Strona główna >Blog >Kuchnia >Smak lata zamknięty w słoikach – domowe przetwory z owoców

Smak lata zamknięty w słoikach – domowe przetwory z owoców

Jeszcze kilkanaście lat temu, przygotowywanie domowych przetworów było tradycją w wielu polskich domach. Obecnie jednak szybki tryb życia i nieustanny brak czasu sprawiają, że jedynie znikoma ilość osób nadal praktykuje ten zwyczaj. Czy warto wrócić do przygotowywania domowych dżemów i kompotów? Jakie zalety wynikają z zaopatrywania swojej kuchni w konfitury i soki własnej produkcji?

Domowe przetwory z owoców – smaki, które przypominają nam dzieciństwo

Domowe przetwory wykonane z owoców sezonowych wielu osobom przypominają beztroskie lata dzieciństwa. Przygotowanie ulubionych dżemów, powideł, soków czy kompotów w okresie wakacyjnym, to doskonały sposób na umożliwienie sobie przywoływania smaku ulubionych owoców przez cały rok. Własne przetwory to też okazja do zagwarantowania sobie zdrowszych zamienników dla sklepowych, wysokoprzetworzonych produktów. Domowe dżemy, w szczególności te, które nie zawierają zbyt dużych ilości cukru, to źródło witamin i substancji odżywczych. 

Domowe przetwory z owoców to nie tylko dodatek do obiadu czy kanapek. Można też wykorzystać ulubione konfitury do pieczenia ciast i babeczek, które również mogą być sposobem na przypominanie sobie czasów dzieciństwa. Pyszne przetwory na zimę mogą też stać się w przyszłości smakiem przywołującym wspomnienie domu, dla najmłodszego pokolenia domowników. Warto w swojej kuchni przygotowywać domowe dżemy każdego roku. 

Akcesoria do przygotowania przetworów domowych – lista niezbędnych przyborów do pasteryzowania

Jakie owoce do przetworów wybrać to nie jedyne pytanie dotyczące przygotowania konfitur czy dżemów. Warto wiedzieć, w jakie akcesoria warto zainwestować podczas wizyty w swojej ulubionej sieci handlowej

  • drylownica - przetwory z owoców przygotowywane na zimę wymagają dobrej jakości drylownicy. Staropolskie nalewki, ulubione konfitury czy dżemy wiśniowe mogą być bardzo czasochłonne i trudne do przygotowania bez tego narzędzia;
  • obieraczka - w sklepach takich jak Pepco czy Lidl są obecnie dostępne różnorodne obieraczki, dopasowane do konkretnych gatunków owoców i warzyw. Mogą one znacząco usprawnić pracę w kuchni;
  • przecierak - niezbędne narzędzie, które jest wyjątkowo przydatne podczas przygotowywania przetworów z miękkich owoców takich jak maliny czy morele;
  • słoiki i butelki - bez odpowiednich słoików i butelek, przygotowanie ulubionych przetworów jest po prostu niemożliwe. Warto dokładnie przemyśleć wybór, aby kupione naczynia odpowiadały specyfice przygotowywanego produktu. Szeroki wybór różnorodnych słoików można znaleźć m.in w Action;
  • gumki do słoików - pyszne przetwory na zimę, które mają być umieszczone w słoiku, należy szczelnie zamknąć. Gumki powinny być precyzyjnie dopasowane do rozmiaru słoika;
  • lejek 
  • duży garnek
  • sokownik - jest nieco droższą inwestycją niż wskazane powyżej akcesoria. Znacząco jednak wspomaga przygotowywanie ulubionych soków i kompotów.

Konfitury z owoców – idealny dodatek do naleśników i słodkich wypieków

Konfitura z różnych owoców to nieodłączny element dobrze wyposażonej spiżarni. Dzięki zawartości dużych kawałków owoców, nawet podczas zimnych i szarych dni, mogą one przynieść wspomnienie lata. Konfitury truskawkowe czy brzoskwiniowe doskonale nadają się przede wszystkim do naleśników. Jest to jedna z ulubionych potraw - zarówno dzieci, jak i dorosłych smakoszy. W szczególności połączenie naleśników z domowym kompotem może być trafnym pomysłem na pełnowartościowy posiłek. 

Również przygotowywanie słodkich wypieków może wymagać użycia dżemu czy konfitury. Domowy słoik przetworu to gwarancja użycia zdrowego produktu z prawdziwych, świeżych owoców. Ciasto, w którym znajdzie się tego rodzaju porcja owoców, z pewnością skradnie serca wszystkich domowników. 

Dżemy, powidła, marmolady i frużeliny – jak wybierać owoce, aby domowe przetwory zachwycały smakiem?

Jakie owoce do przetworów warto wybierać, aby zachwycały aromatem i smakiem? Najlepszym sposobem jest stosowanie owoców sezonowych. Są one z reguły najsmaczniejsze, a dżemy i kompoty wykonane w domowym zaciszu, przy ich użyciu nawet po wielu miesiącach zachwycają walorami smakowymi.

Najlepsze efekty można osiągnąć wybierając owoce wyhodowane we własnym ogrodzie. Jednak nie mając takiej możliwości, z powodzeniem można dokonywać zakupów w pobliskim markecie - takim jak Biedronka. Często dostępne produkty cechuje wysoka jakość i doskonały smak. Warto jednak zwracać uwagę na kraj pochodzenia danej rośliny. Dobrym wyborem zawsze będą owoce polskie. Przygotowując przetwory owocowe, rodzaje docelowych produktów również determinują to, jakie owoce warto wybrać. Dżem brzoskwiniowy będzie dobrym wyborem, ale nalewka wykonana z brzoskwiń - już niekoniecznie.

Owoce w cukrze – smak lata zamknięty w słoiku! Jak je przygotować?

Pyszne przetwory na zimę to również owoce w cukrze. Są one smaczne zarówno jako samodzielna przekąska, jak i w formie dodatku do wypieków. Jest to produkt bardzo prosty do przygotowania. Owoce powinny zostać dokładnie umyte, a następnie osuszone. Jeżeli mają pestki czy szypułki - należy się ich skrupulatnie pozbyć. W średniej wielkości garnku należy zagotować wodę z cukrem, a następnie dodać wcześniej przygotowane owoce.

Całość powinna gotować się na wolnym ogniu kilkadziesiąt minut. Czas w dużej mierze zależy od konkretnego gatunku owoców. Po zdjęciu z kuchenki, owoce można odlać i ułożyć w miejscu, w którym syrop będzie mógł z nich swobodnie ściekać. Produkt końcowy jest gotowy kiedy owoce są zupełnie suche i pomarszczone.

 

Domowe kompoty i soki – jak zrobić tradycyjne napoje dla całej rodziny?

Sklepy spożywcze oferują szeroki wybór różnorodnych soków. Warto jednak zdecydować się na samodzielne przygotowanie owocowych napojów, które będą zdrowszą i smaczniejszą alternatywą dla gotowych produktów dostępnych w sieciach handlowych. Kompot można przygotować chociażby z syropu powstałego podczas gotowania wyżej wspomnianych owoców w cukrze. Syrop pozostały po całym procesie przygotowania przetworu należy pozostawić i zalać nim wcześniej napełnione świeżymi owocami słoiki. Całość powinna zostać zakręcona i pasteryzowana. 

Nieco inaczej wygląda proces przygotowania soku. Owoce z cukrem i wodą powinny znaleźć się w garnku, a następnie należy gotować je aż cała mieszanka zacznie wrzeć. Dopiero wtedy, płyn może zostać przelany do słoików i pasteryzowany. 

Staropolskie nalewki – z tych 3 owoców będą najpyszniejsze!

Staropolskie nalewki można określić elementem dziedzictwa kulturowego. Wywodzą się one ze zwyczajów myśliwskich i nadal są przygotowywane w wielu polskich domach. Najpopularniejsza jest oczywiście śliwówka i wiśniówka - przyczyną jest po prostu szeroka dostępność tych owoców. Z tego samego powodu, często wykonuje się nalewkę z owoców czarnej porzeczki. 

Decydując się na próbę przyrządzenia staropolskiej nalewki, warto pamiętać o tym, że należy wybierać jedynie bardzo dojrzałe owoce. Obecnie wiele osób przed zalaniem ich alkoholem, wkłada owoce do zamrażalnika. Jest to sposób, który pomaga uzyskać odpowiedni aromat i konsystencję finalnego produktu. 

Jak długo można przechowywać przetwory w słoikach?

Jak długo przechowywać przetwory? Najczęściej wskazywanym terminem jest rok. Mimo tego, wiele osób otwiera przygotowywane dżemy i kompoty nawet po upływie kilku lat. Warto pamiętać, że nawet, jeśli nasze własne przetwory faktycznie nie są zepsute, po takim okresie czasu nie posiadają już zbyt wielu wartości odżywczych. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest nawet minimalna ilość pleśni, a także brzydki zapach. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci