Dlaczego w sklepach czasami pytają o kod pocztowy?

post image - Dlaczego w sklepach czasami pytają o kod pocztowy?

Często w sklepach można spotkać się z prośbą kasjera o podanie kodu pocztowego. Swego czasu w niektórych marketach można było nawet zobaczyć uniformy pracowników z prośbą „podaj mi swój kod pocztowy”. Obecnie jest to na tyle rutynowa procedura, że wiele z nas recytuje wymagane cyfry bezmyślnie. Czy wiesz jednak po co sklepom jest Twój kod pocztowy? Czy jego podawanie jest bezpieczne?

>

Zbieranie danych statystycznych – najczęściej podawany powód

Jednym z powodów, dla których markety chcą otrzymać Twój kod pocztowy jest tworzenie różnego rodzaju statystyk. Jeden ze sklepów budowlanych informuje np., że prosi o kod pocztowy, ponieważ chce wiedzieć skąd trafiają klienci. Sklepy określają w ten sposób, jak wielu odwiedzających to mieszkańcy tego samego miasta, a jak wielu z nich dojeżdża np. z okolicznych miejscowości. Chodzi o stwierdzenie jak duży jest zasięg oddziaływania sklepu.

Nowe udogodnienia dla Klientów, dzięki podaniu kodu pocztowego

Często podnoszonym argumentem jest także to, że sklepy zbierają takie informacje, aby wprowadzić nowe udogodnienia dla Klientów. Jednym z takich usprawnień są nowe trasy autobusowe, które mają być wygodne dla odwiedzających sklep. Markety tłumaczą także, że często proszą o kody wtedy, gdy zastanawiają się nad kolejnymi lokalizacjami swojej marki.

Czy Twoje dane mogą wypłynąć przez podanie kodu pocztowego w sklepie?

Jeżeli podasz swój kod pocztowy, to o dziwo istnieje możliwość identyfikacji Ciebie jako osoby. Jest to mechanizm zawiły, który zakłada, że płacisz bezgotówkowo. Jeśli tak jest to w systemie sklepu znajdują się cztery ostatnie cyfry Twojej karty oraz kod pocztowy. W ten sposób znacznie łatwiej można Cię namierzyć. Sklep może więc sprzedać Twoje dane. Działanie takie jest oczywiście nielegalne.

Masz prawo odmówić podania kodu pocztowego

Możesz oczywiście odmówić podania kodu, chociaż zdarza się, że sprzedawca odmawia wtedy sprzedaży. Jest to działanie absolutnie niezgodne z prawem, gdyż nie wolno uzależniać możliwości zakupu, od tego czy ktoś poda takowe dane czy nie. Wiele osób nie chce też utrudniać pracy kasjerom i dlatego recytuje swój kod pocztowy. Jeżeli chcesz pomagać marketom w ten sposób i wierzysz, że działają one w dobrej wierze, ale boisz się wycieku swoich danych, to masz dwie możliwości. Zapłać gotówką i podaj swój kod lub, jeśli mimo wszystko chcesz uregulować rachunek kartą, podaj kod zbliżony, do tego który jest rzeczywisty. Mieszkając w dużym mieście, możesz podać kod innej dzielnicy, a przebywając w małej miejscowości, możesz podać ten należący do miasta leżącego nieopodal.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci