Think Green czyli 10 gadżetów w stylu EKO: najlepsze ekologiczne gadżety, kosmetyki i artykuły do domu

W XXI w. ochrona środowiska naturalnego staje się coraz popularniejsza. Co więcej, w przypadku wielu spośród nas działanie zgodne z ekologią staje się stylem naszego życia. Ważnym elementem takiego podejścia są tzw. eko gadżety. Zainteresował Cię ten temat? Jeśli tak, to zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem.

Jak być ekologicznym we własnym domu i co oznacza Think Green?

Filozofia Think Green jest coraz popularniejsza w społeczeństwach krajów rozwiniętych. Jej istota jest bardzo prosta. Think Green oznacza w języku angielskim: „myśleć zielono”, co oznacza po prostu przywiązywanie dużego znaczenia do kwestii związanych z ekologią – ochroną środowiska naturalnego. Słowo „think” (myśleć) nieprzypadkowo jest jedną z części składowych tego wyrażenia. Podejście „Think Green” zakłada zmianę sposobu myślenia. „Think Green” nie polega na głoszeniu górnolotnych frazesów, lecz wdrażaniu w życie nowych, przyjaznych dla środowiska pomysłów.

Ważnym elementem podejścia ekologicznego są tzw. produkty less waste (produkty zero waste). Koncepcja less waste zakłada marnowanie jak najmniejszej liczby opakowań, żywności, ubrań itp. Takie podejście — zdaniem zwolenników less waste — ma na celu zmniejszenia poziomu, w jakim jest eksploatowane środowisko naturalne. Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą ekologiczny styl życia wymaga ponoszenia wysokich kosztów. Tymczasem, rzeczywistość jest zupełnie inna – nie trzeba wielkich pieniędzy, by żyć zgodnie z filozofią Think Green. Ekologicznym można być we własnym domu, umieszczając we wnętrzach ekologiczne dodatki itp.

Oznaczenia ekologicznych produktów – jak czytać i rozumieć ekologiczne znaki na opakowaniach?

Jak być ekologicznym? Chcesz zacząć żyć ekologicznie? Jeśli zadajesz sobie tego typu pytania, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość! Nic nie stoi na przeszkodzie, byś mógł/mogła chronić środowisko naturalne. Możesz zrobić to na przykład poprzez kupowanie ekologicznych produktów dla siebie oraz dla Twojego domu. Aby nie popełnić błędu w tym zakresie, należy świadomie wybierać towary w sklepie. Pomocne w tym zakresie są znaki ekologiczne na opakowaniach. Znakowanie ekologiczne obejmuje między innymi takie produkty jak ekologiczne kosmetyki, środki do czystości czy detergenty.

Tego typu oznaczenia są stosowane w przypadku artykułów spożywczych (eko żywność), innych towarów (eko produkty) oraz opakowań (eko opakowania). Wśród najczęściej stosowanych oznaczeń można spotkać między innymi:

• trzy zielone strzałki w trójkątnej pętli, które oznaczają, że dane opakowanie nadaje się do recyklingu. Najczęściej symbol ten jest umieszczany na torebkach, pudełkach itp.;

• symbol „Dbaj o czystość” przedstawiający wrzucającego opakowanie do kosza. Jest to znak przypominający użytkownikowi, by po zużyciu produktu poprawnie zutylizować opakowanie;

• Znak FSC (Rada Dobrej Gospodarki Leśnej, z ang. Forest Stewardship Council), który jest świadectwem tego, że w celu wyprodukowania danego produktu/opakowania nie prowadzono działań negatywnie wpływających na stan środowiska naturalnego.

Powyższe oznaczenia to tylko niektóre spośród wszystkich symboli, które są stosowane w odniesieniu do towarów lub opakowań wytworzonych z poszanowaniem ekosystemu.

Ekologiczne gadżety – podręczne akcesoria codziennego użytku w duchu less waste

Jakie eko gadżety są obecnie dostępne w sklepach? Sprzedawcy od kilkunastu lat oferują takie ekologiczne produkty codziennego użytku jak na przykład:

• kubki,

• ręcznie zdobione świece z wosku,

• biodegradowalne, drewniane sztućce,

• artykuły do biura, w tym między innymi notesy, notatniki, długopisy oraz… papier ksero.

Co ciekawe, wiele z tego typu zestawów jest elegancko zapakowanych. Dzięki temu eko gadżety to idealne rozwiązanie na drobny upominek lub prezent dla tych spośród Twoich najbliższych, którzy przywiązują duże znaczenie do ochrony otaczającej ich przyrody.

Ekologiczne akcesoria dla domu – produkty zero waste w codziennym użyciu

Sztućce, naczynia, ozdoby ścienne (kolorowe, ręcznie szyte tkaniny itp.), pufy, lustra — tego typu rozwiązania można znaleźć na przykład w supermarketach należących do dużych i znanych sieci handlowych, ale także marketów budowlanych, zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i podmiotach oferujących zakupy internetowe. To jeszcze nie wszystko — w ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularnością w wystroju wnętrz cieszy się styl eko. Motywem przewodnim stylu eko są przedmioty wykonane z drewna (w tym np. pochodzącego z drzewa bambusowego), wikliny itp. Trend ten to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto lubi naturalne tworzywa oraz dominację bieli i brązu w swoim domu.

Skład prosty z natury – naturalne i ekologiczne kosmetyki w trosce o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie

Eko kosmetyki to świetne rozwiązanie dla osób dbających zarówno o środowisko naturalne, jak i swoje ciało. Skład tego typu produktów sprawia, że ich stosowanie to m.in. mniejsze ryzyko zmian hormonalnych, alergicznych czy nawet rakotwórczych. Kosmetyki naturalne to także mniejsze ryzyko podrażnień skóry.

Ekologiczne środki czystości a tradycyjna chemia – czy są różnice w cenie?

Niestety, na chwilę obecną ekologiczne środki czystości są droższe niż tradycyjne rozwiązania. W przypadku niektórych rodzajów produktów różnice mogą wynieść nawet kilkadziesiąt procent na korzyść tych ostatnich. Z drugiej jednak strony rynek produktów eko jest w opinii analityków branżą, którą czeka dynamiczny rozwój w najbliższych latach. Taki stan rzeczy powinien przyczynić się do wzrostu liczby sprzedawców, a przecież zgodnie z prawidłami rynkowymi duża podaż przekłada się na spadek cen.

Ekologiczne środki czystości – w trosce o środowisko i wyposażenie Twojego domu

Warto przy tym pamiętać, że myślenie „Think Green” nie odnosi się jedynie do zakupu artykułów spożywczych czy elementów wyposażenia wnętrz, które są zgodne ze środowiskiem naturalnym. Ważne miejsce w tej filozofii zajmują również ekologiczne środki czystości. Do grupy tej można zaliczyć takie rozwiązania jak na przykład: ekologiczne tabletki do zmywarki. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań — oprócz wysokiego poziomu skuteczności usuwaniu zabrudzeń — jest także fakt, że w dużej części nie szkodzą one alergikom.

Warto przy tym pamiętać, że ekologia w domu to nie tylko stosowanie ekologicznych i biodegradowalnych środków czystości (detergentów). Dobrym rozwiązaniem — w celu ochrony środowiska — jest również stosowanie takich naturalnych rozwiązań jak na przykład soda oczyszczona czy ocet. Te domowe środki sprawdzą się na przykład podczas usuwania kamienia osadzającego się w pralce.

Gadżety z recyklingu – oryginalne dekoracje, które idealnie wpasują się w nowoczesne wnętrza

Gadżety z recyklingu są nie tylko przyjazne dla środowiska naturalnego, ale mogą mieć także cenne walory estetyczne. Wykonane z drewna czy papieru eko gadżety powinny sprawdzić się szczególnie w przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym (dominacja wyrobów rzemieślniczych, motywów roślinnych itd. w wyposażeniu wnętrz) lub retro (ekologiczne ozdoby mogą stanowić świetne uzupełnienie dla tradycyjnych kwiatów doniczkowych).

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci