Potrzebne resztki – nie marnuj jedzenia

Wielkanoc już za nami, ale nie oznacza to wcale, że wszystkie przygotowane na święta potrawy zostały w całości zjedzone. Tradycyjnie okresy świąteczne sprzyjają nie tylko robieniu zakupów na zapas, ale także marnowaniu olbrzymich ilości jedzenia. W tym roku w wielu miastach odbywają się akcje, które mają na celu ograniczyć skalę marnowania żywności.

Zgodnie ze zwyczajem panującym w wielu domach, szczególnie podczas świąt na stole nie może zabraknąć jedzenia. Większość z nas kojarzy klasyki typu „jak się skończy to się dokroi” lub „jedz, bo się zmarnuje”. Pomimo starań wielu gospodyń i gospodarzy, co roku do koszy na śmieci trafiają tony świątecznego jedzenia, warto więc zastanowić się, co można zrobić, by temu przeciwdziałać.

Potrzebne resztki

W wielu polskich miastach, w okresie poświątecznym trwają zbiórki żywności, która nie została zjedzona podczas świąt. Pod nazwą „Potrzebne resztki” w Krakowie działa 5 punktów, które w dniach 23 i 24 kwietnia zbierają wciąż świeże, ale niepotrzebne już potrawy. Niektóre punkty są otwarte do późnych godzin wieczornych, a nawet w nocy.

W zamyśle organizatorów, akcja ma sprawić, że do bezdomnych i potrzebujących trafi świąteczna żywność, która w innym przypadku wylądowałaby na śmietnikach. W obliczu tysięcy osób dotkniętych problemem bezdomności, wyrzucanie nadających się do spożycia artykułów jest ogromnym marnotrawstwem.

Miliardy do śmieci

Według szacunków Banków Żywności, w okresie świątecznym i bezpośrednio po nim, na śmietnikach ląduje o 30 proc. więcej jedzenia niż w pozostałych dniach roku. W każdym miesiącu statystyczny Polak wyrzuca żywność o wartości około 50 zł. W skali miesiąca daje to kwotę niemal 2 miliardów złotych, a rocznie około… 23 miliardy złotych!

Wyrzucanie jedzenia nie jest oczywiście przejawem złej woli, ale najczęściej niewystarczająco przemyślanych zakupów. Dlatego za każdym razem, przed wyrzuceniem czegoś do śmieci warto zastanowić się czy nie można zrobić z tego innej potrawy lub przekazać potrzebującym. Oczywiście jeśli coś się już przeterminowało lub zepsuło, to należy się tego pozbyć, ale zastanowić się jak w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci