Jak pozbyć się jęczmienia na powiece?

Jęczmień to ostre, miejscowe zakażenie powieki, które wywoływane jest głównie przez gronkowce. To dosyć częsta przypadłość, a sprzyjają jej spadki odporności, źle wykonywany (lub niewykonywany!) demakijaż oczu lub korzystanie ze wspólnych kosmetyków. Wyróżniamy dwa jego rodzaje: wewnętrzny (zapalenie gruczołów tarczkowych) i zewnętrzny (zapalenie gruczołów Zeissa lub Molla). Pojawieniu się jęczmienia towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak: ropień na powiece, swędzenie, zaczerwienienie oka i powieki oraz łzawienie. Zakażenie może powodować też dolegliwości bólowe i opuchliznę, która prowadzi do ograniczenia pola widzenia.

Jak pozbyć się jęczmienia? Można użyć środków farmakologicznych np. kropli lub maści z antybiotykiem lub spróbować naturalnych metod. Zwolennicy medycyny naturalnej radzą, że by pozbyć się jęczmienia należy rozgrzewać i lekko rozmasować powiekę. Takie działanie przyspieszy jego pęknięcie i uwolni zalegającą w nim ropę. Do tego celu można użyć ugotowanego na twardo i nieobranego jajka. Wszystko dlatego, że ugotowane jajko długo utrzymuje ciepło i ma odpowiedni kształt. Pomocne mogą okazać się też ciepłe (ale nie gorące!) okłady z nagietka, rumianku lub zielonej herbaty. Należy jednak pamiętać o częstym zmienianiu kompresów, ponieważ szybko tracą one ciepło. Niezależnie od wybranej metody, rozgrzewające kompresy powinno się stosować 4 razy dziennie przez min. 10 minut.

Niektórzy polecają także przykładanie do zainfekowanego miejsca – potartej wcześniej - złotej obrączki. W rzeczywistości ta metoda jest podobna do wcześniej przedstawionych – chodzi o przyłożenie do oka ciepłego przedmiotu, który ułatwi poszerzenie ujść gruczołów. Należy pamiętać jednak o wcześniejszym zdezynfekowaniu obrączki. Przykładanie do zainfekowanego oka brudnych przedmiotów może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Okuliści przestrzegają, że w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować choroby. Jeśli pojawią się pierwsze objawy, można spróbować domowych metod. Jeśli jednak objawy nasilą się, a jęczmień nie zniknie w ciągu pięciu dni, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Czasami niezbędna jest też interwencja chirurga. Lekarze przestrzegają jednak, by nigdy nie nacinać jęczmienia samodzielnie – może się to skończyć poważnym zakażeniem. Zwracają też uwagę, że niedoleczony jęczmień może przeistoczyć się w przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, czyli tzw. gradówkę.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci