Pierwszy rowerek dla dziecka – jak dobrać model i rozmiar do wzrostu? TOP 5 rowerków dla najmłodszych

Pierwszy rowerek dla dziecka to bardzo wiele emocji nie tylko dla małego brzdąca, ale i także dla jego rodziców. Dorośli mogą mieć pewne wątpliwości, czy jest to odpowiedni moment na naukę jazdy na rowerze. Czują się oni odpowiedzialni za bezpieczeństwo maleństwa. Jednocześnie nie chcą pozwolić, aby ich strach hamował rozwój dziecka oraz odbierał mu całą frajdę z jeżdżenia po parku czy też na boisku. Kiedy należy zacząć naukę jazdy na rowerze? Jaki model oraz rozmiar wybrać? Sprawdźmy!

Pierwszy rowerek - jaki jest najlepszy wiek na rozpoczęcie nauki jazdy?

Rower biegowy dla rocznego dziecka nie budzi tak wielkich emocji, jak pierwszy rower z pedałami. Jest wręcz czymś oczywistym. Małe szkraby szybko uczą się na nim poruszać. Rozmiar oraz prędkość, jaką pociechy mogą na nim osiągnąć są stosunkowo bezpieczne.

Pewne obawy w rodzicach budzi pytanie, jaki jest najlepszy wiek na rozpoczęcie nauki jazdy na rowerze. Dużą rolę odgrywa sprawność dziecka. Jedne dzieci mają lepszą sprawność fizyczną, inni słabszą. Nie każde dziecko będzie zainteresowane jazdą na rowerze w tym samym wieku.

Specjaliści są zgodni, że najlepszy wiek na naukę jazdy na rowerze to około trzy lata. Dzieci w tym wieku powinny być już na tyle sprawne, aby szybko zorientować się, jak utrzymać równowagę na rowerku oraz poznać zależność pomiędzy pedałowaniem, a szybkością jazdy.

Kask i ochraniacze rowerowe, czyli bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Nauka jazdy na rowerze powinna odbywać się w bezpiecznych warunkach pod okiem rodziców. Najlepiej sprawdzi się do tego boisko lub park. Należy zadbać o to, aby było to mało uczęszczane miejsce. Dla dziecka duże niebezpieczeństwo mogą stanowić wolno biegające zwierzęta, biegacze, inni rowerzyści czy też zamyśleni przechodnie. Koniecznie należy zadbać również o akcesoria do jazdy na rowerze tj.:

 • kask rowerowy dla dziecka
 • ochraniacze rowerowe;
 • trąbka lub dzwonek;
 • uchwyt na bidon oraz bidon;
 • kolorowe dodatki na dziecięcy rower.

Kask oraz ochraniacze zabezpieczą dziecko w razie upadku. Dzieci powinny uczyć się od małego, że bezpieczeństwo na rowerze jest bardzo ważne. Każdy rowerek powinien mieć zamontowaną trąbkę lub dzwonek. Zadaniem rodzica jest czuwanie nad tym, aby maluch nabył nawyku używania sygnałów dźwiękowych oraz hamulców. Bidon przyda się podczas przerwy w trakcie nauki jazdy. Z kolei kolorowe akcesoria na rower dla dziecka wpłyną na radość malca mogącego przystroić swój pierwszy rower z pedałami według własnego uznania.

Jazda na rowerze dla dzieci niesie ze sobą niebezpieczeństwo upadku. Powinniśmy do tego przygotować dziecko nie tylko pod względem akcesoriów rowerowych tj. kask oraz ochraniacze, ale i mentalnie. Warto wyjaśnić dziecku, dlaczego ma je nałożyć. Maluch musi być świadomy, że może upaść, ale że jest na tyle zabezpieczony, że nic złego mu się nie stanie. W ten sposób pierwszy upadek nie będzie dla niego dużym dramatem i nie zniechęci go do dalszej nauki jazdy rowerem.

Jak dobrać rowerek do wzrostu dziecka?

Pierwszy rowerek dla dziecka – jak i każdy kolejny - powinien być dobrany odpowiednio do jego wzrostu. Pomocna może być tabela rozmiarów rowerów, która uwzględnia wiek dziecka, jego wzrost, rozmiar kół czy też rozmiar ramy.

Dziecko siedząc na rowerku powinno móc sięgnąć stopami do ziemi. Da mu to poczucie bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujemy się na pierwszy rowerek z ramą, należy zadbać o to, aby była ona wystarczająco nisko. Nie powinna ona utrudniać wsiadania oraz schodzenia z rowerku, jak i stania z rowerem.

Rowerek biegowy dla rocznego dziecka - czy warto?

Rowerek biegowy dla rocznego dziecka jest doskonałym wstępem do nauki jazdy. Rozwija on zdolności ruchowe dziecka, uczy małego szkraba, jak utrzymać równowagę na rowerku oraz w jaki sposób nim kierować oraz panować nad jego prędkością. Z takim doświadczeniem jazda na rowerze dla dzieci z pedałami przyjdzie mu znacznie łatwiej.

Dzięki doświadczeniu nabytym podczas jazdy na rowerku biegowym maluch z pewnością nie będzie odczuwał lęku przed nauką jazdy na rowerze z pedałami. Niespodziewany upadek będzie dla niego ostrzeżeniem, że pierwszy rower z pedałami to zupełnie coś innego niż rower biegowy czy rower na trzech kołach. Nauczy go to większej ostrożności podczas jazdy.

Rowerek dla dziecka z doczepianymi kółkami – czy to dobry pomysł na pierwszy rowerek?

Rowerek dla dziecka z doczepianymi kółkami przez lata był uważany za oczywisty etap nauki jazdy na rowerze. Obecnie niektórzy rodzice uważają, że jest to zbędne. Uczą oni dziecko od razu jazdy na rowerze na dwóch kółkach. Jest w tym trochę racji. Dziecko szybciej zrozumie, że musi panować nad rowerkiem utrzymując równowagę, pedałując, panując nad kierownicą oraz nad prędkością. Może być to jednak bardzo bolesna nauka jazdy na rowerze.

Jeśli mamy pewne wątpliwości odnośnie przyspieszonej nauki jazdy na rowerze, warto sięgnąć po sprawdzony sposób, czyli po rower na 3 kołach. Dla dzieci to duży komfort oraz bezpieczeństwo. Uczą się wówczas pedałować, kierować, panować nad prędkością. To dla nich i tak spore wyzwanie. Rower trójkołowy dla dzieci nie powinien być jednak rozwiązaniem na długi okres czasu. Gdy tylko zauważymy, że maluch sprawnie się na nim porusza, powinniśmy przejść do kolejnego etapu nauki – jazdy na rowerze z dwoma kołami.

Pierwsza jazda, czyli jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Kiedy uczyć dziecko jazdy na rowerze? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Tak naprawdę dzieci same wyrażą chęć, kiedy będą na to gotowe. Dlatego też pierwszy rowerek dla dziecka (rowerek biegowy dla rocznego dziecka, rower na trzech kołach, pierwszy rowerek bez doczepianych kół) powinniśmy kupić w miarę wcześnie. Następnie warto próbować zachęcić dziecko do jazdy i obserwować, czy jest ono zainteresowane rowerkiem. Jeśli latorośl wyrazi chęć nauki, wówczas należy wspierać małego szkraba w jego poczynaniach. Jedne dzieci podejmą naukę wcześniej, inne później. Nie należy sugerować się dziećmi znajomych, a nawet własnymi (starszymi). Z pewnością nie powinniśmy naciskać na dziecko, jeśli nie wykazuje ono zainteresowania nauką jazdy na rowerze.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Po pierwsze nie powinniśmy się bać o bezpieczeństwo naszego dziecka. Dziecko wyczuje nasz lęk i również może obawiać się jazdy na rowerze. Powinniśmy jednak zadbać o to, aby maluch był bezpieczny podczas nauki jazdy. Pierwszy rowerek dla dziecka powinien mieć uchwyt, który pozwoli nam wspierać dziecko podczas podejmowanych prób. Nauka jazdy na rowerze wymaga od rodzica cierpliwości oraz dobrej kondycji fizycznej.

Po udzieleniu instrukcji jazdy na rowerze oraz zademonstrowaniu powinniśmy zaufać dziecku i pozwolić na samodzielną naukę – metodą prób i błędów. Powinniśmy wspierać dziecko dobrym słowem. Krytyka jest tu zbędna. Nawet jeśli dziecko popełni jakiś błąd i upadnie, nie należy go krytykować, tylko motywować. Można zwrócić uwagę np. na to, że przez chwilkę utrzymało się na rowerze, że ujechało długi odcinek drogi, że upadając nie zrobiło sobie krzywdy. W ten sposób motywujemy dziecko do podjęcia kolejnych prób.

TOP 5 rowerków dla najmłodszych – sprawdzone i bezpieczne modele

TOP 5 rowerków dla najmłodszych to tylko kilka modeli godnych uwagi. Producenci dbają o komfort oraz bezpieczeństwo maluchów. Najlepsze rowery dla dzieci różnią się od pozostałych najczęściej drobnymi szczegółami, które zadecydowały o tym, że znalazły się one w rankingu.

Rower biegowy Coolslide (Unicorn Run Bike 77228-U PR/FAN Pink)

Rower biegowy Coolslide (Unicorn Run Bike 77228-U PR/FAN Pink) ze względu na kolorystykę idealnie nadaje się dla dziewczynki. Jest on lekki oraz wytrzymały. Piankowe opony oraz wygodne siedzenie zapewnią odpowiedni komfort podczas jazdy.

Rowerek biegowy Baby Tiger Flow

Jaki rowerek biegowy wybrać? Rowerek Baby Tiger Flow dostępny m.in. na stronie gazetkowo - kategoria turystyka cieszy się dużą popularnością wśród rodziców oraz maluchów. Dla rodziców ogromne znaczenie mają elementy tj.:

 • blokada skrętu kierownicy;
 • antypoślizgowe nakładki na rączki;
 • regulacja wysokości siodełka oraz kierownicy;
 • bezdętkowe koła absorbujące wstrząsy
 • wytrzymałość;
 • atrakcyjna cena.

Dla dzieci niezwykle ważny jest wygląd rowerka. Producent ma w swojej ofercie rowerki biegowe w bardzo ciekawych barwach. Nie bez znaczenia jest także duży komfort podczas jazdy.

Rowerek Kayoba Sara z doczepianymi kółkami bocznymi

Rowerek dla dziecka w promocyjnej cenie Kayoba Sara z doczepianymi kółkami bocznymi, zapewni komfort oraz bezpieczeństwo podczas nauki jazdy. To doskonały model na pierwszy rowerek dla dziecka. Wyglądem przypomina on rower górski. Profesjonalny wygląd sprawi, że dziecko poczuje się wyjątkowo dorosłe i odpowiedzialne podczas jazdy takim sprzętem.

Dziecięcy rower Kross (Black Edition JR D 24 WH/BLU MSBEJRXW004020)

Dziecięcy rower Kross (Black Edition JR D 24 WH/BLU MSBEJRXW004020) dostępny w sklepie Martes to dobry sprzęt sprawdzonego producenta rowerów. Dość wysoka cena jest dyktowana wysoką jakością. Jazda takim rowerem to pełen komfort. Rower nadaje się zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopaka. To doskonały prezent dla dziecka na komunię.

Dziecięcy rower Hard Tail Romet Rambler R6.0 JR 212616

Dziecięcy rower Hard Tail Romet Rambler R6.0 JR 212616 to świetny sprzęt dla większych dzieci, które doskonale opanowały już naukę jazdy na rowerze. To doskonały pierwszy rower na wspólne, dłuższe wyprawy za miasto. Duże koła, 21 biegów, przerzutki, hamulec przedni oraz tylni to jedynie kilka atutów tego roweru. Dziecko na rowerze Hard Tail Romet Rambler R6.0 JR 212616 z pewnością nie pozostanie w tyle w trakcie podróży.

Nie da się ukryć, że dla większości z nas ogromne znaczenie ma także atrakcyjna cena rowerów dla dzieci. Dlatego warto śledzić promocje w marketach. Zwłaszcza wczesną wiosną pojawiają się w nich rowery dla dzieci w atrakcyjnej cenie. Maluchy bardzo szybko wyrastają ze swoich rowerów. Nie ma sensu przepłacać. Tani rowerek dla dziecka dobrej jakości spokojnie może posłużyć także młodszemu rodzeństwu. Dziecko jeździ na nim najczęściej rok, góra dwa lata – jeśli dopasujemy odpowiednio wysokość kierownicy oraz siodełka. Dopiero starsze dzieci (nastolatkowie) potrzebują roweru na lata.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci