Strona główna >Blog >Dom i wnętrze >Wentylator, klimatyzator czy oczyszczacz powietrza – co sprawdzi się najlepiej?

Wentylator, klimatyzator czy oczyszczacz powietrza – co sprawdzi się najlepiej?

Pogoda w Polsce lubi zaskakiwać, a fale upałów potrafią się dawać we znaki coraz częściej. Na szczęście, z pomocą przychodzi domowy sprzęt – wentylatory, klimatyzery oraz oczyszczacze powietrza. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, które z urządzeń wybrać – wentylator czy klimatyzator. Podpowiadamy również, jak działa klimatyzacja domowa.

Jak działa wentylator? Czy rzeczywiście obniża temperaturę w pomieszczeniu?

Wentylator domowy to urządzenie znane i powszechnie stosowane w bardzo wielu polskich domach. Jest tanie, nie zużywa dużo prądu, a przy okazji również i przynosi ulgę w gorące dni. Tu pojawia się jednak pytanie: czy wentylator schładza powietrze? Odpowiedź brzmi – niestety nie. Jest tak, ponieważ wentylator kolumnowy za pomocą skrzydełek wprawia jedynie powietrze w ruch. Podobnie jest również z wentylatorami bez śmigła, w których po pobieraniu powietrza urządzenie wydmuchuje je z dużą siłą.

Wentylator – czy warto kupować?

Nie da się ukryć, że największą zaletą wentylatorów jest ich atrakcyjnie niska cena. Są one dostępne w każdym dużym sklepie, a na sklepowych półkach można znaleźć wiele różnorodnych pod względem koloru i stylu modeli. Dzięki temu można je bez problemu dopasować do wystroju pokoju. Kolejnym plusem wentylatorów jest łatwość w utrzymaniu czystości oraz brak skomplikowanej konserwacji. Wiatrak wystarczy zdemontować, wyczyścić wodą z płynem do mycia naczyń, a następnie ponownie złożyć. Jeżeli więc się na nie zdecydujesz, koniecznie zajrzyj do artykułu "Przygotuj się na upały z Media Markt".

W jaki sposób działa klimatyzator? Skuteczność działania przy wysokich temperaturach

Klimatyzator, często określany również jako klimatyzer lub klimatyzator wodny to bardzo przydatny wynalazek. Jak działa klimatyzacja klimatyzatorem? Urządzenie chłodzi powietrze poprzez sprężanie i rozprężanie czynnika chłodzącego. To właśnie on odpowiada za schładzanie chłodziwa, które przemieszczając się pomiędzy skraplaczem a parownikiem, zmienia swój stan skupienia w gaz, tym samym chłodząc powietrze. Zastanawiasz się nad tym, jaki klimatyzator wybrać? Bardzo interesującym rozwiązaniem jest klimatyzator z oczyszczaczem powietrza, który nie tylko schłodzi, ale i oczyści wydmuchiwane powietrze. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przy dłuższym używaniu klimatyzatora wilgotność powietrza wzrasta, co sprawia, że upały stają się jeszcze bardziej uciążliwe.

Jak działa oczyszczacz powietrza? Czy posiada funkcję chłodzenia?

Oczyszczacz powietrza to bardzo przydatne urządzenie, które skutecznie pozbędzie się z powietrza kurz i innych alergenów. Dlatego też są one polecane osobom, które zmagają się z alergiami. Dzięki nim alergicy nareszcie odetchną z ulgą. Idealny oczyszczacz powietrza dla alergików znajdziesz po przeczytaniu artykułu "Najlepszy oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Jaki oczyszczacz wybrać i na co zwrócić uwagę?".

Oczyszczacz powietrza – czy warto kupować?

Zadaniem oczyszczacza jest przefiltrowanie powietrza przez system filtrów, które oddzielą czyste powietrze i z powrotem oddadzą je do otoczenia. W dobrych urządzeniach powinny znajdować się minimum 3 rodzaje filtrów. Są to:

  • Filtr wstępny – powstrzymuje największe zanieczyszczenia;
  • Filtr węglowy – węgiel aktywny neutralizuje brzydkie zapachy oraz lotne związki organiczne,
  • Filtr HEPA – to zaawansowany filtr, który oczyszcza powietrze nawet z 99,995% zanieczyszczeń.

Dzięki temu powietrze w pomieszczeniach staje się zdrowe i rześkie. Pozbawione szkodliwych substancji oraz alergenów – korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Niezwykle interesującym urządzeniem jest także oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Dzięki niemu możliwe stanie się nawilżenie zbyt suchego powietrza, co pomaga osobom zmagającym się z alergiami. Co więcej, taki sposób nawilżania wielu lekarzy rekomenduje w przypadku małych dzieci oraz osób starszych, które zmagają się z chorobami układu oddechowego. Urządzeniem można również delikatnie schłodzić powietrze. W tym celu wystarczy jedynie włożyć do urządzenia kilka kostek lodu, a w rezultacie temperatura obniży się o 2–3 stopnie Celsjusza.

Wentylator, klimatyzator czy oczyszczacz powietrza – co sprawdzi się u alergików?

W przypadku alergików walka z kurzem, pyłem, roztoczem i innymi alergenami potrafi być nie lada wyzwaniem. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób dopomóc sobie w walce z alergią. Osobom z alergiami odradza się stosowania tradycyjnych wentylatorów. Jest tak, ponieważ urządzenie wprawia powietrze w ruch razem ze znajdującymi się w nim alergenami. Wskutek tego alergik może poczuć nasilające się objawy alergii. Z kolei największym ograniczeniem klimatyzera jest jego budowa. Urządzenie posiada wewnętrzną matę, która na skutek stałego kontaktu z wodą nie tylko powoduje wzrost wilgotności powietrza, ale jest również idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów, pleśni itd. Zbyt duża wilgotność może przysporzyć się również osobom cierpiącym na astmę i katar. Będą one odczuwać większe nasilenie dolegliwości chorobowych. Dlatego też warto zwrócić uwagę na oczyszczacz powietrza. Należy jednak mieć pod uwagą, że sprzęt ten może jedynie nieznacznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu.

Ceny urządzeń i koszty eksploatacji wentylatora, klimatyzatora oraz oczyszczacza

Najtańszym rozwiązaniem są wentylatory. Najprostsze wiatraki biurkowe można kupić już za mniej niż 100 zł. To tyle, od ilu zaczynają się ceny klimatyzatorów. Za dobre urządzenie zapłaci się jednak powyżej 200 zł. Urządzenie to jest również nieco droższe w eksploatacji. Klimatyzator o mocy 5 kW w pomieszczeniu o powierzchni 50 m2 codziennie przez 2 h pracy zużyje ok. 3 kWh prądu. Tym samym w ciągu miesiąca zużyje on ok. 80 zł. Najdroższym rozwiązaniem są natomiast o oczyszczacze – zarówno pod względem ceny, jak i eksploatacji. Ceny urządzeń zaczynają się od ok.400 zł, a w przypadku niektórych modeli sięgają nawet 3 000 zł. Oczyszczacze pobierają też dużo prądu – w ciągu roku, koszt zużytej przez nie energii może wynieść ok. 200 zł. Do tego należy doliczyć również koszty wymiany wszystkich filtrów.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli estetyka. Który będzie pasował do nowoczesnego wnętrza?

Na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych modeli urządzeń. Nie da się jednak ukryć, że szczególne miejsce zajmują tu oczyszczacze. Ich nowoczesne, czasem wręcz futurystyczne kształty wprowadzają do wnętrz powiewu świeżości. Ponadto, wyglądają one również znacznie bardziej estetycznie niż np. klimatyzatory z rurą. Warto tu jednak zaznaczyć, że nie dotyczy to klimatyzatorów bez rury. Wiele z nich urzeka swoi m nowoczesnym i stylowym designem. 

Wentylator pionowy, klimatyzator bez rury, oczyszczacz powietrza oraz inne domowe urządzenia do chłodzenia powietrza znajdziesz w atrakcyjnych cenach na stronie Gazetkowo.pl – zapoznaj się z aktualnymi promocjami w sklepach Media ExpertMedia MarktCastoramaLeroy Merlin oraz wieloma innymi.

Kiedy wybrać wentylator, a kiedy klimatyzator lub oczyszczacz powietrza?

Duże znaczenie przy wyborze ma przede wszystkim podatność na alergie. Alergikom zaleca się bowiem stosowanie oczyszczaczy powietrza, które oczyszczą pomieszczenie z alergenów. W ich przypadku odradza się również stosowania wentylatorów oraz klimatyzatorów. Jeżeli jednak nie cierpli się na alergie – urządzenia te stanowią bardzo ciekawą alternatywę i z pewnością przyniosą ulgi w gorące, letnie popołudnia.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci