Jak organizować urodziny dziecka w domu? Pomysły na zabawę, atrakcje i menu

Urodziny dziecka to wyjątkowe chwile w życiu dziecka. To właśnie dlatego powinieneś – jako rodzic – zadbać nie tylko o odpowiedni prezent, ale także przygotować inne aspekty związane z przyjęciem urodzinowym. Dzięki temu z imprezy będzie zadowolona nie tylko pociecha, ale także wszyscy zaproszeni goście. Czy impreza w domu to dobry pomysł na zabawę urodzinową? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: zdecydowanie tak! Jeśli poszukujesz inspiracji, jak przygotować domowe spotkanie urodzinowe, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Znajdziesz w nim wiele ciekawych informacji między innymi w takich kwestiach jak:

 • o czym należy pamiętać podczas organizacji urodzin w domu?
 • w jaki sposób przygotować urodzinowy tort – zrobić to we własnym zakresie czy zamówić w cukierni?
 • jakie zabawy warto przygotować dla rówieśników dziecka?

oraz wiele innych.

Urodziny dziecka w domu — jak zadbać o odpowiednią oprawę?

Szalejąca w ostatnich latach pandemia sprawiła, że aktywności i spotkania, które w okresie przedcovidowym odbywały się głównie poza domem, w ostatnich latach przenoszą się w coraz większym do naszego domowego zacisza. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w trosce o zdrowie i życie staramy się nie narażać na ryzyko zachorowania.

Istniejący stan rzeczy sprawia, że takie wydarzenia, jak na przykład przyjęcie urodzinowe dla dziecka, coraz częściej odbywają się w domu. Krytycy takiego rozwiązania mogą wprawdzie twierdzić, że urodziny dziecka w domu to pomysł dość skromny, ale czy jest tak w rzeczywistości? Niekoniecznie – wystarczy odrobina inwencji i chęci ze strony rodziców, by przygotować imprezę, która nie będzie odstawać od przyjęcia w restauracji.

Aby osiągnąć cel, musisz postarać się o takie aspekty jak między innymi:

 • dekoracje,
 • menu,
 • zabawy dla Twojej pociechy oraz pozostałych dzieci.

Urodziny dziecka w domu — zadbaj o odpowiednie dekoracje

Dekoracje mogą nadać niepowtarzalnego klimatu w czasie urodzinowego przyjęcia. Warto, byś w tym celu przygotował dekoracje we własnym zakresie (bibuła, balony, własnoręcznie przygotowana piniata), wzbogacając samodzielnie wykonane elementy o produkty kupione w sklepie dziecięcym. Dekoracje te będziesz mógł wykorzystać np. w czasie Mikołajek czy świąt Bożego Narodzenia.

Tort na urodziny dziecka — zrobić samemu czy zamówić?

Tort urodzinowy to absolutne must have podczas przyjęcia urodzinowego zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego solenizanta. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w dwudziestym pierwszym wieku nikt już nie wyobraża sobie porządnego przyjęcia urodzinowego bez tortu.

Jako rodzic zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować ten przysmak: samodzielnie czy zamawiając go w cukierni? W przypadku tortów domowych najczęściej spotyka się takie wersje jak na przykład:

 • tort czekoladowy (absolutna klasyka wśród tego typu przysmaków – któż z nas bowiem nie lubi czekolady?),
 • tort bezowy z truskawkami (lub innymi owocami),
 • tort biszkoptowy.

Jeśli jednak nie posiadasz nawet odrobiny talentu kulinarnego, lepszym pomysłem zdecydowanie będzie zamówienie tortu w cukierni. Takie rozwiązanie nie jest znacznie droższe w porównaniu z samodzielnym wykonaniem tortu, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić Ci wiele czasu. Dzięki temu mógł skupić się na innych aspektach przyjęcia urodzinowego, będąc spokojnym o to, że tort jest przygotowany przez doświadczonych profesjonalistów.

Przygotowanie kostiumów i ozdabianie przekąsek

Oczywiście, należy przy tym pamiętać, że tort urodzinowy to ważny, ale nie jedyny element przyjęcia. Ważne są także dodatkowe słodycze jak czekoladki, ciastka itd. Co ciekawe, możesz nadać im niepowtarzalną barwę oraz wygląd. W obecnych czasach nie jest to trudne – wystarczy zaopatrzyć się w barwniki spożywcze. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziesz miał żadnych trudności w tym, by nadać przekąskom niepowtarzalny wygląd.

Kostiumy mogą okazać się niezbędne, jeśli planujesz tematyczne przyjęcie urodzinowe dla dziecka. W jaki sposób dobrać kostiumy dla dziecka oraz dekoracje? Oczywiście, nie sposób znaleźć jednoznaczną, uniwersalną odpowiedź w tej kwestii. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każde dziecko ma inny charakter oraz zainteresowania.

Przykładowo, dla dziewczynki uwielbiającej bajki rozwiązaniem będzie strój nawiązujący do Barbie czy innych dziewczęcych idoli. Z kolei w przypadku chłopców warto zastanowić się nad takimi rozwiązaniami jak na przykład:

 • superbohaterowie (Kapitan Ameryka, Iron Man itd.),
 • motywy sportowe (najczęściej piłkarskie).

4 ciekawe zabawy na urodziny dziecka w domu: głuchy telefon, kalambury, karaoke i odgadywanie smaków

Ważne, by zabawy dla dzieci podczas przyjęcia urodzinowego były proste i nie wymagały znajomości skomplikowanych zasad. Dzięki temu najmłodsi nie będą zmuszeni marnować czasu na naukę reguł. Do takich prostych, a jednocześnie wciągających zabaw należą na przykład: kalambury, karaoke, odgadywanie smaków oraz głuchy telefon. Z pewnością każde z dzieci dobrze zna każdą z tych zabaw.

Urodziny dziecka w domu w czasie pandemii: życzenia w formie wideo

W czasie pandemii należy liczyć się z poważnymi ograniczeniami – niestety dotyczą one także takich domowych spotkań jak przyjęcie urodzinowe. Nawet jeśli zaproszeni przez Ciebie goście zamierzają Was odwiedzić, nie oznacza to, że będą mieli taką możliwość. Wbrew pozorom, wcale nie muszą oni zachorować na Covid-19. Wystarczy, by zostali wysłani na kwarantannę – nie będą oni mogli wówczas złożyć wizyty.

Na szczęście, w takiej sytuacji niezwykle pomocna okazuje się nowoczesna technologia. W dobie takich użytecznych rozwiązań jak Skype czy wideorozmowa na Messengerze możliwe jest złożenie życzeń w formie wideo. Takie rozwiązanie wprawdzie nie zastąpi prawdziwej, fizycznej obecności na przyjęciu, ale… jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.

Sprawdzone zabawy na urodziny dziecka w domu

Pamiętajmy, że – oprócz solenizanta – pozostałe dzieci także są ważne podczas przyjęcia. To właśnie dlatego należy zadbać, by maluchy nie zanudziły się podczas imprezy urodzinowej. Jak tego uniknąć? Rozwiązanie problemu jest bardzo proste – wystarczy przygotować im sprawdzone pomysły na zabawy. W zależności od liczby gości czy powierzchni mieszkania może być to na przykład:

 • gra w „ciepło-zimno” – należy schować drobny upominek, a jedno z dzieci otrzymuje za zadanie odnalezienie go. Pozostali uczestnicy udzielają mu wskazówek, mówiąc „ciepło” (jeśli szukający jest na dobrym tropie) lub „zimno”,
 • zabawy z balonami (w tym taniec z balonikiem),
 • rysowanie.

Jeśli wymienione zabawy nie okażą się wystarczające, może warto sięgnąć po zabawy czytelnicze dla dzieci (w każdym wieku jest to bardzo dobry pomysł, o ile zaopatrzysz się wcześniej w interesujące pozycje) – potraktuj książki jako nieskończone źródło inspiracjiWielcy odkrywcy i wielkie podróże to tylko jeden z motywów, które powinny zainteresować najmłodszych. Ponieważ mali chłopcy interesują się także ciekawostkami ze świata astronomii, dobrym rozwiązaniem może być dla nich np. książka "Ale kosmos!".

Jak widzisz, powyższe sposoby na zabawy dla dzieci nie wymagają drogich gadżetów itd. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności, by zająć dzieci nawet na kilka godzin. Co ważne, rozwiązania te powinny sprawdzić się szczególnie w przypadku mniejszych mieszkań.

Zaleca się, by podczas spotkania urodzinowego nie wyręczać się telewizją, grami komputerowymi itd. Podczas tego typu okazji najważniejsza jest integracja oraz relacje między uczestnikami zabawy, a nie nowinki technologiczne. Te ostatnie warto zachować na przykład na długie, jesienne wieczory.

Prezent na urodziny dla dziecka

Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziesz w naszym tekście. To Ty – jako rodzic – będziesz doskonale wiedział, jaki jest idealny prezent dla Twojego dziecka: klockikonsola do gier czy książki.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci