Nowy rok kojarzy się nam wszystkim z fajerwerkami. 10 najlepszych wyborów fajerwerków na rozpoczęcie nowego roku

Chcesz przywitać nowy rok z hukiem? Sylwester to najlepsza okazja do puszczania fajerwerków. Hałas i efekty świetlne kuszą wielu… Czy wiesz, jak wybrać bezpieczne fajerwerki i jak ochronić domowe pupile przed stresem związanym z pokazem sztucznych ogni?

Pokaz sztucznych ogni w Polsce a za granicą

Historia puszczania sztucznych ogni jest bardzo długa. Niewielu wie o tym, że w III wieku p.n.e. po raz pierwszy w historii zaczęto puszczać fajerwerki w Chinach. Rolę dzisiejszych ładunków pirotechnicznych odgrywały gałęzie bambusa, które strzelały podczas palenia. Kilkanaście stuleci później zaczęto tak fetować w naszym kraju. Fajerwerkami świętowano m.in. zwycięstwo Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem, a pokazy pirotechniczne na miarę tamtych czasów stały się popularne wśród szlachty. W ten sposób podkreślano rangę zwycięstw i rocznic ważnych bitew, a także wybór króla. Fajerwerki podziwiano z okazji elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pokaz sztucznych ogni uświetnił także ogłoszenie niepodległości Polski w 1918 roku po 123 latach zaborów.

Dzisiaj puszczanie fajerwerków to jedna z najciekawszych atrakcji, która w Polsce towarzyszy ważnym uroczystościom. Sylwester to nie jedyny moment w roku, kiedy na niebie możesz podziwiać pokaz sztucznych ogni. Taki spektakl coraz częściej towarzyszy uroczystościom rodzinnym, np. weselom. W Polsce to wyraźny trend, który łatwo znaleźć w ofercie firm zajmujących się organizacją ślubów. Sztuczne ognie warto podziwiać również podczas takich eventów, jak organizowany w Szczecinie od 2012 roku Festiwal Widowisk Pirotechnicznych „Pyromagic”.

Fajerwerki i rakiety wciąż towarzyszą ważnym wydarzeniom społecznym i politycznym, np. wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku czy jako coroczny pokaz sztucznych ogni na zakończenie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, znany pod nazwą Światełko do nieba. Wyrzutnie rakiet z fajerwerkami to także wciąż ważny element miejskich sylwestrów, które organizują samorządy w różnych zakątkach Polski. Co warte zauważenia, coraz częściej głośne pokazy pirotechniczne zastępowane są przez ciche fajerwerki i lasery.

Chyba najsłynniejszy pokaz fajerwerków na świecie to ten w Sydney w Australii. Sylwester to co roku moment, w którym most Sydney Harbour Bridge i dach Sydney Opera House rozświetlają setki fajerwerków. W Londynie pokaz sztucznych ogni organizuje się w okolicy London Eye, czyli jednej z najsłynniejszych atrakcji turystycznych miasta. Powitanie nowego roku to, podobnie jak nad Wisłą, niejedyna okazja do podziwiania pokazu sztucznych ogni. Na całym globie nie brakuje znanych festiwali pirotechnicznych. Jednym z najsłynniejszych jest Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków organizowany na Malcie, który jednocześnie odbywa się w prawie 100 miejscowościach. W trakcie imprezy sztuczne ognie wystrzeliwane są w takt muzyki. W Kanadzie odbywa się z kolei największy i najbardziej znany letni festiwal Montreal Fireworks Festival, znany również pod nazwą L'International des Feux Loto-Québec.

Fajerwerki a bezpieczeństwo – jak puszczać w sylwestra fajerwerki?

 1. Fajerwerki puszczaj na otwartej przestrzeni. Upewnij się, że od zapalonej rakiety nie zapali się pobliskie drzewo albo nie zostanie uszkodzona sieć elektryczna.
 2. Pamiętaj, aby wyrzutnie rakiet i fajerwerków ustawiać daleko od domów i mieszkań. Jeżeli zapalony materiał pirotechniczny wyląduje na balkonie sąsiada, może szybko spowodować pożar.
 3. Nigdy nie kieruj sztucznych ogni w stronę innych ludzi. W emocjach związanych z obserwowaniem pokazów sztucznych ogni ciemną nocą osoby postronne mogą nie zdążyć zareagować na niebezpieczeństwo. Istnieje prawdopodobieństwo, że dojdzie wówczas do uszkodzenia ciała.
 4. Zabierz ze sobą naładowany telefon. W razie jakichkolwiek problemów umożliwi szybki kontakt z pogotowiem ratunkowym (999) lub strażą pożarną (998). Można też zadzwonić na ogólny numer alarmowy 112.

Środki ostrożności przy puszczaniu fajerwerków

Bezpieczne obchodzenie się z fajerwerkami to kwestia zdrowego rozsądku i dostosowania zabawy sylwestrowej do najważniejszych zasad:

 1. Osoba odpowiedzialna za nadzór nad fajerwerkami czy odpalanie rac musi być trzeźwa i pełnoletnia.
 2. Dzieci i nastolatkowie nie mogą odpalać materiałów pirotechnicznych, a jeżeli obserwują pokaz z bliska, muszą być pod stałą opieką dorosłych.
 3. Zanim wybierzesz się na zewnątrz, aby puszczać fajerwerki, dokładnie zapoznaj się z instrukcją. Lepiej w spokoju, bez emocji i przy odpowiednim świetle przeczytać instrukcję użytkowania, którą przygotował producent. Upewnij się, jak odpalić ładunek i na jaką odległość się odsunąć.
 4. Nigdy nie nachylaj się nad fajerwerkiem, bo w każdej chwili z dużą prędkością może wystrzelić w górę, uszkadzając Twoją twarz.
 5. Jeżeli fajerwerki i rakiety nie wystrzeliły mimo zapalenia się lontu, nigdy nie sprawdzaj, co się stało. Chwycenie takiego materiału pirotechnicznego może skutkować m.in. poważnymi ranami dłoni albo uszkodzeniem słuchu. Pamiętaj, że nawet po dłuższej chwili nie można próbować odpalić go ponownie.

Czy tanie fajerwerki i petardy stanowią dla nas zagrożenie?

Zazwyczaj to, co tanie, nie jest tak dobrej jakości jak droższe produkty. Wyjątkowo atrakcyjna cena powinna wzbudzić Twoje podejrzenia, chyba że korzystasz z wyprzedaży fajerwerków, np. tuż przed zamknięciem sklepu 31 grudnia. Znacznie ważniejsze od ceny rac i petard są jednak dobrze przemyślane zakupy. Szykując się na zabawę sylwestrową, pamiętaj, że:

 1. Należy robić zakupy u zaufanych sprzedawców i na pewno tam, gdzie pracownicy sprawdzają dowód tożsamości w razie wątpliwości, czy mają do czynienia z osobą pełnoletnią. Dzieci i młodzież nie mogą kupować materiałów pirotechnicznych. Właściwy nadzór nad sprzedażą fajerwerków mają popularne sklepy, takie jak Lidl i Aldi.
 2. Materiały, które kupujesz, muszą mieć instrukcję w języku polskim.
 3. Upewnij się, że kupiona raca lub petarda jest kompletna i nieuszkodzona. Zdekompletowany materiał pirotechniczny albo uszkodzone opakowanie powinno odciągnąć Cię od zakupu. Zwracaj również uwagę na to, czy fajerwerki, które chcesz kupić, nie mają wad fabrycznych, np. wgnieceń, wybrzuszeń, pęknięć itp.

Nasze zwierzęta a hałas. Jak zadbać o nasze pupile?

Za szczególnie wrażliwe na sylwestrowy hałas uważa się psy, choć wiele domowych pupili innych gatunków również odczuwa konsekwencje hucznego powitania nowego roku. Psy zazwyczaj reagują strachem lub agresją. Najczęstszym sposobem na dbanie o komfort czworonoga jest wyjazd poza miasto, gdzie świętowanie nie jest zazwyczaj tak huczne jak w mieście. Warto też wybrać się do weterynarza, który na co dzień zajmuje się Twoim pupilem. To on najlepiej poradzi, jak dbać o przyjaciela.

Pamiętaj także o bezpieczeństwie psa na spacerze. Puszczanie fajerwerków bez zgody np. urzędu gminy jest możliwe w Polsce tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Chociaż odpalanie sztucznych ogni w innym terminach jest karane, to zdarza się dość często i może wystraszyć psa na tyle, że ten zerwie ze smyczy.

Ważna jest też odpowiedzialność społeczna za dobro zwierząt. Nie bez powodu coraz więcej imprez, np. sylwestrów miejskich, kończą pokazy laserowe albo cichych fajerwerków (tzw. silentów) zamiast odpalenia tradycyjnych głośnych rakiet i petard. Bezpieczną, choć znacznie mniej widowiskową alternatywą dla fajerwerków są znane od lat zimne ognie, które w okresie świąteczno-noworocznym kupisz np. w sieci sklepów Biedronka.

Gdzie kupić dobre fajerwerki

Bezpieczne fajerwerki i petardy należy kupować u sprawdzonych sprzedawców. Duże sieci handlowe, takie jak Aldi, Carrefour czy Kaufland, wydzielają specjalne strefy w sklepie, a nawet oddzielne kasy przeznaczone wyłącznie do obsługi osób zainteresowanych zakupem fajerwerków i rakiet. Jeżeli szukasz dobrych i bezpiecznych fajerwerków, wybieraj właśnie takie miejsca zamiast sklepów internetowych czy lokalnych bazarów. Korzyść z kupowania fajerwerków np. w Lidlu czy Biedronce jest jeszcze jedna – przy okazji zakupu sztucznych ogni możesz też uzupełnić zapasy na sylwestrową kolację albo noworoczny obiad.

Ranking najlepszych fajerwerków z sieci handlowych

Top 10 najpopularniejszych materiałów pirotechnicznych na sylwestra to:

 1. Wyrzutnia rzymskich ogni.
 2. Wyrzutnia komet z efektem trzeszczenia.
 3. Wyrzutnia z efektem kolorowych lub jednobarwnych uciekających gwiazd.
 4. Wyrzutnia z efektem unoszenia się kolorowych min.
 5. Fontanna z efektem srebrnych iskier.
 6. Fajerwerki w kształcie palmy.
 7. Fajerwerki w kształcie chryzantemy.
 8. Spinnery, np. bączki lub biedronki.
 9. Ogień lub fontanna sceniczna.
 10. Ciche fajerwerki, np. z efektem uciekających gwiazd albo wirów.

Zanim zdecydujesz się puszczać fajerwerki w sylwestra, pomyśl o bezpieczeństwie swoim, swoich najbliższych i domowego pupila. Poznaj też najważniejsze zasady wyboru fajerwerków i organizowania bezpiecznego pokazu sztucznych ogni. Udanej i bezpiecznej zabawy!

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Aktualne wiadomości handlowe sieci