Strona główna >Blog >Kuchnia >Jak przygotować zapasy i zaprawy sezonowe? Lista produktów, przetworów i kiszonek

Jak przygotować zapasy i zaprawy sezonowe? Lista produktów, przetworów i kiszonek

Półki sklepowe uginają się pod ciężarem dżemów, ogórków konserwowych czy sałatek z kapusty kiszonej, a wielu Polaków wciąż decyduje się na przygotowywanie własnych zapraw sezonowych – zwanych częściej przetworami. Co sprawia, że mimo konieczności włożenia w te pracę wysiłku, wciąż kochamy robić swojskie słoiki pełne smaków lata? Być może to znany aromat, a może pewność, że w przetworach znajdują się tylko te składniki, które powinny się tam były znaleźć. Poniżej przeczytasz, jakie owoce i warzywa warto zakonserwować na zimę i wiosnę. Dowiesz się również, jak mądrze robić zapasy żywności i jak przechowywać żywność, by nic się nie zmarnowało.

Sezon na zaprawy trwa! Dlaczego warto robić zapasy w postaci zapraw?

Kiedyś nie było możliwości zakupu gotowych dżemów, soków czy ukiszonych już ogórków w takich sklepach jak Netto czy Kaufland. Jeśli rodzina nie zrobiła przetworów owocowych, mogła w czasie zimy i wczesną wiosną pożegnać się z dostępem do smacznych i zdrowych owoców. Dziś przez cały rok w sklepie dostępne są słoiki z zakonserwowanymi owocami, mrożonki czy nawet świeże produkty prosto ze szklarni lub produkty z kraju, w którym temperatura jest znacznie wyższa. A jednak zapasy na zimę w słoikach wciąż jeszcze przygotowujemy, mimo że znaczna większość z nich robiona jest przez tych, którzy posiadają swoje drzewka owocowe i nie chcą, by owoce się zmarnowały. Tym, którzy robią zapasy sezonowe zależy, by ich domowa spiżarnia pełna była produktów pełnowartościowych i naturalnych. Oto kilka innych powodów:

 • domowe przetwory mają mniej cukru, dodatków i sztucznych konserwantów;
 • wiemy dokładnie, co się w nich znajduje;
 • zaprawy sezonowe są nie tylko smacznym dodatkiem, ale i pełnowartościowym produktem, dzięki czemu to znacznie zdrowsza alternatywa sklepowych słoików;
 • soki malinowe czy soki z czarnego bzu to świetne lekarstwo na przeziębienie;
 • ich wykonanie nie jest tak czasochłonne i kosztowne, jak się może wydawać.

Domowa spiżarnia - lista rzeczy, których potrzebujesz, by zamknąć smaki w słoikach

Czego potrzebujemy, jeśli tego lata zamierzamy zgromadzić na półkach w spiżarni zapasy na zimę w słoikach? Zanim zaczniemy cokolwiek kupować, dobrze jest najpierw zgromadzić niezbędną wiedzę na temat konserwowania żywności. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że coś zrobimy źle i nasza praca pójdzie na marne. Popytajmy w rodzinie – mamy, babcie i ciocie na pewno chętnie podzielą się swoimi sprawdzonymi przepisami. Jeśli nie mamy w rodzinie fanów przygotowywania przetworów, z pomocą przyjdzie nam Internet i książki kucharskie. Gdy już będziemy wiedzieć, jakie przetwory chcemy wykonać, kiedy, z jakich warzyw i owoców oraz w jaki sposób to zrobić, czas znaleźć produkt. Dobrej jakości owoców najlepiej szukać u renomowanych dostawców, a nie w supermarkecie. Gdy mamy już dojrzałe owoce, wyparzone słoiki i nowe zakrętki (niestety te już raz używane mogą być nieszczelne, przez co przetwory często ulegają zepsuciu), to idealny moment, by rozpocząć kluczowy etap przygotowywania przetworów. Myjemy owoce i odrzucamy te zepsute, usuwamy pestki, a potem gotujemy. Dalsze etapy zależą od tego, jakie przetwory właściwie planujemy wykonać.

Podsumowując, robiąc zapasy z ogrodu, będziesz potrzebować:

 • sprawdzonych przepisów i wiedzy;
 • wysokiej jakości owoców;
 • słoików;
 • nowych zakrętek do słoików;
 • cierpliwości w czekaniu, aż zaprawy będą gotowe do spożycia.

Zapasy z ogrodu: soki, dżemy i przetwory z polskich owoców sezonowych

Domowe zapasy żywności to przede wszystkim przetwory z owoców: soki, dżemy i konfitury. Dlaczego? O ile w sklepie, np. w Aldi, łatwo można znaleźć ogórki kiszone czy konserwowe, które przypominają te domowe, tak prawdopodobieństwo znalezienia dżemu truskawkowego lub konfitur z wiśni, które smakowałyby chociaż w połowie tak dobrze, jest bardzo niskie. Dlatego nawet osoby, które nie posiadają swoich drzewek owocowych, chętnie robią wielkie zakupy w sprawdzonych miejscach, by przygotować swoje ulubione zaprawy sezonowe. Najchętniej przygotowujemy sok z malin lub wiśni z uwagi na dobroczynne właściwości tych owoców. Jeśli chodzi o dżemy, truskawka, brzoskwinia i morela to jedne z ulubionych smaków Polaków. Jak konfitury, to wiśnia lub jagoda. Oczywiście nie można zapomnieć o kompotach z czereśni, które muszą pojawić się w wielu domach podczas niedzielnych obiadów.

Zapasy na zimę: domowe kiszonki, soki i marynaty z warzyw

Jednak nie tylko owocami człowiek żyje. Na szczęście mamy również pyszne, polskie warzywa sezonowe, z których możemy przygotować jeszcze pyszniejsze przekąski i dodatki do obiadu. Mowa oczywiście o kiszonkach, które udowadniają, że zdrowe może być jednocześnie bardzo smaczne. Ogórki kiszone to jeden z naszych ulubionych produktów. Świetnie nadają się do obiadu, ale i jako przekąska w ciągu dnia, składnik sałatek lub zupy ogórkowej. Ukisić można również oczywiście kapustę, by przygotować z niej pyszny bigos, kalafior czy kapustę pekińską. Z tej ostatniej szczególnie warto przygotować kimchi, czyli koreańską, kiszoną kapustę na ostro. A soki warzywne? Czy je również możemy zakonserwować? Oczywiście, tak samo jak chociażby sałatki warzywne, które tak wielu kupuje do dań obiadowych.

Jak mądrze zaplanować sezonowe zapasy żywności?

Wiele mówi się na temat tego, że każdy powinien mieć w domu jakieś zapasy żywności. Chodzi nie tylko o zapasy przetworów w spiżarni, ale i mały zapas cukru, mąki, soli czy makaronu. To produkty, które mają dłuższy termin ważności i spokojnie można je przez jakiś czas trzymać w szafkach. Takie zapasy w obecnych, dość niespokojnych czasach nie są złym pomysłem, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach, by żywność się nie zepsuła. Kupując produkty suche, sprawdzajmy datę ważności i wybierajmy tę z najdłuższym terminem do spożycia. Ponadto wybierajmy dobre jakościowo mąki czy ryże, które faktycznie zjemy. Kupując większe ilości, warto przejrzeć gazetki promocyjne w poszukiwaniu rabatów, by nie przepłacić. O czym jeszcze warto pamiętać? Oczywiście, jak we wszystkim, i w robieniu zapasów trzeba zachować umiar. Nie kupujmy takiej ilości produktów, której nie przejadłoby nawet wojsko, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeterminują się one, zanim zdążymy je zjeść.

Jak przechowywać żywność długoterminowo? 3 zasady, o których musisz pamiętać

Polacy coraz częściej robią zapasy suchej żywności. Wiemy już, jak robić zapasy, by nie przesadzić. A jak przechowywać żywność długoterminowo, by mieć pewność, że nic się nie zmarnuje? Oto 3 główne zasady, o których warto pamiętać:

 • miejsce przechowywania suchych produktów musi być również suche i osłonione przed promieniami słonecznymi;
 • przed uzupełnieniem zapasów należy dokładnie obejrzeć nowe produkty, by upewnić się, że opakowania nie noszą śladów uszkodzenia. Mole spożywcze to ostatnie, czego chcemy w naszych zapasach;
 • ustaw produkty zgodnie z datą spożycia. Te z najkrótszą datą ustawiamy z brzegu, aby były na wyciągnięcie ręki.

Te zasady pozwolą Ci lepiej dbać o przechowywaną żywność i zmniejszą ryzyko zepsucia się produktów jeszcze przed upłynięciem daty ich ważności.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci