Strona główna >Blog >Czas wolny >3 domowe sposoby na pozbycie się kamienia z armatury

3 domowe sposoby na pozbycie się kamienia z armatury

Armatura łazienkowa i kuchenna jest narażona na ciągłe osadzanie się kamienia, szczególnie jeśli w miejscu, w którym mieszkasz, woda jest twarda. Wiele osób nie chce ciągle korzystać z chemicznych środków dostępnych w drogeriach czy supermarketach i szuka domowych rozwiązań na pozbycie się tego nieestetycznego nalotu. Jesteś jedną z takich osób? Poznaj 3 niezawodne sposoby na jego usunięcie!

Nie zapominaj o systematycznym czyszczeniu

Należy zacząć od tego, że armatura powinna być czyszczona regularnie i często, ponieważ tylko to zapobiegnie nadmiernemu osadzaniu się kamienia. Jeśli pielęgnujesz ją zbyt rzadko, to możesz mieć pewność, że późniejsze usuwanie zabrudzeń będzie znacznie trudniejsze, niezależnie czy użyjesz naturalnych sposobów czy też silnych środków chemicznych.

Ocet – bohater Twojego domu

Pierwszy sposób to ocet - absolutny król, jeśli chodzi o czyszczenie armatury. Wystarczy zmieszać go 1:1 z wodą i przemyć powierzchnię. Najlepiej sprawdza się sporządzenie mikstury i przelanie jej do spryskiwacza. Należy spryskać powierzchnię, a następnie przy pomocy bawełnianej ściereczki nasączonej wodą zmyć specyfik. Jeśli bardzo przeszkadza Ci zapach octu, możesz dolać do środka 2-3 krople olejku eterycznego.

Sok z cytryny daje blask!

Kolejna opcja to sok z cytryny. Jest on znany ze swoich właściwości nabłyszczających. Zmieszany z wodą sprawia, że elementy armatury pięknie wyglądają, a do tego są czyste i odkażone. Pamiętaj jednak, aby roztwór nie był silniejszy niż 1:1. Zbyt duża ilość soku może sprawić, że na armaturze pojawią się smugi lub zaczną one nieprzyjemnie się kleić. Podobnie do cytryny działa spirytus salicylowy. Przetarte nim krany czy słuchawki prysznicowe wyglądają idealnie. Nie nadaje się on jednak do powierzchni innych niż chromowane. Szczególnie mosiądz może zostać przez niego uszkodzony.

Soda oczyszczona – pogromca starego kamienia

Ostatnia opcja to soda oczyszczona, a właściwie pasta wykonana przy jej użyciu. Mieszając sodę wraz z wodą w proporcji 1:1, otrzymasz gęstą substancję, która świetnie sprawdza się do silnie zabrudzonych powierzchni. Możesz czyścić nią np. zapchane otwory słuchawek prysznicowych lub inne miejsca, na których kamień osadził się już bardzo mocno. Pamiętaj jednak, że silnym pocieraniem możesz porysować armaturę, dlatego najlepiej jest nałożyć pastę na zakamienione miejsce, odczekać kilka lub kilkanaście minut, a następnie spłukać całość letnią wodą, delikatnie pocierając.

Błyszcząca armatura w domu jest możliwa. Wypróbuj jeden z naszych sposobów i zobacz, jak wiele możesz zmienić u siebie!

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci