Strona główna >Wydarzenia >Mikołajki

Mikołajki - promocje

06.12
Mikołajki

Mikołajki – radosne święto

Obchodzone w Polsce 6 grudnia Mikołajki to święto ku czci św. Mikołaja, który był biskupem Miry. Dawniej związany z tym świętem dzień oznaczał wolne od pracy. Później postanowiono jednak znieść to święto w Kościele katolickim i aktualnie traktowane jest już tylko jako tzw. wspomnienie dowolne. Mikołajki to bez wątpienia radosny dzień, szczególnie dla wszystkich dzieci, które wierzą, że w nocy odwiedza je św. Mikołaj i wręcza im drobne prezenty. Święto stanowi magiczny przerywnik oczekiwania na prawdziwe przyjście św. Mikołaja w Wigilię Bożego Narodzenia.

Skąd się wzięły Mikołajki?

Mikołaj od bardzo dawna znany był w chrześcijaństwie jako święty oraz cudotwórca. Okazuje się, że już w X w. w dniu, kiedy przypadały Mikołajki przygotowywano dramaty liturgiczne skierowane do dzieci. Ich treść opowiadała historię uwielbianego przez najmłodszych świętego. Zwyczaj wręczenia prezentów przez św. Mikołaja posiada wiele różnych źródeł. Jedno z nich mówi, że pochodzi on ze środkowej Francji, gdzie kiedyś zakonnice roznosiły prezenty dzieciom z biednych rodzin. Podarunki zostawiały wieczorem w wigilię święta Mikołaja pod drzwiami, a w paczkach najczęściej znajdowały się pomarańcze i orzechy.

Zwyczaje związane z Mikołajkami

Mikołajki to bez wątpienia jeden z wyczekiwanych przez dzieci dni w ciągu całego roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy do najmłodszych przychodzi św. Mikołaj, wręcza im drobne upominki, po czym odchodzi, aby powrócić 24 grudnia. Wiele dzieci w tym dniu pisze listy do św. Mikołaja z prośbą o konkretne prezenty na gwiazdkę. Są one następnie zostawiane na parapecie razem z mlekiem i ciastkami, aby święty mógł się posilić. Oczywiście rolę Mikołaja odkrywają rodzice, którzy zabierają list, a na jego miejscu zostawiają drobne upominki dla swoich pociech. Mikołajki to cudowny dzień, który otwiera nas na magiczną aurę związaną z okresem świąt Bożego Narodzenia.

Aktywne gazetki