Jak zrobić domowe drożdże?

07.04.2020

|

Kuchnia

Jak zrobić domowe drożdże?

Ciasto do pizzy, chleb, paszteciki czy pączki to tylko kilka wyrobów, do przygotowania których używane są drożdże. W okresie, gdy na samodzielne gotowanie poświęcamy zdecydowanie więcej czasu, potrzeba ich użycia może pojawić się w każdej chwili. Co jednak zrobić, gdy w naszym sklepie nie znajdziemy drożdży? Podpowiadamy jak samodzielnie przygotować je w domu.

Bogactwo składników odżywczych

Drożdże dostarczają naszemu organizmowi szeregu witamin i minerałów, wśród których znajdują się między innymi potas, fosfor, cynk, wapń czy żelazo, a także witaminy B1, B6, B12 czy E. Pełna lista wartości dostarczanych przez drożdże jest znacznie dłuższa, co sprawia, że ich wykorzystanie w kuchni jest nie tylko praktyczne, ale również korzystne dla organizmu.

W domach, gdzie regularnie pieczony jest chleb, wykorzystanie drożdży jest czymś naturalnym, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, na czym polega ich działanie. Otóż drożdże to proste grzyby jednokomórkowe, które żywią się cukrami prostymi. W trakcie ich pracy, produkowany jest dwutlenek węgla, który w poszukiwaniu drogi ujścia, rozpycha nasze ciasto i nadaje mu napowietrzoną strukturę. W dużym uproszczeniu jest to zobrazowanie popularnego powiedzenia o rośnięciu jak na drożdżach.

Składniki potrzebne do przygotowania drożdży w domu

Przygotowanie drożdży w domu jest naprawdę proste i nie wymaga wielu składników. Potrzebne będą nam dwa ziemniaki, które po ugotowaniu należy dokładnie rozgnieść lub zblendować na gładką masę. W kolejnym kroku powinniśmy dodać łyżeczkę cukru i wszystko dokładnie wymieszać. Na koniec dodajemy łyżeczkę jasnego piwa i ponownie mieszamy.

Chociaż przygotowanie drożdży nie jest skomplikowane, to wymaga czasu. Wymieszane ziemniaki z cukrem i piwem przekładamy do słoika lub innego szklanego naczynia i przykrywamy ściereczką. W temperaturze pokojowej powinniśmy poczekać na naturalne dokończenie procesu przynajmniej kilka dni. Po tym okresie, drożdże są gotowe do użycia w kuchni.

Do czego wykorzystać domowe drożdże?

Samodzielnie przygotowane drożdże można wykorzystać do przygotowania wielu potraw. Z uwagi na zbliżające się święta mogą być to chociażby wielkanocne babeczki. Z powodzeniem możemy wykorzystać nasze drożdże także do wypieku chleba, rogalików czy przygotowania ciasta na pizzę. Pamiętajmy jednak, że o ile suche drożdże ze sklepu możemy przechowywać przez wiele miesięcy, to świeży wyrób powinniśmy trzymać w lodówce nie dłużej niż tydzień. Jeżeli nie wykorzystamy całej porcji, to resztę możemy zamrozić, a w razie potrzeby aktywować poprzez zanurzenie na 15-20 minut w ciepłej wodzie lub mleku.