Piniata na urodziny dziecka - ludowy, hiszpański zwyczaj doskonały na imprezach urodzinowych

Aby zorganizować udane urodziny dziecka, wbrew pozorom nie potrzeba wiele wysiłku. Zamiast drogich ekskluzywnych rozwiązań, warto sięgnąć po proste, ale cieszące się od lat dużą popularnością metody. Takie wypróbowane sposoby działania mogą uczynić ze spotkania urodzinowego niepowtarzalną imprezę. Wśród nich znajduje się między innymi piniata.

Jeśli przeczytasz nasz tekst, poznasz odpowiedzi między innymi na takie pytania jak:

  • co to jest piniata urodzinowa?
  • gdzie narodził się pomysł na piniatę i jakie znaczenie mają w tym motywy oraz wierzenia ludowe?
  • piniata urodzinowa dla chłopca – co powinna zawierać?
  • piniata – jak zrobić domową piniatę i czym można ją wypełnić?
  • co włożyć do piniaty dla dzieci?
  • gdzie kupić piniatęEmpik, Biedronka, Lidl?
  • jakie elementy zastosować podczas piniaty dla małego dziecka?

oraz wiele innych. Jeśli zatem zbliżają się urodziny Twojej pociechy – koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas artykuł poradnikowy i zabierz się do przygotowywania przyjęcia.

Rozbijanie piniat – tradycyjne wierzenia i symbole

Rozbijanie piniaty to stosunkowo prosta, ale satysfakcjonująca rozrywka. Polega ona na tym, że uczestnik zabawy – mając zawiązane oczy – próbuje rozbić znajdującą się w pobliżu papierową formę. Nagrodę dla niego stanowi zawartość tej kolorowej konstrukcji – w zależności od sytuacji mogą być to cukierki, ciastka itd.

Jeśli chodzi o tradycję rozbijania piniaty, to zwyczaj ten ma już wiele lat i pochodzi z krajów latynoamerykańskich. Wiele informacji na temat tradycji piniaty można znaleźć na stronie Wikipedii. Szczególnie popularna jest piniata w Meksyku, aczkolwiek źródeł tego obyczaju upatruje się nawet w starożytnych Chinach. W różnych kulturach piniata przybiera różne postaci – może mieć ona wygląd:

  • gwiazdy siedmioramiennej,
  • kuli,
  • zwierząt

oraz wielu innych. Właściwie, piniata wygląda zupełnie inaczej w zależności od kultury, lokalnej tradycji, a nawet pojedynczego domu.

Co ciekawe, choć piniata jest kojarzona głównie z dziecięcą zabawą, to w rzeczywistości zabawa ta jest pełna religijnej oraz ludowej symboliki. Przykładowo, na przestrzeni setek lat wśród ludności katolickiej:

  • zawartość piniaty symbolizowały błogosławieństwa, jakie czekają na pracowitych, dobrych ludzi w życiu doczesnym oraz wiecznym,
  • zasłonięte oczy to symbol bezgranicznej i bezinteresownej wiary,
  • siedem ramion piniaty (w przypadku przygotowania jej na podobieństwo gwiazdy) to odzwierciedlenie siedmiu grzechów głównych,
  • kij do rozbicia piniaty oraz kolorowe elementy ozdobne na piniacie mają na celu przypomnienie o pokusach czyhających na nas ze strony diabła oraz jego sile.

W niektórych kręgach przed przystąpieniem do rozbijania piniaty należy wykonać trzydzieści trzy obroty dookoła siebie. Gest ten z jednej strony ma za zadanie zaburzyć koordynację uczestników i utrudnić im walkę z piniatą, z drugiej zaś przypomina, że właśnie tyle lat Jezus Chrystus przeżył na Ziemi.

Skąd się wzięła piniata wypełniona cukierkami?

Jest to najprawdopodobniej tradycja latynoska. Chiński zwyczaj przypominający piniatę zakładał wypełnianie konstrukcji nasionami i roślinami.

Piniaty na urodziny dziecka — cyfry, kształty

Dobrym sposobem na ozdobienie piniaty urodzinowej może być ozdobienie jej liczbą symbolizującą wiek dziecka. Możliwe jest także przygotowanie lub zakupienie konstrukcji w kształcie danej liczby.

Wygląd i kształt figurki powinien być dostosowany do płci dziecka, jego charakteru oraz zainteresowań. Piniata urodzinowa dla chłopca lubiącego sport może przypominać np. piłkę nożną, a dla dziewczynki dobrym rozwiązaniem będzie konstrukcja przypominająca różową gwiazdkę.

Jak zrobić piniatę? Piniata DIY

Przygotowanie piniaty może być ciekawym sposobem na odstresowanie się po ciężkim dniu. Sprawę znacznie ułatwia fakt, że wykonanie jej we własnym zakresie (tzn. DIY Do it yourself) nie powinno sprawić większych trudności. Aby osiągnąć cel, należy zaopatrzyć się w takie materiały jak:

  • niewielka ilość soli (powinna wystarczyć jedna, ewentualnie dwie łyżki),
  • stare, papierowe gazety,
  • dwie szklanki mąki,
  • 0,5 litra-1 litr wody,
  • bibuła w różnych kolorach,
  • balony.

Przy czym ilość powyższych składników może wzrosnąć, jeśli zamierzasz wykonać wyjątkowo dużą piniatę.

Oczywiście, konieczne jest także znalezienie spokojnego, przestronnego miejsca, w którym można zorganizować tymczasowy warsztat pracy.

Tworzenie piniaty krok po kroku

Aby wykonać piniatę w warunkach domowych, musisz – po zebraniu wyżej wymienionych składników – przeprowadzić następujące czynności:

  • przygotuj gęstą masę złożoną z papieru, mąki, wody oraz soli
  • uformuj ją w określony kształt (np. kula, kwadrat, gwiazda itd.) – Twoje możliwości są ograniczone jedynie przez plastyczny talent; do uformowania kulistej piniaty możesz wykorzystać napompowany balon
  • podczas konstruowania piniaty zadbaj o to, by przygotować otwór na łakocie
  • poczekaj dwa dni, aż przygotowana w ten sposób piniata wyschnie
  • użyj odpowiednich ozdób, by nadać piniacie niepowtarzalnego wyglądu
  • umieść smakołyki w piniacie i zawieś je w odpowiednim miejscu (np. pod sufitem, na drzwiach itd.).

Oczywiście, jeśli z różnych powodów nie masz czasu lub chęci na przygotowanie piniaty we własnym zakresie, to jeszcze nic straconego – możesz z łatwością kupić gotową piniatę w sklepie. Produkty z tej kategorii powinieneś znaleźć przede wszystkim w popularnych sieciach handlowych na terenie całej Polski (zarówno w największych aglomeracjach miejskich, jak i mniejszych miejscowościach, takich jak na przykład Włocławek) – Lidl, Biedronka czy Empik to tylko niektóre z nich.

W sieciach handlowych możesz bez większych trudności znaleźć tanie piniaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz w krótkim czasie oraz za stosunkowo niewielką opłatą nabyć gotowy produkt i zaoszczędzić czas.

Co włożyć do środka piniaty?

Jeśli zastanawiasz się, co włożyć do piniaty dla dzieci przygotowanej na przyjęcie urodzinowe, to dobra wiadomość dla Ciebie jest następująca: masz wiele możliwości w tym zakresie. Rozwiązaniem klasycznym, najchętniej wybieranych przez rodziców, są cukierki oraz inne drobne słodycze. Piniata z cukierkami to najczęściej spotykane rozwiązanie. Łakocie te mogą stanowić prezent dla dzieci po tym, jak uda im się zniszczyć piniatę.

Oczywiście, cukierki to dobre, ale nie jedyne dopuszczalne rozwiązanie. Możesz zdecydować się także na kolorowe konfetti i niewielkie balony, a nawet – drobne upominki jako dodatek uzupełniający do głównego prezentu.

Podczas wypełniania piniaty urodzinowej należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie – z oczywistych powodów nie powinno się umieszczać w niej ciężkich, kanciastych przedmiotów. W ferworze urodzinowej zabawy mogą one skrzywdzić dzieci oraz innych uczestników zabawy. To właśnie dlatego lepszym pomysłem są wspomniane już konfetti oraz balony – ponieważ są to bardzo lekkie przedmioty, nie powinny one skrzywdzić bawiących się dzieci.

Dekoracje z papieru i gadżety niejadalne

Podczas zabawy z piniatą należy mieć na uwadze, że elementy ozdobne są niejadalne. Pamiętaj o tym, ponieważ dziecko może pomylić gadżety niejadalne z cukierkami! Jest to ważne szczególnie w przypadku najmłodszych pociech.

Jak zrobić ozdobny kij do piniaty

Kij do rozbijania piniaty można kupić w sklepie bądź wykonać własnoręcznie. W tym drugim przypadku wystarczy nałożyć butelkę na krótki kij (drążek itd.), a następnie ozdobić ją kolorową bibułą. Jest to rozwiązanie proste w wykonaniu.

Piniata Lama - zabawa na urodziny dziecka

Ciekawym pomysłem, które zyskuje sobie na popularności, jest Piniata Lama. Nawiązuje ona swoim wyglądem do popularnej gry komputerowej Fortnite. Z pewnością gest ten doceni każde dziecko, które jest fanem rozgrywek komputerowych.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci