Jak zorganizować remont domu - plan prac remontowych i porady

Przeprowadzenie remontu mieszkania bywa trudnym i długim procesem. Warto jednak pamiętać, że jest to szansa na stworzenie komfortowej, pięknej przestrzeni, w której będziemy mogli efektywnie pracować i dobrze się czuć. Aby jednak proces ten przebiegł w spokojnej atmosferze i stanie uporządkowania, warto przeczytać poniższy artykuł.

Remont mieszkania nie jest straszny

Remont generalny mieszkania nie musi być wcale złym i trudnym doświadczeniem. Warto jednak pamiętać, że nie jest to ani tanie, ani krótkotrwałe przedsięwzięcie. Wie o tym chyba każdy, kto kiedykolwiek w życiu zdecydował się na taki krok. Często spontanicznie okazuje się, że prócz jednej rzeczy, konieczna jest także wymiana innych, psujących się lub zużytych elementów. Problemem okazuje się także znalezienie dobrej firmy, która w rzetelny sposób wykona pracę najdokładniej, jak to możliwe. Remont generalny powinien być jednak dobrze przemyślany. Jakie są etapy remontu mieszkania? Kiedy szczególnie warto zdecydować się na odświeżenie wnętrza? Remont w mieszkania - od czego zacząć?

Czy warto wyprowadzić się z mieszkania na czas remontu

Remont domu - od czego zacząć? Przede wszystkim od ustalenia najważniejszych kwestii, takich jak wymiary, materiały oraz styl, w jakim chcemy tworzyć nasze wnętrze. W obawie o wzrost poziomu frustracji oraz szereg innych nieprzyjemności, bardzo często rozważamy wyprowadzkę z miejsca zamieszkania na czas remontu. Zwłaszcza jeżeli planujemy remont starego mieszkania, możemy liczyć się z koniecznością zastosowania środków przeciwgrzybiczych czy impregnujących, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem okazuje się zmiana lokum i powrót do czystego, wyremontowanego mieszkania. Oczywiście istotne są tutaj kwestie finansowe. Jeżeli na czas prac remontowych możemy przenieść się do rodziny (np. rodziców), taki krok może mieć pozytywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Wynajęcie mieszkania na tak krótki czas okazuje się często niemożliwe, natomiast nocowanie w hotelu zbyt kosztowne, dlatego warto liczyć na wsparcie rodziny.

Remont mieszkania krok po kroku - jak zaplanować?

Generalny remont mieszkania krok po kroku przybliżał będzie nas to etapu końcowego, w którym będziemy mogli cieszyć się czystym, odświeżonym i designerskim wnętrzem. Jak przygotować mieszkanie do generalnego remontu? Przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od opróżnienia mieszkania ze starych, niepotrzebnych rzeczy. Dzięki temu zyskamy dodatkowa przestrzeń. Stare i niepotrzebne rzeczy wyrzucamy, natomiast innym możemy dać nowe życie. Remont starego mieszkania powinien rozpocząć się od uporządkowania starych przedmiotów oraz wyniesienia ich w kartonach w bezpieczne miejsce. Ważna jest tutaj zasada - im mniej, tym lepiej. 

Kolejnym krokiem okazuje się znalezienie najlepszych inspiracji, które w pełni spełniają nasze oczekiwania. Remont mieszkania w bloku lub domu jednorodzinnym powinien uwzględniać stylu aranżacyjnego, który jest zgodny i spójny z naszymi oczekiwaniami i gustem. Aktualnie największą popularnością cieszy się styl soho. Do niedawna królowały klimaty chłodnej Skandynawii, jednak aktualnie im większe zawirowanie kolorów i dziwniejsze połączenie struktur, tym lepiej. 

Generalny remont mieszkania krok po kroku uwzględniać powinien także ustalenie tego, co będziemy robić. Jeżeli chodzi tutaj wyłącznie o pomalowanie ścian oraz zmianę mebli, najprawdopodobniej pomoc potrzebna będzie wyłącznie w przypadku wyniesienia mebli. Oczywiście warto także zatrudnić ekipę remontową, która wykona pracę szybko i precyzyjnie, a z nas ściągnie konieczność zakupu przedmiotów do malowania jak wałki czy taśmy. Jeżeli jednak kolejność prac remontowych w mieszkaniu będzie uwzględniała wymianę płytek lub innych podłóg na nowe lub zmianą drzwi czy podniesieniem sufitu, wybór powinien paść na sprawdzonych specjalistów. Oczywiście remont w bloku powinien także uwzględniać poinformowanie sąsiadów o planowanym przeprowadzeniu prac. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto poinformować, ile potrwają prace, a także przeprowadzać remont wówczas, kiedy sąsiedzi są w pracy. Nie należy łamać zasad ciszy nocnej, jeżeli nie chcemy problemów z tego tytułu. 

O czym pomyśleć, zanim zaczniemy remont mieszkania

Kwestie związane z koniecznością uporządkowania przedmiotów i wyniesienia mebli zostały już uporządkowane. Ważne jest jednak, od czego zacząć remont w domu i jak przygotować się na to wydarzenie? Jeżeli planujemy większy remont, powinniśmy także dowiedzieć się kilku kwestii związanych z utylizacją mebli czy materiałów budowlanych. Nielegalne jest wyrzucanie takich elementów na wysypisko. Utylizacji powinny podlegać także materiały budowlane oraz gruz, którym pod żadnym pozorem nie można utwardzać piaszczystych dróg. Wiele osób sądząc, że zasypanie kolein będzie dobrym rozwiązaniem, popełnia błąd, ponieważ odłamki płytek mogą przebić oponę przejeżdżającego samochodu lub skaleczyć dzikie zwierzę. Warto wiec zakupić specjalny kontener na odpady budowlane, aby do niego wrzucać wszelkiego rodzaju odpady po remoncie. Ważne jest także dokładne uprzątnięcie wnętrza przed przybyciem ekipy remontowej. W tym celu remont krok po kroku powinien uwzględniać zabezpieczenie ruchomych przedmiotów, a także oddanie innym, potrzebującym mebli lub elementów, które nam nie będą już potrzebne. Warto rozważyć także sprzedaż, dzięki której możemy zyskać dodatkową gotówkę na remont. 

Rady od czego zacząć i jak przebrnąć przez każde pomieszczenie

Kiedy planujemy remont mieszkania, od czego zacząć, aby uporządkować przestrzeń bez konieczności wyprowadzania się z domu? Przede wszystkim warto stworzyć w domu tak zwane strefy, które pozwolą nam na chwilowe odcięcie się od brudu i kurzu. Warto więc wydzielić strefę brudną i czystą. W strefie brudnej wykonujemy oczywiście prace remontowe, natomiast w strefie czystej spożywamy posiłki, rozmawiamy i odpoczywamy. Strefy te warto oddzielić od siebie za pomocą folii malarskiej lub kotar na zamek błyskawiczny. Dzięki nim przebywając w strefie czystej, nie będziemy odczuwać zmęczenia, patrząc na nieco mniej uporządkowane rejony. Oczywiście remont powinien przechodzić fazowo. Wykonywanie wszystkich prac jednocześnie pozwoli na zaoszczędzenie czasu, jednak koszty psychiczne przebywania w takim nieładzie mogą być zbyt duże. 

Remont mieszkania: Ile kosztuje

Powyżej przedstawione zostały najważniejsze porady remontowe.. Skupmy się teraz na tym, ile w ogóle kosztuje remont, aby przygotować się na ten proceder finansowo. Należy pamiętać, że koszt każdego remontu jest inny, biorąc pod uwagę metraż, rodzaj wykonywanych prac, koszty zakupionych materiałów budowlanych oraz indywidualne ceny ekip remontowych, które wzrastają każdego roku. Tak naprawdę trudno oszacować ostateczny koszt przeprowadzenia remontu, ponieważ wszystko zależy także od tego, w jakim miejscu zdecydujemy się na zakup mebli oraz dodatków do naszego domu lub mieszkania. Warto zwracać szczególną uwagę na rabaty oraz na to, by zwyczajnie nie przepłacać. Bardzo często identyczna kanapa lub stolik kosztuje połowę ceny w innym miejscu. 

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci