Pokaz sztucznych ogni w Polsce a za granicą
Historia puszczania sztucznych ogni jest bardzo długa. Niewielu wie o tym, że w III wieku p.n.e. po raz pierwszy w historii zaczęto puszczać fajerwerki w Chinach. Rolę dzisiejszych ładunków pirotechnicznych odgrywały gałęzie bambusa, które strzelały podczas palenia. Kilkanaście stuleci później zaczęto tak fetować w naszym kraju. Fajerwerkami świętowano m.in. zwycięstwo Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem, a pokazy pirotechniczne na miarę tamtych czasów stały się popularne wśród szlachty. W ten sposób podkreślano rangę zwycięstw i rocznic ważnych bitew, a także wybór króla. Fajerwerki podziwiano z okazji elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pokaz sztucznych ogni uświetnił także ogłoszenie niepodległości Polski w 1918 roku po 123 latach zaborów.
Dzisiaj puszczanie fajerwerków to jedna z najciekawszych atrakcji, która w Polsce towarzyszy ważnym uroczystościom. Sylwester to nie jedyny moment w roku, kiedy na niebie możesz podziwiać pokaz sztucznych ogni. Taki spektakl coraz częściej towarzyszy uroczystościom rodzinnym, np. weselom. W Polsce to wyraźny trend, który łatwo znaleźć w ofercie firm zajmujących się organizacją ślubów. Sztuczne ognie warto podziwiać również podczas takich eventów, jak organizowany w Szczecinie od 2012 roku Festiwal Widowisk Pirotechnicznych „Pyromagic”.
Fajerwerki i rakiety wciąż towarzyszą ważnym wydarzeniom społecznym i politycznym, np. wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku czy jako coroczny pokaz sztucznych ogni na zakończenie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, znany pod nazwą Światełko do nieba. Wyrzutnie rakiet z fajerwerkami to także wciąż ważny element miejskich sylwestrów, które organizują samorządy w różnych zakątkach Polski. Co warte zauważenia, coraz częściej głośne pokazy pirotechniczne zastępowane są przez ciche fajerwerki i lasery.
Chyba najsłynniejszy pokaz fajerwerków na świecie to ten w Sydney w Australii. Sylwester to co roku moment, w którym most Sydney Harbour Bridge i dach Sydney Opera House rozświetlają setki fajerwerków. W Londynie pokaz sztucznych ogni organizuje się w okolicy London Eye, czyli jednej z najsłynniejszych atrakcji turystycznych miasta. Powitanie nowego roku to, podobnie jak nad Wisłą, niejedyna okazja do podziwiania pokazu sztucznych ogni. Na całym globie nie brakuje znanych festiwali pirotechnicznych. Jednym z najsłynniejszych jest Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków organizowany na Malcie, który jednocześnie odbywa się w prawie 100 miejscowościach. W trakcie imprezy sztuczne ognie wystrzeliwane są w takt muzyki. W Kanadzie odbywa się z kolei największy i najbardziej znany letni festiwal Montreal Fireworks Festival, znany również pod nazwą L'International des Feux Loto-Québec.
Gazetki promocyjne - aktualne oferty
Fajerwerki a bezpieczeństwo – jak puszczać w sylwestra fajerwerki?
Środki ostrożności przy puszczaniu fajerwerków
Bezpieczne obchodzenie się z fajerwerkami to kwestia zdrowego rozsądku i dostosowania zabawy sylwestrowej do najważniejszych zasad:
Czy tanie fajerwerki i petardy stanowią dla nas zagrożenie?
Zazwyczaj to, co tanie, nie jest tak dobrej jakości jak droższe produkty. Wyjątkowo atrakcyjna cena powinna wzbudzić Twoje podejrzenia, chyba że korzystasz z wyprzedaży fajerwerków, np. tuż przed zamknięciem sklepu 31 grudnia. Znacznie ważniejsze od ceny rac i petard są jednak dobrze przemyślane zakupy. Szykując się na zabawę sylwestrową, pamiętaj, że:
Nasze zwierzęta a hałas. Jak zadbać o nasze pupile?
Za szczególnie wrażliwe na sylwestrowy hałas uważa się psy, choć wiele domowych pupili innych gatunków również odczuwa konsekwencje hucznego powitania nowego roku. Psy zazwyczaj reagują strachem lub agresją. Najczęstszym sposobem na dbanie o komfort czworonoga jest wyjazd poza miasto, gdzie świętowanie nie jest zazwyczaj tak huczne jak w mieście. Warto też wybrać się do weterynarza, który na co dzień zajmuje się Twoim pupilem. To on najlepiej poradzi, jak dbać o przyjaciela.
Pamiętaj także o bezpieczeństwie psa na spacerze. Puszczanie fajerwerków bez zgody np. urzędu gminy jest możliwe w Polsce tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Chociaż odpalanie sztucznych ogni w innym terminach jest karane, to zdarza się dość często i może wystraszyć psa na tyle, że ten zerwie ze smyczy.
Ważna jest też odpowiedzialność społeczna za dobro zwierząt. Nie bez powodu coraz więcej imprez, np. sylwestrów miejskich, kończą pokazy laserowe albo cichych fajerwerków (tzw. silentów) zamiast odpalenia tradycyjnych głośnych rakiet i petard. Bezpieczną, choć znacznie mniej widowiskową alternatywą dla fajerwerków są znane od lat zimne ognie, które w okresie świąteczno-noworocznym kupisz np. w sieci sklepów Biedronka.
Gdzie kupić dobre fajerwerki
Bezpieczne fajerwerki i petardy należy kupować u sprawdzonych sprzedawców. Duże sieci handlowe, takie jak Aldi, Carrefour czy Kaufland, wydzielają specjalne strefy w sklepie, a nawet oddzielne kasy przeznaczone wyłącznie do obsługi osób zainteresowanych zakupem fajerwerków i rakiet. Jeżeli szukasz dobrych i bezpiecznych fajerwerków, wybieraj właśnie takie miejsca zamiast sklepów internetowych czy lokalnych bazarów. Korzyść z kupowania fajerwerków np. w Lidlu czy Biedronce jest jeszcze jedna – przy okazji zakupu sztucznych ogni możesz też uzupełnić zapasy na sylwestrową kolację albo noworoczny obiad.
Ranking najlepszych fajerwerków z sieci handlowych
Top 10 najpopularniejszych materiałów pirotechnicznych na sylwestra to:
Zanim zdecydujesz się puszczać fajerwerki w sylwestra, pomyśl o bezpieczeństwie swoim, swoich najbliższych i domowego pupila. Poznaj też najważniejsze zasady wyboru fajerwerków i organizowania bezpiecznego pokazu sztucznych ogni. Udanej i bezpiecznej zabawy!