Strona główna >Blog >Czas wolny >Morze Śródziemnomorskie, jakie miejsca warto odwiedzić. Ranking najpiękniejszych miast.

Morze Śródziemnomorskie, jakie miejsca warto odwiedzić. Ranking najpiękniejszych miast.

Morze Śródziemnomorskie co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. Do Morza Śródziemnego ma dostęp wiele państw, a każde z nich oferuje szeroką ofertę rajskich wakacji w urokliwych miasteczkach. Grecja, Włochy, Chorwacja, Hiszpania, Francja, Cypr – to tylko niektóre z państw, które mają dostęp do tego wyjątkowo ciepłego i egzotycznego morza. Jak zatem wybrać idealne miejsce dla siebie? Jak zorganizować wczasy nad Morzem Śródziemnym na własną rękę, a jakie są zalety wakacji z biurem podróży? I która z opcji jest najbardziej opłacalna? Sprawdzamy!

Gdzie warto pojechać nad Morze Śródziemnomorskie?

Wakacje 2021 wzbudzały wiele emocji i kontrowersji. Choć Europa i reszta świata powoli wracają do normalności, w dalszym ciągu wiele miejsc pozostaje niedostępnych dla turystów. Na szczęście miłośnicy Morza Śródziemnomorskiego nie mają się czym martwić. Nadmorskie miasteczka w wielu państwach jak co roku przygotowały dla turystów wiele atrakcji. Różnorodność atrakcji turystycznych może jednak w pewnych momentach budzić konsternację. Pojawia się bowiem pytanie – gdzie warto pojechać nad Morze Śródziemne. Osobom, które jeszcze się wahają, z pewnością może pomóc ranking najpiękniejszych miast nad Morzem Śródziemnym.

Dubrownik, Chorwacja

Można odnieść wrażenie, że w ostatnim czasie coraz więcej osób z całego świata wpisuje w wyszukiwarkę swojego komputera hasło "Chorwacja wakacje". Potwierdzają to liczby turystów z całego świata, którzy tłumnie zmierzają zachwycić się urokiem chorwackiego Dubrownika. Dla polskiego turysty, Chorwacja jest krajem ludzi o dość zbliżonej mentalności i podobnym języku, ale przedstawiającym zupełnie nieznane nam zwyczaje, tradycje i smaki. Wiodące biura podróży mają bogatą ofertę chorwackich wakacji nad Morzem Śródziemnym. Są to oferty skierowane do osób, które oprócz spędzania czasu na plaży, lubią zachwycać się urokami starej bałkańskiej architektury i próbować lokalnych przysmaków.

Rzym, Włochy

Rzymskie wakacje połączone z wypadem nad morze? Brzmi jak marzenie, prawda? Nic więc dziwnego, że wczasy w Rzymie znajdują się w stałej ofercie biur podróżyWłoskie wakacje będące połączeniem zwiedzania Rzymu – jednego z najpiękniejszych europejskich miast – z beztroskim wygrzewaniem się na rajskiej plaży to duet idealny. Jeśli dodać do tego pyszną włoską kuchnię i lampkę lokalnego wina to wychodzą nam wakacje marzeń.

Valencia, Hiszpania

O uroku hiszpańskiej Walencji można by mówić godzinami. Jest to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miast na Półwyspie Iberyjskim. Hiszpania to jedno z najchętniej odwiedzanych państw europejskich. Nic więc dziwnego, że biura podróży pękają w szwach od ofert wakacji w tym pięknym mieście. Walencja to miasto pełne zachwycających obiektów architektonicznych i rajskich plaż z przejrzyście czystą wodą. Osoby, które szukają idealnego miejsca nad Morzem Śródziemnym, z pewnością powinny rozważyć wakacje w Walencji.

Nicea, Francja

Francuskie Lazurowe Wybrzeże kojarzy się z luksusem, kasynami, jachtami i drogimi restauracjami. Czy to oznacza, że francuskie miasta nad Morzem Śródziemnym są poza zasięgiem przeciętnego polskiego turysty? Wcale nie! Wiele biur podróży oferuje swoim klientom francuskie czasy nad Morzem Śródziemnym w atrakcyjnych cenach. Miastem, które każdego roku przyciąga tłum turystów, z pewnością jest Nicea. To stare miasto zachwyca zabytkową architekturą i dostępem do pięknych, rajskich plaż. Jest to zdecydowanie jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc nad Morzem Śródziemnym.

Wczasy na własną rękę czy z biurem podróży?

Każde biuro podróży skupia się na tym, aby zapewnić swoim klientom bezpieczne wakacje pełne niezapomnianych atrakcji. Nie mniej jednak wielu turystów stoi przed klasycznym dylematem – podróż z biurem podróży czy samodzielnie zorganizowana wyprawa. Warto poznać plusy i minusy obu opcji. Niewątpliwą zaletą wczasów z biurem podróży jest, że są one świetnie zorganizowane. Jest to szczególnie ważne w przypadku wakacji last minute. Z drugiej jednak strony wąskie ramy planu podróży nie dają zbyt wielu możliwości podejmowania samodzielnych decyzji odnoście tego gdzie, kiedy i co wpisane jest w listę atrakcji. Z drugiej strony ściśle opracowany plan na wczasy może być niezwykle pomocny dla osób, które nie mają zmysłu organizacyjnego lub po prostu niewiele wiedzą o miejscu, do którego się wybierają. 

Z drugiej strony, żadna podróż nie nie będzie tak wielką przygodą jak ta, zorganizowana na własną rękę. Jest to opcja dla osób, które potrafią planować podróż, określać budżet, trasę i plan działania. Nie da się jednak ukryć, że podróż na własną rękę, pomimo wielu zalet, może być nieco ryzykowna – biura podróży załatwiają wiele kwestii za nas. Jednak w przypadku wczasów na własną rękę, za bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych odpowiadamy sami.  Czy warto podjąć ryzyko dla przeżycia wakacyjnej przygody życia? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć samodzielnie. 

Samolot czy auto - co bardziej się nam opłaca?

W przypadku samodzielnego organizowania wczasów, pojawia się jeszcze jedna ważna kwestia, która jest kluczowa dla całej wyprawy. Tą kwestią jest, rzecz jasna, środek transportu. Czy bardziej opłaca się jechać autem, czy lepiej kupić bilet lotniczy. Promocje linii lotniczych są niekiedy tak kuszące, że odpowiedź narzuca się sama. Jeśli jednak ceny biletów są zbliżone do kwoty, jaką musielibyśmy wydać na transport własnym autem, konieczne jest rozważenie wszystkich zalet i wad obu opcji. Osoby, którym zależy na pełnej swobodzie i które chcą spędzić czas nie tylko w kurorcie, ale także w jego najbliższej okolicy, mogą uznać posiadanie własnego auta za niesamowitą dogodność. Inną ważną kwestią jest do, że oprócz pojemności bagażnika, nic nie ogranicza naszego bagażu. Warto jednak pamiętać, aby przy planowaniu dłuższych tras zadbać o to, aby kierowca miał zmiennika lub zaplanować czas na odpoczynek i regenerację.

Gdzie spędzimy wakacje najlepiej i najtaniej?

Do tej pory najbardziej opłacalną destynacją położoną nad Morzem Śródziemnym jest Chorwacja. Państwo to położone jest stosunkowo niedaleko, dlatego podróż do niego jest równo dogodna z biurem podróży, jak i na własną rękę. W przypadku organizowania wczasów na własną rękę, możemy nieco zaoszczędzić, na przykład zabierając ze sobą swój własny prowiant. Warto jednak zapoznać się z ofertą wiodących biur podróży, które mają w swojej ofercie naprawdę kuszące promocje, a nie stać na nie każdego. 

Jedzenie jak na wakacjach, gotowe dania z sieciówek

Zabranie ze sobą gotowych dań z sieciówek jest dobrym pomysłem na ograniczenie kosztów. Nie oznacza to wcale, że przez cały okres wakacji musimy odżywiać się zupkami w proszku, rezygnując z lokalnych przysmaków. Zakładając, że każdy z nas spożywa średnio trzy posiłki dziennie, zastąpienie przynajmniej jednego z nich gotowym produktem, jest naprawdę sporą oszczędnością. O jakich produktach mowa? Mogą to być gotowe makarony ze sproszkowanym sosem, które zmieniają się w ciepły posiłek w dosłownie kilka minut, różnego rodzaju kasze, ryże, a także przetwory mięsne i warzywne zamknięte w wygodnych słoiczkach.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci