniejsze: najwyżej oceniane w klasyfikacjach produkty RTV i AGD są już dostępne w naszych sklepach. Najlepszym sposobem na wyrobienie sobie dobrego zdania i dowiedzenia się o nich są “gazetki” producenckie, w których zauważymy szeroką ofertę najlepszych urządzeń. Oferty z gazetek przewyższają często nawet promocje sklepowe, ponieważ zbierają w jednym miejscu wszystko, co najważniejsze, w najlepszych cenach, pomagają nam zapoznać się z rynkiem - tym, co się liczy, tym, co jest na topie.

Najlepsze promocje na RTV - w jakich gazetkach je znajdziemy?

Gazetkowo.pl to szczególne miejsce w Internecie, ponieważ właśnie tu i tylko tu możemy znaleźć najlepsze oferty i promocje nie tylko dla sprzętu RTV i AGD, ale właściwie dla każdego rodzaju produktu, jaki chcielibyśmy zakupić. Prosimy więc i doradzamy zapoznanie się z propozycjami, które udostępniamy w naszym serwisie - to dobre dla Państwa kieszeni, gwarantuje jakość, to także dobre dla naszej planety.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Może cię zainteresować