Strona główna >Blog >Dom i wnętrze >Home staging - jak podnieść wartość mieszkania? Małe zmiany, wielki efekt

Home staging - jak podnieść wartość mieszkania? Małe zmiany, wielki efekt

Czy właściciel nieruchomości ma wpływ na jego cenę i szybkość transakcji? Oczywiście, że tak. Przy sprzedaży liczy się nie tylko obiektywna wartość nieruchomości, ale i wrażenie, jakie robi na kupujących. Home staging w prosty sposób może podnieść wartość i zwiększyć zainteresowanie nieruchomością. To usługa warta swojej ceny – warto dowiedzieć się o niej więcej.

Pierwsze wrażenie ma znaczenie - czym właściwie jest home staging?

Dla osób kupujących mieszkanie liczy się wiele aspektów i cech nieruchomości. Każdy ma jakieś priorytety dotyczące zakupu. Może to być metraż, rodzaj budownictwa, duży balkon, liczba pokojów czy stan urządzenia mieszkania. Kupujemy jednak oczami i tak naprawdę w przypadku zakupu mieszkania pierwsze wrażenie ma dużo większe znaczenie, niż ktokolwiek by przypuszczał.

Home staging to usługa, która przy niewielkich nakładach finansowych poprawia pierwsze wrażenie, jakie robi nieruchomość. Choć obiektywna wartość mieszkania nie zmienia się, szybka metamorfoza mieszkania znacznie przyspiesza sprzedaż. Często skutkuje też uzyskaniem wyższej ceny ofertowej. Planując sprzedaż mieszkania, warto skorzystać z pomocy specjalisty od home stagingu. Odpowiednie przygotowanie nieruchomości ma kolosalne znaczenie i zmienia odbiór mieszkania przez kupujących.

Home staging – od czego zacząć? Lista akcesoriów niezbędnych do metamorfozy mieszkania

Czy zalecenia, jakie niesie ze sobą home staging, wiążą się z drogim remontem lub rewolucją we wnętrzu? W żadnym wypadku tak nie jest. Home staging skupia się na prostych i niedrogich zabiegach, które nie są obciążeniem finansowym dla sprzedającego, a jednocześnie zmieniają na korzyść wygląd nieruchomości.

Home staging to najprostszy sposób na to, by podnieść wartość mieszkania bez ponoszenia znacznych kosztów. Nie chodzi tutaj o ukrycie mankamentów czy wad mieszkania. Home staging ma za zadanie uwydatnienie atutów nieruchomości. Metamorfoza mieszkania za grosze może zakładać zakup takich elementów jak:

 • tanie tekstylia,
 • tanie lampy do domu,
 • dekoracje do home staging,
 • obrazy lub plakaty,
 • rośliny,
 • niedrogie meble,
 • i inne.

Już niewielkie zmiany mogą wpłynąć na wrażenie, jakie na kupującym zrobi mieszkanie. Oświetlenie może wydawać się nieistotnym dodatkiem. Niemniej to właśnie światło buduje przestrzeń wnętrza. Podobnie w przypadku tekstyliów – dywanów, zasłon, pledów czy poduszek – dzięki nim mieszkanie wydaje się przytulniejsze. To także łatwy zabieg umożliwiający ujednolicenie stylistyczne wnętrza.

Przede wszystkim porządek, czyli jak przygotować mieszkanie do metamorfozy?

Wiele osób przekonało się, jak wielką różnicę robi home staging - jak zacząć przygotowania do sprzedaży? Pierwsza, podstawowa i najważniejsza zasada szybkiej sprzedaży mieszkania to porządek. Bez tego nawet najdroższe meble i najpiękniejsze dekoracje do mieszkania nie zrobią na kupujących odpowiedniego wrażenia.

Aby mieszkanie można było uznać za przygotowane do sprzedaży, musi lśnić i pachnieć czystością. Szczególną uwagę warto poświęcić kuchni i łazience. Czystość w tych pomieszczeniach ma kluczowe znaczenie. Koniecznie należy pozbyć się tłustego brudu z okolicy kuchenki czy grzyba pod silikonem. Warto pomyśleć także o drobnych pracach odświeżających, które można zrobić samemu jak odmalowanie ścian czy usunięcie drobnych usterek jak poluzowane uchwyty, pęknięcia czy ślady po gwoździach.

Wrażenie czystego mieszkania będzie większe, jeśli przy okazji porządków „odgracimy” nieco dom czy mieszkanie. Mniej rzeczy wpływa jednocześnie na dwie ważne dla kupujących kwestie: wrażenie ładu i przestrzeń we wnętrzu. Lepiej aby w mieszkaniu znajdowało się mniej mebli, niż  żeby pokoje były zastawione przez stare, niepasujące do siebie i przypadkowe meble.

Etap techniczny w home staging – zatroszcz się o przestrzeń i usuń usterki

Aby móc zacząć poprawiać wrażenie, jakie robi nieruchomość na sprzedaż, w pierwszym kroku należy samemu poznać mankamenty i usterki w nieruchomości. Warto przeanalizować, które z nich są konieczne do naprawy przed sprzedażą. Pamiętajmy, że ukrywanie wad mieszkania może mieć dla sprzedającego negatywne konsekwencje. Większe prace watro zlecić fachowcom. Należy także rozważyć, co można zrobić samodzielnie.

Do najczęstszych usterek, które mogą zniechęcić kupującego do wybrania właśnie naszej nieruchomości, należą:

 • brudne ściany wymagające odświeżenia,
 • pęknięcia w ścianach,
 • grzyb w łazience,
 • czyszczenie fug,
 • wymiana silikonu,
 • skrzypiące drzwi,
 • poluzowane uchwyty,
 • przepalone żarówki,
 • niedziałające gniazdka,
 • cieknący kran,
 • kamień na armaturze,
 • i inne.

Choć tego typu usterki mogą wydawać się nieistotne, mają ogromny wpływ na wrażenie, jakie robi na kupujących mieszkanie. Home staging zakłada usunięcie usterek technicznych. Często już na tym etapie różnica jest piorunująca – szczególnie jeśli liczba małych usterek jest znaczna – ich usunięcie ma realny wpływ na wygląd nieruchomości.

Warto pamiętać także o uwolnieniu przestrzeni. W trakcie usuwania usterek i sprzątania warto pozbyć się zniszczonych, nieatrakcyjnych i niepotrzebnych przedmiotów. W home staging dba się o przestrzeń – przygotowane do sprzedaży mieszkanie nie powinno wydawać się ani zagracone, ani zbyt puste.

Etap dekoracyjny w home staging: oświetlenie, dekoracje i tekstylia

Kiedy już dom lub mieszkanie lśni czystością, a czekające od lat usterki w końcu doczekały się usunięcia, można przejść do najprzyjemniejszego etapu – dekoracji mieszkania. Na tym etapie warto zainwestować w drobne akcesoria, które ożywią i ujednolicą wnętrze.

Metamorfoza mieszkania nie musi zakładać kupowania nowych elementów wyposażenia. Niemniej warto o tym pomyśleć. Etap dekorowania mieszkania z punktu widzenia klienta jest bardzo ważny. Dekoracje i detale znacząco wpływają na wrażenie i atrakcyjność mieszkania. Z tego względu warto w nie zainwestować.

Metamorfoza mieszkania za grosze - gdzie kupić dekoracje do domu w najlepszych cenach?

Zakup nowych, niedrogich akcesoriów dekoracyjnych takich jak lampy i tekstylia, ma wpływ na wygląd mieszkania i bezpośrednio przekłada się na cenę. W tym wypadku warto trzymać się neutralnej stylistyki: delikatnych wzorów, jasnych kolorów i klasycznego designu. Wiele pięknych akcesoriów, które chętnie wykorzystuje home staging, dostępnych jest w najpopularniejszych sieciówkach. Pomimo faktu, że zakup nowych elementów wiąże się z pewnymi kosztami, z pewnością opłaca się, a nawet może się on zwrócić. Z pewnością ma wpływ na cenę, jaką uzyskamy przy sprzedaży.

Home staging z pomocą niewielkich nakładów może podnieść wartość nieruchomości i wpłynąć na szybkość sprzedaży. Warto pamiętać o najważniejszych jego zasadach jak: czystość, przestrzeń i ujednolicenie wnętrza z pomocą tekstyliów i drobnych dekoracji. Skorzystanie z usług specjalisty od home stagingu to inwestycja, która szybko się zwraca. Dzięki niej nie tylko mamy szansę uzyskać wyższą cenę sprzedaży, ale także oszczędzamy swój czas, przyspieszając sprzedaż nieruchomości.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci