Strona główna >Blog >Zakupy >Bojkot artykułów z Rosji - lista produktów wycofywanych z polskich sklepów w ramach solidarności z Ukrainą

Bojkot artykułów z Rosji - lista produktów wycofywanych z polskich sklepów w ramach solidarności z Ukrainą

Niemal cały świat zjednoczył się w pomocy Ukraińcom, których kraj został zaatakowany przez Rosję. Zwłaszcza kraje europejskie oraz Stany Zjednoczone. Uchodźcom uciekającym przed wojną oferowane są miejsca noclegowe, ciepłe posiłki i tym podobne. Każdy pomaga, jak tylko potrafi. Czołowe firmy odzieżowe, kosmetyczne, technologiczne wycofują swoje produkty z Rosji oraz sprzyjającej jej Białorusi, a bojkot artykułów z Rosji stał się faktem w wielu krajach. Jak rozpoznać rosyjskie produkty? Czy bojkot artykułów z Rosji coś zmienia?

Czego dowiesz się z naszego artykułu?

  • Jaka jest lista popularnych rosyjskich produktów i marek?
  • Jakie sklepy są solidarne z Ukrainą?
  • Jak rozpoznać polskie produkty na półkach sklepowych?
  • Jak odczytuje się kod kreskowy?
  • Po czym rozpoznać rosyjskie produkty?

Przeczytaj także: Przewodnik po certyfikatach i znakach jakości produktów. Jakich certyfikatów i oznaczeń szukać?

Solidarni z Ukrainą - pomoc i wsparcie przez wycofanie produktów pochodzących z Rosji

Wiele osób na całym świecie solidaryzuje się z owładniętą wojną Ukrainą. Ruszyło wiele zbiórek i akcji, które mają na celu wesprzeć mieszkańców Kijowa, Mariupola, Chersonia i innych miast niszczonych codziennie przez wojska rosyjskie. Wolontariusze z całego świata pomagają uchodźcom uciec przed wojną i odnaleźć się w zupełnie nowej dla nich rzeczywistości. Organizowane są także specjalne transporty, które mają na celu wspomóc humanitarnie ludzi, którzy nie zdołali uciec z kraju pogrążonego wojną.

Aby zrujnować rosyjską gospodarkę i zmusić władze kraju do wycofania wojsk z Ukrainy, ludzie na całym świecie zdecydowali się na bojkot artykułów z Rosji. Jak to zrobić? Czy lista rosyjskich marek na całym świecie rzeczywiście jest coraz krótsza? Jak rozpoznać produkty z Rosji i Białorusi na tle innych artykułów spożywczych, kosmetyków czy alkoholi?

Sieci handlowe w Polsce przyłączają się do bojkotu artykułów z Rosji. Które to sklepy?

Za sprawą Internetu oraz mediów społecznościowych, wielu osobom doskonale znana jest lista rosyjskich produktów. Każdy robiąc codzienne zakupy, może dołożyć swoją cegłówkę wsparcia i zbojkotować produkty rosyjskie w sklepach. Ale sieci handlowe poszły o krok dalej, wycofując wiele produktów rosyjskich ze swojej oferty. To duży krok oraz akt solidarności z zaatakowaną Ukrainą i jej mieszkańcami, na który zdecydowało się wiele sklepów. Zrywanie przez całe przedsiębiorstwa współpracy z firmami rosyjskimi to ogromne straty finansowe dla agresora.

Które sklepy wycofały ze swojej oferty produkty rosyjskie? Sklepy solidarne z Ukrainą to między innymi sieci sklepów Lidl, Netto, Biedronka, Stokrotka, Kaufland, Carrefour czy Rossmann. Te sieci znacząco ograniczają oraz całkiem wycofują produkty rosyjskie w sklepach. Działanie sklepów to oczywista odpowiedź na codzienną postawę milionów ludzi wspierających Ukrainę w walce z Rosją.  Ponadto sieć sklepów Kaufland rozszerzyła ofertę polskich produktów na rzecz zastąpienia artykułów rosyjskich.

Sieć Biedronka przyłącza się do akcji - od 1 marca nie znajdziemy tam produktów z Rosji i Białorusi

Sieć sklepów Biedronka to jedno z przedsiębiorstw, które zdecydowało się na wycofanie z oferty artykułów rosyjskich oraz białoruskich. Choć, jak się później okazało, w ofercie sklepu nie znajdowało się zbyt wiele towarów wyprodukowanych w Rosji czy na Białorusi, to jednak jest to znaczący gest, które zachęca do bojkotu kolejne sieci. Obecnie bojkot artykułów z Rosji odbywa się lawinowo i dynamiczne – każdego dnia przybywa firm, które rezygnują ze współpracy z Federacją Rosyjską oraz Białorusią.

Jak rozpoznać produkty pochodzące z Rosji i Białorusi?

Jak rozpoznać polskie produkty i odróżnić je od produktów rosyjskich? To pytanie, które zadaje sobie codziennie wielu konsumentów, którzy chcą zrezygnować z zasilania rosyjskiej gospodarki. Warto zwracać uwagę na kod kreskowy. Jak odczytać kod kreskowy? Tak naprawdę niewielu z nas interesowało się tym zanim Rosja napadła na Ukrainę. Dzięki mediom społecznościowym lista produktów z Rosji szeroko rozpowszechniana, jednak co jeśli chcemy sprawdzić kod kreskowy konkretnego produktu?

Trzeba wiedzieć, że pierwsze trzy cyfry kodu oznaczają, z jakiego kraju pochodzi. Kody kreskowe oznaczające produkty pochodzące z Rosji to od 460 do 469. Natomiast kod ,który rozpoczyna się cyframi 481, przypisany jest do produktów pochodzenia białoruskiego.

Jak rozpoznać polskie produkty na sklepowej półce?

Kod kreskowy a polskie produkty? Numer 590 oznacza kod kreskowy polskich produktów. Wybierając produkty zaczynające się tymi cyframi, możesz mieć pewność, że pochodzą one od polskich producentów. Ale informacja o lokalnym pochodzenia produktu znajdziesz często także na opakowaniu czy obok ceny, jak na przykład w przypadku warzyw czy owoców.

Wielu polskich producentów umieszcza informację o kraju pochodzenia w reklamach czy innego rodzaju działaniach marketingowych. Z kolei listę produktów pochodzenia rosyjskiego bez trudu znajdziesz chociażby w mediach społecznościowych.

Czy klienci będą teraz bardziej zwracać uwagę na kody kreskowe i kraj pochodzenia produktu?

Wydaje się, że klienci sklepów spożywczych mają coraz większą świadomość kodów kreskowych oraz tego, jak je poprawnie odczytać. Sytuacja geopolityczna w pewien sposób wymusza na nas zdobywanie tej wiedzy, aby można było wykorzystać ją jako swego rodzaju broń i odpowiedź na rosyjską agresję. Bojkot artykułów z Rosji czy Białorusi to dla niektórych jedyny sposób na wsparcie Ukraińców w tej tragicznej dla nich sytuacji. Dlatego wiedza na temat kodów kreskowych stała się z dnia na dzień tak powszechna i łatwo dostępna. Na wielu stronach internetowych znajdziesz szczegółowy podział kod kreskowy a kraje pochodzenia produktów.

Bojkot rosyjskich produktów - aktualna lista produktów, które są wycofane ze sklepów

Wśród produktów wycofanych przez sieci sklepów takie jak Lidl, Biedronka, Kaufland i inne znajduje się wiele różnych artykułów rosyjskich i białoruskich. Od produktów spożywczych, słodyczy przez alkohol i kosmetyki. Wśród wycofanych produktów znajdują się na przykład rosyjskie wódki, czy popularne batony takie jak Twix, Bounty czy Snickers. Warto zauważyć, że wielu konsumentów nie miało wcześnie pojęcia, że są to produkty pochodzenia rosyjskiego lub białoruskiego. Popularne kosmetyki marek Rexona czy Dove także zniknęły z wielu sklepowych półek, a zastąpione zostały innymi produktami, na przykład tymi wytwarzanymi w Polsce.   

Bojkot artykułów z Rosji jest bez wątpienia dużym ciosem, który codziennie uderza w rosyjską i białoruską gospodarkę. To codzienny wybór, który każdy z nas może dobrowolnie wykonać. Zachowanie sieci sklepów motywuje i udowadnia, że człowieczeństwo w zderzeniu z interesami wciąż jeszcze istnieje. Mimo tragedii, która odbywa się tuż za granicą Polski takie ruchy pozwalają wierzyć, że w obliczu prawdziwego zagrożenia mieszkańcy krajów o różnych kulturach, wierzeniach i poglądach potrafią się zjednoczyć w walce z bestialstwem i niesprawiedliwością. Próba zrujnowania rosyjskiej gospodarki to działanie, w którym możemy wziąć czynny udział.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Może cię zainteresować